Inzerovat zde
Inzerovat zde

Otázky a odpovědi k ostření háčků

16. 09. 2016
Zeptali jsme se několika zkušených kaprařů, kteří nám odpovídali na otázky k ostření háčků. Článek, který je plný několika rozhovorů se zkušenými rybáři vám napoví jakým způsobem ostřit a uchovávat háčky.


Používáte k ostření svěrák, nebo háček jen držíte v ruce? Ve svěráku by to určitě šlo snadněji.

Karel Novotný

Používám jen svoje prsty, ale to především z toho důvodu, že už pětadvacet let se živím výrobou šperků a prsty mám proto dost obratné. Chápu ale, že pro většinu lidi takové počínání zkrátka nepřipadá v úvahu, proto jsem k tomuto účelu společně s firmou JAG Products vyvinul speciální ruční svěrák s ocelovou hlavou a lehkým tělem z anodizovaného hliníku. Tělo svěráku je duté a po odšroubování zátky v něm lze uchovávat vaše brousky.

Lze naostřit jakýkoli typ háčku, nebo se některé ostří lépe než jiné?

Zdeněk Řeřucha

Některé háčky se ostří lépe než jiné; obecně se ty s vyhnutým hrotem ostří snadněji. Ovšem po nabroušení už přirozeně nejsou jejich hroty tak vyhnuté jako dřív, díky materiálu, který broušením odstraníme z čelní strany hrotu. Oblíbil jsem si kapří háčky od Drennan Continental ve velikosti 4, a ačkoli jsou na trhu už léta, stále i dnes je upřednostňuji pro 95% kaprařských výprav. Jsou nesmírně silné, nezklamou a dají se krásně nabrousit až do bodu čiré zákeřnosti.

Tak i tak s trochou cviku se dá naostřit jakýkoli háček, jakékoli velikosti. Cokoli s vyhnutým hrotem ale půjde naostřit mnohem lépe než háček s hrotem rovným. Mezi háčky, se kterými mám zkušenosti, a o kterých mohu říct, že se dobře ostří, patří Kaptor od Kordy, Kamasan, Atomic a Gamatsu G.

Myslíte, že se dá háček „přeostřit“?

Jaroslav Klapal

Ano, dokážu naostřit háček do bodu, kdy i ten nejjemnější dotek mého prstu dokáže hrot ohnout. Samozřejmě, něco takového běžně ale nedělám, protože bych tím narušil vyvážení. Vyzkoušejte hrot na bříšku prstu, to vám dá asi nejlepší představu o tom, jak ostrý váš háček je. Pokud se zrovna nechystáte na štiku, zapomeňte na zkoušení hrotu o nehet, kapři tak pevné tlamky ani zdaleka nemají.

Ostříte někdy své háčky i vícekrát – po každé rybě, nebo háčky s tenkým hrotem používáte každý jen jednou?

Jirka Král

Všechno záleží na poškození, které lovená ryba háčku způsobí. Pokud dokážu háček znovu použít, po tom, co se ho dotknu brusnými kameny, pak ano, samozřejmě že tak udělám. Platím za své Continentaly stejně jako každý jiný. Ovšem podíl těch, které použiju víckrát a těch, které zahodím po jednom použití, vychází asi tak 50 na 50.

Jakým způsobem háčky uchováváte po naostření?

Zdeněk Řeřucha

Velmi jednoduše: moje háčky dodávají v malých plastových sáčcích, které je udrží hezky na místě. To je víc než adekvátní. Korda háčky teď dodávají v podobných dokonce v plastových krabičkách, takže můžete klidně použít některou z nich. Zkrátka a dobře, dokud se nemůžou volně pohybovat, háčky zůstanou v bezpečí klidně i v kapse.

Korodují vám a rezivějí hroty háčků, které jste naostřil?

Radomír Krunka

Ano, korodují. Občas když namotám, zjistím, že mi háček celý zčernal, jindy jsou na něm jen hnědé flíčky rzi, a s tou se rybáři musí zkrátka vypořádat! Před každým opětovným nahození háčky kontroluji. Rez je pouze na povrchu, zjistíte, že i ten nejjemnější dotek brusným kamenem odstraní veškerou korozi. Pokud chcete používat jeden a ten samý hák po celý rok, pak ano, mohlo by to představovat problém, ale pokud jde jen o týdenní záležitost, pak rozhodně ne.

Jelikož jsou vaše hroty jemnější než většina ostatních, jak předcházíte tomu, aby se vám nepřeklápěly na štěrku atp.?

Karel Novotný

To je zkrátka jedna z těch věcí, kterých se vždycky bojím. Používám PVA nugety přetažené přes hrot; pokud nedojde k vážnějšímu posunutí olůvka, nemělo by dojít k většímu ztupení háčku. Namotávejte z počátku rychle a zároveň přitom rychle trhněte prutem vzhůru.

Tím to končí naše série rozhovorů se zkušenými kapraři na téma ostření háčků. Doufám, že si každý něco z tohoto inspirativního článku odnese.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Otázky a odpovědi k ostření háčků

  • Augustus před 7 lety

    A není lepší koupit kvalitní háčky už v obchodě a žádné ostření neřešit?

  • Peterson před 7 lety

    Tak i kvalitní háčky musíš ostřit po nějakém čase.

Vložit nový komentář