Inzerovat zde
Inzerovat zde

Plavaná v horku a žáru

19. 08. 2018
Taky máte ten dojem, že letošní léto je opravdu abnormální, co se teplot a nedostatku vody týče? Ale i v tomhle počasí nejsme bez šance, pokud si chceme zachytat. Osobně dávám v takhle kritickém počasí přednost plavané, se kterou se mi prakticky pokaždé nějakou tu rybku podaří obelstít. Plavaná má v sobě pro mě pořád něco klukovského, netahám s sebou žádnou velkou výbavu a vždy se můžu přizpůsobit podmínkám, které u vody panují.

Taky máte ten dojem, že letošní léto je opravdu abnormální, co se teplot a nedostatku vody týče? Ale i v tomhle počasí nejsme bez šance, pokud si chceme zachytat. Osobně dávám v takhle kritickém počasí přednost plavané, se kterou se mi prakticky pokaždé nějakou tu rybku podaří obelstít. Plavaná má v sobě pro mě pořád něco klukovského, netahám s sebou žádnou velkou výbavu a vždy se můžu přizpůsobit podmínkám, které u vody panují.

Kouzlo boloňky

Pro chytání s boloňkou je třeba vybrat poměrně lehký prut, vždyť ho budeme prakticky po celou dobu lovu držet v ruce. V cenově přijatelné relaci se dají sehnat opravdu kvalitní boloňky, které se od běžných teleskopů odlišují především mnohem kvalitnějšími očky a výrazně nízkou hmotností, k tomu jako velký bonus lze připočítat ještě kvalitní špičkovou akci. Běžně se chytá na boloňky v délce 5 až 8 metrů, na některých revírech oceníme i delší. Ovšem už máme přece jen co držet, i u dokonale vyváženého prutu je to znát. Pokud naopak budeme lovit na menším revíru s bohatou pobřežní vegetací, postačí i výrazně kratší prut. S boloňkou totiž můžeme splávek bez problémů kontrolovat až na vzdálenost, dosahující přibližně trojnásobku délky prutu, takže použití extrémně dlouhých prutů by bylo na menších vodách spíš zbytečné.

Naviják na boloňku - každý gram hraje roli

Na těle boloňky najdeme většinou jednoduchý držák k uchycení navijáku, prut budeme stejně držet o něco více vepředu. Rukojeť v zájmu udržení minimální hmotnosti tvoří většinou jen tělo prutu, u některých prutů je v místě uchopení blank ovinut tenkou korkovou páskou. Je vcelku jedno, zda má naviják přední nebo zadní brzdu, hlavně aby byla plně funkční a dostatečně jemně nastavitelná. Naviják volíme tak, aby při pohodlném uchopení byl prut dokonale vyvážen, jinak by nás zbytečně bolela ruka. To tedy, zjednodušeně řečeno, znamená, že čím delší prut, tím větší a těžší naviják bude vhodný. Lovíme většinou na tenké vlasce, nepotřebujeme tudíž moc velkou kapacitu cívky, spíš oceníme pro pohotovou manipulaci s nástrahou rychlý převod (7:1 bude tak akorát).

Výběr vlasce

Na plavanou lovíme vždy s tenkými vlasci, které nám umožní přesné nahazování a dokonalou kontrolu sestavy při vedení splávku. Vlasec by měl mít minimální tvarovou paměť, takový nám značně zlepší šanci na pohotový zásek. Síla postačí většinou mezi 0,12 až 0,16 mm, přizpůsobujeme se vždy podle toho, jaké ryby se v daném revíru vyskytují. Na konec použijeme ještě odpovídající návazec, můžeme jít až na průměr 0,6 - 0,13 mm, závisí to i na překážkách, výskytu vodních rostlin a samozřejmě cílové rybě. Pokud budeme chytat na velkou vzdálenost, potřebujeme občas zaseknout trochu razantněji a potom i při pružnosti vlasce raději sáhněme po trochu silnějším návazci.

Splávek a zátěž

Menší splávek není ve vodě zdaleka tak nápadný, sledovat ho můžeme podle fluorescenční kuličky na anténce a při dokonalém vyvážení nám ukáže každý, i ten nejmenší kontakt ryby s nástrahou. Polarizační brýle nám sledování splávku rozhodně o hodně usnadní. Malý splávek ale současně znamená malou zátěž a tudíž i poněkud kratší hody. Chceme-li tedy nahazovat opravdu daleko, sáhneme po splávku trochu těžším. S ohledem na zvolený splávek potom použijeme zátěž. Důležité je především skutečně dokonalé vyvážení, aby bylo možné rozeznat i ten nejjemnější záběr a včas zaseknout. Za vhodné olůvko považuji protáhlou torpilu, kterou upevníme pomocí bročku, další bročky je možné použít pro úplně dokonalé dovážení. Vhodné je upevnit torpilu i shora, jinak by při náhozu mohla vyjet po vlasci a následně při dopadu deformovat nebo dokonce poškodit a oslabit návazec. Výborné jsou i torpily, které mají v sobě tenkou silikonovou hadičku, u těch tento problém nevzniká.

Krmit je třeba na značnou vzdálenost

Jak si poradit, abychom dostali kuličky krmné směsi do vzdálenosti, v níž chceme chytat? Můžeme to zkusit rukou, ale snadněji to půjde speciálním rybářským prakem, který kuličku krmení vymrští do požadované vzdálenosti. S trochou praxe se strefíme velmi přesně. A jak zaměřit místo, kam budeme krmení nastřelovat? Asi nejjednodušší je nahodit, prut podržet mezi koleny a "ostřelovat" plovoucí splávek. Pokud budeme postupovat obráceně, bude možná značně obtížnější nahodit tam, kam dopadly kuličky krmení.

Vedení nástrahy

Pokud lovíme na tekoucí vodě, v zásadě jsou dostupné tři možnosti, jak splávek a tím vlastně i nástrahu vést. Velmi často používanou technikou je takzvané ZADRŽOVÁNÍ. Jde vlastně o to, že splávek s celou sestavou trochu přibrzdíme a tak se bude pohybovat pomaleji, než je rychlost proudu. V mírném proudu můžeme dokonce splávek zastavit na nějakou dobu na jednom místě. Pokud chceme vést nástrahu těsně u dna (kdy ryby nejčastěji vyhledávají potravu), nastavíme o něco větší hloubku, než jaká na lovném místě je, protože návazec je vodou unášen a nesplývá tudíž přímo ke dnu. Pro tento způsob lovu se nejlépe hodí tenké splávky kapkovitého tvaru. Záběr se projeví nejčastěji jako "ťuknutí" a mírné přitopení splávku, někdy se dokonce splávek rozjede přímo pod hladinu. Tímto způsobem lze úspěšně lovit i tam, kde jsou na dně překážky a vodní rostliny.

Druhou variantou je takzvané VLEČENÍ sestavy, při kterém je koncová část udice doslova vlečena po dně. Touto technikou lovíme hlavně tam, kde je dno čisté, bez překážek, mírný povlak usazenin nebo písku nevadí, naopak zvířený kal může upoutat pozornost ryb. Splávek je vhodný ve tvaru obrácené kapky a opět musíme nastavit trochu větší ponor, než jaká je hloubka na místě, kde budeme lovit. Nahazujeme mírně proti proudu a splávek s nástrahou necháváme splavat až do míst, kde přestáváme mít nad ním kontrolu. Záběr se projeví jako uváznutí, ovšem nenechme se mýlit a ihned zasekávejme.

Třetí variantou je VOLNÉ SPLAVÁVÁNÍ s nastavenou menší hloubkou, při této technice se zaměřujeme na ryby, vyhledávající potravu ve středu vodního sloupce. Záběr se projeví nejčastěji jako "zaťukání" a následné stopení splávku, o němž by hned měl následovat pohotový zásek.

Kde lovit?

V horkém letním počasí se zaměříme především na lov v místech, kde je okysličení vody přece jen o něco lepší, tedy hlavně na úseky pod jezy, v blízkosti přítoků a v úsecích, kde voda naráží na kameny nebo jiné překážky. V místech s větším obsahem kyslíku ve vodě totiž budou ryby určitě aktivnější. Nezapomeňte určitě na vhodný krém s ochrannou složkou, když ryby berou, člověk najednou přestane vnímat čas a potom tu noc bych nikomu nepřál...

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Plavaná v horku a žáru

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář