Inzerovat zde
Inzerovat zde

Parmy na přívlač

29. 10. 2015
Článek věnovaný lovu této silné a bojovné ryby na přívlač.

S Parmou se určitě každý potkal při lovu na plavanou, feeder nebo i na kaprařský prut na kterém byla nastražena peleta či boilies. Bez ohledu na jaký prut jsem měl tuto rybu možnost táhnout to nikdy nebyl jednoduchý boj. O Parmě se zaslouženě říká, že je to jedna z nejbojovnějších ryb u nás v Česku. Existuje ovšem i další způsob jak Parmy přimět k záběru a tím je přívlač.

Vždy jsem měl rád aktivní způsob lovu Parem, kdy je musím hledat a přimět je k záběru vedením nástrahy. Chytání Parem na přívlač patří k jedním z mých nejhezčích rybářských zážitků. S tímto způsobem lovu jsem začal už v patnácti letech kdy jsem trávil většinu dne u vody s přívlačovým prutem na říčce hned za naší chatou.

Nástrahy k lovu Parem

U lovu Parem na přívlač není potřeba si nijak lámat hlavu s výběrem nástrahy. Na co si musíte dávat pozor je to, aby byla nástraha dostatečně těžká, tak aby jste ji bez sebemenších problému mohli vláčet kolem dna. Mezi mé favority patří twistery zelené barvy na které chytám úspěšně Parmy na většině naších revírů.

Způsob vedení nástrahy a záběr od Parmy

Mnohem důležitější než výběr nástrahy je jakým způsobem budete nástrahu vést a prezentovat. Parma je sice rychlá a silná ryba, ale za vláčenou nástrahou se honit nebude. Je potřeba vláčet souvisle a pomalu kousek nade dnem. Pokud budete vést nástrahu uprostřed sloupce, tak se záběru od Parmy dočkáte jen zřídka.

Záběr od Parmy je ve většině případů velmi razantní. Je potřeba se do předu připravit na to, že je to silná a rychlá ryba, které nedělá problém vám urvat silon nebo dokonce zlomit prut. Pro zásek mějte brzdu nastavenou o něco tvrději než při samotném souboji, ale nezapomínejte na to, aby nedošlo k problémům, pokud se Parma ihned po záseku rozhodne k výpadu.

Kde Parmy hledat

Jedním z nejlepších míst pro lov Parem je kamenité dno, kde se schovává přirozená potrava. Právě kamenité a tvrdší dno Parmy s oblibou vyhledávají, jelikož jsou schopné otočit celý kámen na dně a poté nasáknout schovávající se červíky a larvy. Parma se zdržuje v těch největších proudech řeky. V tíšině kde to neteče ji najdete jen zřídka, proto vaše náhozy směřujte za proud a poté nástrahu pomalu přitahujte přes pásmo kde voda proudí nejrychleji. Největší šanci na ulovení Parmy máte pod jezy, kam Parmy často vyjíždějí za potravou.

Parma je krásná, silná a bojovná ryba, která si zaslouží naší úctu. Na většině revíru je tato ryba celoročně hájená a její maso a především to jak je to krásná ryba, která nám poskytuje adrenalinové zážitky u vody nestojí za zabití. Proto prosím Parmy pouštějte ať mohou udělat radost i dalším rybářům a nedojde k tomu, že už si naše další generace tuto rybu nebudou mít možnost chytit.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Parmy na přívlač

  • Václav Rambousek před 7 lety

    Vaše závěrečné nabádání k nezabíjení parem sodůvoddněním že, "jinak další generace nebudou mít možnost tuto rybu chytat", je takové menší lhaní do kapsy. Parmy nebyly vyhubeny v minulosti lovem na udici, ale zničením životního prostředí. Návrat parmy není vázán na to jeslti se parmy budou brát, ale na tom že se budou vysazovat do řek kde mají podmínky pro další rozmnožování. Lov na udici populace parem neohrožuje. Píšu to ale jako zastánce zabíjení každé mírové parmy na udici, parmy v revíru přesto jsou(i když se zabíjejí generačky) a loví se pravidelně. Zdravím

  • Zdeněk Řeřucha před 7 lety

    Díky za komentář Václave. Souhlasím s vámi v tom, že by se Parmy měly vysazovat do řek, které jim nabízejí ideální podmínky. To je bez debat. Nesouhlasím s vámi ovšem v tom, že by věta "jinak další generace nebudou mít možnost tuto rybu chytat" související se zabíjením nebyla pravda. Ona to bohužel pravda je. Parma se nevysazuje v takovém množství jako například Kapr a byl jsem svědkem toho, že na jednom nejmenovaném revíru jeden rybář strčil do batohu tři Parmy a to bez jakéhokoliv strachu z porybného či policie. Měl je v saku a jakmile byl na odchodu, tak je nenápadně strkal do batohu a začal zdrhat. Když jsem si tohoto jevu všiml, okamžitě jsem šel za ním s tím, že tohle se opravdu nedělá, ale pán blesku rychle nasedl na svůj fichtl a upaloval pryč. Pokud to takhle dělá neustále a není jediný, tak to opravdu lhaní není, ale jedná se bohužel o krutou realitu.

Vložit nový komentář