Inzerovat zde
Inzerovat zde

Pasta plná atraktantů

03. 11. 2016
Jeden z listopadových příběhů kdy mi pasta vykouzlila úsměv na tváři a dokázal jsem se díky ní dostat k velmi pěkným Kaprům.

Specializované kaprařské pasty v posledních letech získali oblibu téměř u všech rybářů. Spousta kaprařů je využívá, aby zvýšili atraktivitu své nástrahy a rozhodně to není špatná volba. Vyzkoušel jsem toho už opravdu hodně a vždy mě baví experimentovat. V posledních dnech jsem ovšem měl čas podnikat pouze jednodenní výpravy a tak jsem neměl na testování různých nástrah moc času. 

Nic méně se vrátím k několika posledním dnům, které se mi opravdu vydařily. Vždy po čtvrté hodině odpolední jsem až do tmy vyrazil na ryby. Netvořil jsem si krmné místo, jelikož jsem neměl nikdy jistotu, že když k vodě dojedu po práci tak moje místo bude volné. Zaměřil jsem se tedy především na prezentaci své nástrahy. První dva mé výjezdy k vodě skončily bez ryby. Třetí den jsem se rozhodl použít popisovanou pastu a obalil jsem menší 18mm boilies a právě tento krok mi přinesl první rybu za tři krátkodobé vycházky. Nebyl to bůh ví jaký velikán, ale krásný zdravý Kapr vážící devět kilogramů. 

Začal jsem tedy zkoušet různé příchutě a výsledky se konečně začaly dostavovat. Na záběr jsem ovšem čekal vždy docela dlouho, to jsem ale přikládal tomu, že už je začátek listopadu a ryby zkrátka nejsou tak aktivní a krmí se jen pár hodin denně. Později jsem ale zjistil, že jsem neměl pravdu. Čtvrtou vyjížďku jsem si sebou vzal i feeder a zkusil na něj chytat pouze se samotnou pastou. Během čtyř hodin jsem nachytal spoustu kapříků do padesáti centimetrů. Rozhodl jsem se tedy pro experiment. Z pasty jsem udělal celou velikou kouli a hodil ji tam. 

Do půl hodiny po náhozu přichází záběr... Ryba si bere ihned po záseku třicet metrů vlasce a následuje neskutečně adrenalinový souboj. Chytal jsem poblíž potopeného stromu a musel jsem využít veškerou sílu svého náčiní, abych rybu od tam dostal. Nakonec se mi ovšem podařilo zdolat dokonalé Kapří sluníčko o váze šestnácti kilogramů. Nevěřícně jsem kroutil hlavou, jelikož předchozí tři dny jsem rybám nabízel různé příchutě i velikosti boilies a právě tento krásný Kapr se rozhodl pro vytvořenou kouli z pasty. Že by to v aktuálně studené vodě bylo mnohem efektivnější než tvrdé boilie? Asi tomu tak bude. 

Opět připojuji PVAčko a nahazuji. A opět přichází do čtvrt hodiny záběr. Tentokrát je to Kapr vážící dvanáct kilogramů. Tak to je naprostá paráda. Zatím co druhý prut, kde už dvě hodiny leží boilie se ani nepohne, na pastu chytám rybu za rybou a ještě k tomu žádné vlaštovky. Začínám v rukách opět matlat kuličku a opět nahazuji. Docela to zdržuje, když to nemám připravené dopředu, proto se rozhoduji natlačit pastu do PVAčka, potom to utahuji a celkem snadno vytvářím kuličku. Takhle si jich mohu nadělat dopředu kolik chci a mohu se soustředit na další věci a především nemusím ztrácet můj drahocenný čas, když jsem u vody opět jen na pár hodin. (Přesně jakým způsobem postupuji při tvoření kuličky z pasty máte v obrázcích níže.)

Vyjel jsem ještě další den odpoledne a opět jsem chytil místo ze včerejška. To mě mile překvapilo, jelikož jsem včera trochu zakrmil a na místě by se ryby mohly zdržovat. Na nic tedy nečekám a nahazuji oba pruty. A opět tak, abych ověřil zda-li je pasta účinější nebo ne. Na jednom prutu mám tedy boilies s příchutí kraba a na druhém kuličku z pasty také s příchutí kraba. Teď není úniku, zkrátka uvidím co vyhrává!

Tentokrát na první jízdu čekám hodinu, ale opět přichází na kuličku z pasty a opět zdolávám Kapra přes deset kilogramů. A je to jasné. Ve zbytku večera ještě příjde jeden záběr na pastu, ale bohužel ho neproměním. I tak to byla naprostá senzace a opět jsem se obohatil o další zkušenosti. Kdybych totiž neexperimentoval a pastu nevyzkoušel, tak bych se k záběru zkrátka ani nedostal. 

Jako hlavní důvod proč se rybám líbila víc pasta než boilie je podle mého názoru to, že pasta je přirozeně měkčí, mnohem rychleji pracuje a ve studené vodě je opravdu efektivní. Boilie jsem sice zkoušel i ořezávat, ale ryba na něj zkrátka nepřišla. Možná kdybych byl na jiném revíru bylo by to úplně jinak. Pro mě je ovšem důležité, že jsem si zachytal tady a teď a přišel na něco nového, co jak doufám pomůže i vám když už nebudete vědět co udělat jinak. 

Ať to jezdí. 

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Pasta plná atraktantů

  • Ladik před 7 lety

    Zajímavej nápad to určitě nekdy zkusim.

Vložit nový komentář