Inzerovat zde
Inzerovat zde

Plavaná v jarním období

20. 02. 2020
Pokud jste už letošní sezónu dávno nezahájili, je na to nejvyšší čas, ryby se probraly ze zimní letargie a jejich aktivita se postupně zvyšuje. S plavanou je možné úspěšně lovit i v mírnějších zimních dnech, ale teprve nástup jara značí velkou šanci na úlovek mnoha druhů ryb, které bylo přes zimu spíš jen velmi obtížné ulovit. Navíc je u vody pěkně a určitě nás nerozhodí ani nějaký ten aprílový nebo májový deštík. Stačí zvolit si vhodné místo, nástrahu, vzít si lehký plavačkový proutek a vyrazit.

Pokud jste už letošní sezónu dávno nezahájili, je na to nejvyšší čas, ryby se probraly ze zimní letargie a jejich aktivita se postupně zvyšuje. S plavanou je možné úspěšně lovit i v mírnějších zimních dnech, ale teprve nástup jara značí velkou šanci na úlovek mnoha druhů ryb, které bylo přes zimu spíš jen velmi obtížné ulovit. Navíc je u vody pěkně a určitě nás nerozhodí ani nějaký ten aprílový nebo májový deštík. Stačí zvolit si vhodné místo, nástrahu, vzít si lehký plavačkový proutek a vyrazit.

Na které ryby se zaměříme

Na plavanou se cíleně snažíme lovit především drobnější kaprovité ryby, zejména cejny a cejnky, plotice, perlíny, stále při chuti budou určitě i tloušti a proudníci. Můžeme se ale dočkat i překvapení v podobě pěkného kapra či lína. Na proudnějších vodách bývají zjara aktivní i parmy a podoustve, ovšem pozor na to, že tyhle druhy jsou dosud hájeny, stejně jako okouni! Místa, kde jsou soustředěné hájené ryby, bychom měli raději obejít a počkat až na ten správný čas.

Nezapomeňme na podběrák!

Ryby sice ještě nejsou často v plné síle, ale přesto při lovu na jemné vlasce a malé háčky mnohdy oceníme praktický podběrák. Pro statický lov klidně i rozměrnější, opatřený dlouhou rukojetí, na přecházení podle vody a častější změnu stanoviště lépe vyhovuje podběrák skládací nebo raketový, který se hodí i na lov broděním. Síťka podběráku by měla být dostatečně hustá, bezuzlíková a po zimě ji raději důkladně zkontrolujme! Případné roztržení nebo podobné mechanické poškození objevíme většinou na první pohled a často lze síťku bez problémů opravit, zatímco zteřelá, zvýšeným tahem se trhající síťka může našemu bdělému zraku uniknout, což následně často znamená nepříjemnou komplikaci. Proto podezřelé zpuchřelou nebo trhající se síťku bezu odkladů vyměníme, je to mnohem levnější než koupě nového podběráku a výměnu zvládne skutečně každý. Třeba si potom budeme nějakou dobu zase dávat pozor na to, zda náčiní pečlivě ukládáme řádně omyté a osušené.

Obtížně přístupná místa často mile překvapí

Na některá místa se dostáváme jen s obtížemi nebo je tam trochu komplikované chytání, což ale rozhodně neznamená, že bychom tahle místa měli ignorovat. Právě tady totiž ryby často nacházejí bezpečný úkryt a později, v pokročilejší sezóně, bude díky nižšímu rybářskému tlaku právě na takových místech mnohem větší šance na úlovek velkých ryb.

Pokud se jedná o místa nadměrně zarostlá kopřivami, býlím, případně i trnitými keři a stromy s hustými větvemi, použijeme raději kratší pruty, s nimiž se hlavně mezi větvemi a další i překážkami mnohem snadněji manipuluje. Při plavané na tekoucí vodě většinou držíme prut prakticky po celou dobu lovu v ruce, volíme tedy lehčí pruty s vhodným navijákem, který by kromě odpovídající kapacity a spolehlivé, citlivě nastavitelné brzdy měl vhodným způsobem vyvažovat prut tak, aby namáhání ruky bylo minimální. Zbytečně těžký (ale i neúměrně lehký) naviják působí nadměrné a nepříjemné namáhání zápěstí a předloktí, postupně nás z toho začne bolet celé tělo. Na zarostlých místech oceníme i zbytečně opomíjenou montáž s klouzavým splávkem, která nám umožňuje nahazovat na místech, kde máme pro nápřah opravdu jen minimální prostor. Současně nás ale nijak neomezuje ani při chytání na velkých hloubkách, jedná se tedy o velmi praktické řešení. Tato sestava je vhodná pro stojaté i tekoucí vody.

Pro místa s předpokládaným častým výskytem vázek pod hladinou dbejme na použití skutečně kvalitního návazcového materiálu. Tím není rozhodně myšleno použití silných vlasců nebo šňůr, ale důkladná kontrola nosnosti starších návazcových materiálů a použití spolehlivých uzlů. Slabší návazce i kmenový materiál k lehké plavané neoddiskutovatelně patří, menší průměry ryby mnohem hůře zaregistrují a také nahazování je přesnější, o citlivém vedení celé sestavy nemluvě. Pokud dojde při lovu k vázce nebo důraznějšímu kontaktu s překážkou či vázkou, je třeba neprodleně zkontrolovat pevnost celé sestavy a také povrch vlasce. U slabých průměrů postačí malá deformace, uzlík nebo odření či mechanické poškození k tomu, aby v kritickém místě došlo k výraznému oslabení a následnému snížení pevnosti. Poškozené vlasce nebo návazce ihned vyměníme, tím předejdeme utržení ryby při záseku, zdolávání nebo po zajetí do vázky. Někdy vážeme háček přímo na kmenový vlasec (čím méně uzlíků a spojů, tím menší riziko utržení v uzlu), pro lov v bezprostřední blízkosti vázek a dalších překážek ale raději použijeme návazec, který je znatelně slabší než základní (kmenový ) vlasec. Díky tomu v případě utržení přijdeme jen o háček či o zátěž, splávek zůstane na kmenovém vlasci. Abychom se vyhnuli občas poněkud komplikovanému navazování a vyvažování celé sestavy, nosíme často s sebou hotové, plně připravené kompletní návazce, jejichž výměna je potom otázkou okamžiku.

Kdo krmí, ten chytá...

Při plavané je nejvhodnější zakrmit a stáhnout ryby už před započetím lovu, následně potom průběžně ryby přikrmovat i v průběhu chytání, čímž je udržíme na vybraném lovném místě. Krmíme menšími kuličkami nebo volně nahozenou směsí, kdy rozpad vždy přizpůsobíme panujícím podmínkám. Zjednodušeně řečeno to znamená, že na stojaté vodě můžeme použít jemné, rychle se rozpadající krmení, které vytvoří výraznou pachovou stopu a zůstane díky absenci proudu na zvoleném místě, zatímco v proudnější vodě nahazujeme krmné kuličky či placičky kousek proti proudu nad zvolené místo. O kolik výš budeme krmit, to záleží na síle proudu, typu krmení a způsobu lovu. Jinak zakrmujeme pro lov v horní části vodního sloupce, jinak pro lov u dna. Do krmení nezapomínáme kromě lákavých složek přidat i hlínu, písek nebo antuku, které pomohou mírným zakalením ryby přilákat. Krmení je sice docela věda, ale pokud koupíme směs, určenou specielně pro jarní lov, nebo si namícháme podle rady zkušenějšího kolegy dobré krmení, jistě se u vody nudit nebudeme. A co napíchneme na háček? Třeba žížalku, hnojáčka, bílé červy, kousek těsta nebo vymačkanou střídku z rohlíku či chleba, to jsou jedny z bezpočtu účinných nástrah.

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Plavaná v jarním období

  • Honza před 6 lety

    Dobrý článek pro začátečníky i pro pokročilejší s oprášením základních principů,.

  • Zdeněk Řeřucha před 6 lety

    Děkujeme za pochvalu. :)

Vložit nový komentář