Inzerovat zde
Inzerovat zde

Platýs obecný

Ten největší zástupce platýsovitých ryb, který dorůstá až do tří metrů a může vážit až 350 kilgoramů.

Inzerovat zde

Platýs obecný je bezpochyby jednou z nejžádanějších ryb v Norsku, alespoň mezi rybáři. Jedná se totiž o velmi bojovnou rybu, která také dorůstá do obrovských rozměrů. Ti největší jedinci mohou měřit až tři metry a vážit tři sta padesát kilogramů. Nejobvykleji narazíme na halibuty, jak se platýsům obecným říká v délkách okolo šedesáti až sto dvaceti centimetry. V případě, že se vám podaří ulovit jedince měřícího přes sto padesát centimetrů, můžete ho považovat za trofejního. 

Halibut je veliký predátor, kterého obvykle ulovíme u dna. Občas ale loví i ve sloupci až u hladiny. Je to chytrá ryba, která dokáže vaší nástrahu pěkne dlouho sledovat než po ní zaútočí. Proto se velmi často stává, že vám halibut za vaší gumovou nástrahou vystoupá až ke hladině, ukáže se vám a poté jen v klidu odplave dolů zpátky do hlubin. 

Od měsíce listopadu až do měsíce dubna narazíme na platýse obecného ve velikých hloubkách přes sto metrů. Od měsíce května už se ovšem tento predátor zdržuje v menších hloubkách od úplných mělčin až po šedesát metrů hloubky. Nejčastěji vyhledává místa kde proudí voda nebo kde ji písečné dno. Někdy se schovává ovšem v různých zátokách, kde běžně rybáře nenapadne lovit. 

Je to nejvíce bojovná ryba na kterou může rybář v Norsku narazit. Ulovit se dá na veliké gumové nástrahy a pilkery. Ve středním Norsku je lepší pro ulovení halibuta použít nástražní rybu jako kelera nebo makrelu a nebo cárky z masa. Najít ho můžeme ve všech částech v Norska, ovšem v severním Norsku je šance na ulovení halibuta největší. 

Pokud vás zajímá jakým způsobem ulovit halibuta i ve středním Norsku, zkuste se podívat na náš další článek

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Platýs obecný

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář