Inzerovat zde
Inzerovat zde

O rybolovu v Itálii, nejen na řece Pád

Obecný článek o rybolovu v Itálii, který vám řekne, jakým způsobem tu zakoupit rybářský lístek, jaká jsou zde pravidla, rybářský řád a jak tu probíhají kontroly rybářů.

Inzerovat zde

Každým rokem vyráží do Itálie, konkrétně na řeku Po neboli Pád stovky rybářů z celé Evropy, kteří touží po úlovku trofejních sumce či kapra. O tom, že se zde vyskytují sumci, se ví již od druhé světové války a tak si můžete být jisti, že zde můžete narazit na opravdové sumčí monstrum. Tento článek ovšem nebude jen o sumcích, nýbrž to budou obecné informace pojednávající o rybolovu v Itálii.

Kdy, kde a jak lovit v Itálii

Mezi nejlepší měsíce pro rybolov patří březen, květen a poté září a říjen. Samozřejmě záleží na tom, jaké je aktuální počasí, ale výše popsané měsíce bývají z pravidla nejúspěšnější. Pokud máte širokou škálu zkušeností, potom zde můžete úspěšně lovit sumce po celý rok. Nejnavštěvovanější a pravděpodobně nejlepší místo pro lov sumců na řece pád je delta, nacházející se v oblasti Porto Viro a Adria. Dobrá místa pro rybolov ovšem najdete také v okolí města s názvem Porto Tolle, tady se totiž řeka Pád rozděluje do dvou ramen, které dále míří do Jaderského moře. První rameno s názvem Po di Gnoca je na pravé straně proudu řeky a naopak druhé rameno s názvem Po di Maistra je na opačné straně. Nejčastěji se zde loví při volném driftování, tedy rybářským slangem při splavávání a to s použitím vábničky či bez ní. Zachytat si tu velmi dobře ovšem můžete i ze břehu na bójkovou montáž.

Na řece Pád se ovšem nemusíte zaměřit pouze na lov sumců. Pravidelně se tu chytají pěkní kapři a parmy nemalých rozměrů. Občas tu ulovíte také cípala, candáta nebo úhoře. Ojediněle tu můžete narazit na jesetera a velmi ojediněle na vyzu velkou. Dobrá místa pro lov těchto ryb najdete poblíž města Corbola, nebo u města Occhiobello, kde se do řeky pád vlévá řeka Panaro.

Je nutné dávat pozor na to, že kapři jsou v Itálii od prvního května do třicátého června hájeni a horní míra kapra tu je šedesát centimetrů.

Pár slov o řece Pád

Pád pramení v Kottických Alpách a teče Pádskou rovinou ze západu na východ. Přímo pod ústím jménem Tanara je koryto řeky Pád široké přibližně tři sta metrů a najdete tu hráze, které brání před povodněmi. Tímto způsobem jsou chráněna i koryta přítoků. Mezi největší a zároveň nejvodnatější přítoky patří Dora Riparia, Ticino, Dora Baltea, Olio, Adda a ty pramení na jižních svazích alp. Pravé přítoky pramení většinou na severních svazích Toskánsko-Emiliánských Apenin.

Jakým způsobem jsou zde uspořádány revíry

V Itálii je dělení na provincie, což mohu jednoduše přeložit jako okresy a regiony, což jsou ve své podstatě u nás kraje. Rybářská povolenka se tu tedy kupuje pro určitý kraj, ve kterém budeme mít v úmyslu lovit. Populární jsou tu mimo řeky Pád také kanály a různá jezera. Na některých jezerech je povolen nonstop rybolov, to je ovšem nutné zjistit z pravidel, které obdržíte společně s rybářským lístkem při jeho koupi. Ceny povolenek taktéž nejsou všude stejné a někde je například nutné zaplatit poplatek za použití člunu. Po příjezdu doporučuji navštívit jeden ze zdejších rybářských obchodů a zeptat se tu kvalifikovaného personálu, v Itálii jsou lidé velmi ochotní a vstřícní, takže vám velmi rádi poradí.

Jak se tu hospodaří

Hospodáři jsou zaměstnanci úřadu životní prostředí. Nevím ovšem, jestli toto pravidlo platí ve všech regionech. Na spoustě revírech či úsecích můžete narazit vždy na aktuální cedule o hájených druzích ryb. Veškerá specifikace a informace jsou tu velmi dobře aktualizované. O revíry, povodí a regulaci vod se tu starají vodní hospodáři, taktéž zaměstnanci, kteří každý den objíždí břehy místních vod v dodávkách. Tito zaměstnanci tu pravidelně kontrolují kvalitu vody, vysazují i odlovují ryby.

Kde koupíte rybářský lístek a kolik vás přibližně bude stát

Doklady tu lze jednoduše pořídit na jakékoliv poště, jelikož tady oprávnění k rybolovu vypadá jako útržek složenky, kterou pochopitelně zaplatíte. V Delta del, což je mimochodem nejoblíbenější a nejnavštěvovanější místo Itálie se platí za povolenku deset euro a její platnost je tří měsíční. Pokud sem pojedete poprvé, tak doporučuji zajít do rybářského obchodu, kde povolenku pořídíte také, sice vás to bude stát nějaký poplatek navíc, ale v něm jsou naopak zahrnuty informace, které dozajista oceníte. Zajít koupit povolenku můžete také přímo na regionální úřad.

Všude je nutné se zeptat nebo přečíst si daná pravidla. Pokud byste například vyrazili na jezero Pusiano, které se nachází v regionu Lombardia, tak by vás povolenka stála šestnáct Euro na tři měsíce, avšak pokud byste tu chtěli použít člun, museli byste připlatit ještě devadesát Euro na půl roku. Určité úseky, mají určitá omezení a pravidla a tak je nutné si o tom vždy nejdříve trochu přečíst. Jednoduše řečeno pravidla a ceny jsou různorodá.

Zdejší rybářský řád

Na deltě řeky Pád jsou určitě zóny. Každá zóna je úsek řeky, kde jsou různá pravidla. Nejnavštěvovanější zónou je zóna C, což je úsek řeky, kde je například povolen rybolov dokonce na pět prutů a navíc je zde povolen nonstop rybolov. Jinde zase takové podmínky nejsou, většinou se smí lovit na tři pruty a málokde nonstop, nýbrž od čtyř do dvaceti tří hodin. Při úvodních návštěvách jsem tyto informace vůbec nevěděl a dozvěděl se to až od okolních rybářů. Některé úseky například úsek Provincia Ferrara vylučuje bivakování, zkrátka tu je zákaz rozbalení bivaku a bivakování je ve své podstatě povoleno jen v určitých místech, která jsou vyznačena na mapě.

Je tu docela veliké množství kaprů, kteří jsou ovšem od patnáctého května do třicátého června hájeni a tak je jejich cílený rybolov zakázaný. Míra kapra tu je třicet centimetrů. Naopak lov amura není nijak limitován. Štika tu je hájená od prvního ledna do patnáctého dubna a její lovná míra je čtyřicet pět centimetrů. Volný lov tu platí jen v případě sumců, kterých tu je opravdu veliké množství a také v případě candátů. Okoun tu má minimální lovnou míru dvacet centimetrů a je hájený od prvního dubna do jednatřicátého května. Úspěšná a populární nástraha na sumce, úhoř říční tu má míru čtyřicet centimetrů. Pokud zakoupíte úhoře jako nástražku v obchodě, tak si ponechejte účtenku, jelikož strážnici to tu opravdu kontrolují.

Jakým způsobem tu probíhají kontroly

Zdejší strážnici jsou profesionálové, tedy já jsem se setkal jen a pouze s profesionály. Kontrolu tu mohou provádět policajti, regionální pracovníci i carabinieři. Nikdy jsem neměl žádný problém s kontrolou, ve své podstatě vám stačí, když předložíte platný rybářský lístek, občanský průkaz a útržek o zaplacení rybářského lístku. Je potřeba, abyste dodržovali čistotu a neměli kolem sebe zbytečně hodně odpadků, potom s vámi nebudou mít žádný problém. Pokud se budete chovat slušně, tak dokonce vyfasujete pár rad a tipů.

Pokud s sebou máte také benzínovou loď, potom je nutné si zakoupit připojištění, které ovšem můžete vyřídit také v Česku. To totiž kontrolují na toku a porušení pravidel se tu trestá vysokou pokutou. Je potřeba dávat pozor na zákazy vjezdu a nevyhazovat odpadky do vody, což tu spousta Čechů dělá a také jsou za to po právu trestáni.

Itálie je skvělá rybářská země, která nám poskytuje rybolov na více prutů a v některých místech nonstop rybolov. Zdejší obyvatelé jsou vstřícní a příjemní, to platí i o lidech, kteří vás kontrolují. Pokud se budete chovat slušně, nic vám nehrozí, naopak si třeba příjemně pokecáte.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře O rybolovu v Itálii, nejen na řece Pád

  • Milan Ftacnik před 4 lety

    Dobry den rad bi som sa informoval o oblast Adria .Mal bi som zaujem lovit na kanaly .Da sa kupit elektronicky povolenka .

Vložit nový komentář