Inzerovat zde
Inzerovat zde

Norsko a bezpečnost na moři

15. 02. 2017
Řekneme si něco o nevyzpytatelném počasí v Norsku, přílivu a odlivu a především o bezpečnosti na moři.

Před samotnou výpravou do Norských fjordů a na samotné moře je potřeba upozornit na to, že je zde počasí velmi nevyzpytatelné a mění se během několika minut. Při rybolovu v Norsku je potřeba dávat neustále pozor a vnímat veškeré změny počasí, které nastanou a především na ně včas reagovat, například tím, že se vyrazíme schovat do fjordu. Za těch deset let co sem jezdím, už jsem zažil několikrát, že se bezvětří změnilo během několika minut ve veliké vlny a měli jsme co dělat, abychom se dostali v pořádku zpět do přístavu. Je dobré sledovat před vyplutím předpověď počasí, příliv a odliv. Na změnu povětrnostních podmínek tu může mít vliv opravdu spousta věcí a časem se je možné je naučit a vnímat. Do té doby je ovšem nutné, abychom měly nějaké informace dopředu a mohli alespoň částečně očekávat, co nás může potkat.

Několik zásad, kterými by se měla posádka na lodi v Norsku řídit

 1. Po příjezdu a při samotném přebírání lodě je dobré si samotnou loď zkontrolovat a seznámit se s její obsluhou. Od motoru, po navigaci, echolot až řízení lodě. Doporučuji se zaměřit na problematiku ohledně motoru, ale také navigace, která vám kolikrát může pomoci při návratu do přístavu. Jednak může dojít k tomu, že můžete být dezorientovaní nebo padne taková mlha, že nebudete vědět, která strana je která. 
 2. Vždy pamatujte na to, že je potřeba, abyste měli v lodi k dispozici dostatek paliva. Nejlépe si vždy pořídit například dvaceti litrový kanystr navíc, který vozit s sebou jako rezervu.  Další nezbytnou věcí, která by neměla chybět na palubě lodi je také mobilní telefon, abyste se v případě problému mohli někam dovolat. Jednou jsem měl tu čest poznat posádku, která vyjížděla už v trochu podnapilém stavu, což také není ideální a místo telefonu do kapsy strčili foťák. Jako naschvál byly ten den obrovské vlny a oni museli nechat loď na břehu a přespat v jedné zátoce v seníku. 
 3. Neocenitelným pomocníkem vám bude jistě také mapa hloubek i pobřeží. 
 4. Dále také kompas, jelikož když vás zklame navigace, tak kompas určitě ne a ve své podstatě je na něj prakticky největší spoleh. 
 5. O plovacích vestách snad nemusí být ani řeč. 
 6. V případě, že budete přebírat menší loď, která je například vybavena vesly, zkontrolujte rovněž kvalitu samotných vesel a také jejich úchytů na lodi. 
 7. Chybět by v lodi nemělo ani základní nářadí, které nám pomůže k opravě motoru. 
 8. Je dobré mít také světlici nebo jakoukoliv signální raketu, která upozorní na to, že máte problém.
 9. Mějte v lodi v záloze teplé oblečení, v případě, že by se někdo vykoupal. 
 10. Chovejte se k lodi a především k motoru, jako by byl váš vlastní. Po startu, nevytáčejte okamžitě motor do velikých otáček, ale nechte ho zahřát, stejně tak jako je tomu v případě auta. V případě, že máte opakované problémy se startováním motoru nebo jeho chodem, raději to proberte s majitelem. Rovněž pamatujte na to, že motor by neměl běžet stále na plný plyn, pokud jedete na nějakou delší vzdálenost. Jednou jsem byl svědkem toho, že jedna posádka jela na vzdálenější ostrov a asi hodinu a půl hnala motor na plné otáčky a normálně ho uvařila. 
 11. Při plavbě sledujte hloubku vody a dávejte pozor na mělčiny i různé výběžky. Raději místo deseti metrů od kraje jeďte například třicet metrů. Tím, že pojedete hned kolem pobřeží a zkracovat si vzdálenosti, tak ušetříte jen minimum benzínu.
 12. Je potřeba být v pozoru před velikými trajekty a zbytečně nechytat v plavební dráze, jelikož tyto lodě neuhýbají.
 13. Používejte jen palivo, které je motoru určeno a které vám předá majitel. Rovněž jsem byl svědkem toho, že jedna posádka chtěla ušetřit pár korun a zajela k benzince a následující den už ji motor nešlapal. 
 14. Celá posádka musí mít na sobě buď plovoucí obleky, nebo vesty. V případě porušení těchto pravidel hrozí pokuta.
 15. Pokud vyrážíte na vodu ve tmě, mlze nebo za snížené viditelnosti, zapněte na lodi její osvětlení, abyste byli vidět.
 16. V případě, že se chystáte vyjet dál, řekněte svým kolegům nebo majiteli, že tam máte namířeno. Někde nemusí být signál a v případě, že by vám náhodou přestal fungovat motor, by to nebyla rozhodně pozitivní situace. 
 17. Nepijte na lodi alkohol nebo jen s mírou. Minimálně řidič by měl být zcela střízlivý a posádka by neměla být na plech. 
 18. Při lovu si k sobě nepřivazujte prut. Co když vám náhodou zabere sto kilový halibut a zasekne se vám brzda na navijáku. 
 19. V případě poruchy nebo nehody okamžitě volejte o pomoc a snažte se svojí loď nasměrovat do zátoky, případně někam do závětří.  Vždy se snažte zůstat co nejdéle na lodi a nesnažte se doplavat ke břehu. Voda je zde opravdu studená a více než padesát metrů neuplavete. 
 20. Pořád sledujte počasí, vnímejte změny a snažte se co nejvíce naučit. To hlavní je mít k moři neustále respekt, i když si myslíte, že už jste ostřílení mazáci. 

Tento článek vychází z několika situací, které jsem viděl na vlastní oči. Napadlo mě o tom napsat a případně říct všem rybářům navštěvující zdejší fjordy, že je potřeba být na pozoru a respektovat moře. Bohužel je známo, že už se několik posádek z Norska nevrátilo a patří mezi ně i Češi a Slováci.

Pár odstrašujících případů

Posádce o dvou mužích došlo palivo a vítr je táhnul nemilosrdně na otevřené moře. Když míjeli jeden z ostrůvků, jeden z nich z lodě vyskočil a snažil se na něj doplavat. To se mu však nepovedlo a utonul. Ten druhý na lodi zůstal a přežil celou noc, ale ráno při velikých vlnách vypadl z lodě a už se ho také nepodařilo vypátrat. Oba dva muži u sebe neměli mobil a ani na sobě neměli plovoucí vesty. Pátrací akce se rozběhla po několika hodinách, ale nakonec se nepodařilo ani jednoho z mužů zachránit. Jaké z toho plyne ponaučení? Je potřeba mít u sebe neustále telefon, vysílačku, dostatečné množství paliva a o plovoucím obleku nebo vestě snad nemusí být ani řeč.

Jedna z dalších nehod se stala v celkem malém fjordu, kde nemusí nutně dojít k velikému nebezpečí. Při rybolovu ovšem byla veliká mlha a posádka si nevšimla, že drift zanesl loď až do plavební dráhy. Trajektu si všimli až na poslední chvíli a nestihli reagovat. Samotná posádka trajektu o kolizi věděla a snažila se udělat maximum pro to, aby posádku zachránila, ani jeden z mužů to ale bohužel nepřežil.

Další posádka vláčela poblíž břehu a nevšimla si útesu, na který později narazila. Jeden z mužů vypadl a udeřil se do hlavy. Zbylým dvěma se podařilo doplavat na pobřeží. Muže, který se udeřil do hlavy, se bohužel nepodařilo zachránit. 

Závěrem několik slov

Na závěr tohoto článku bych chtěl říct, že je zkrátka nutné si uvědomit, že rybolov na moři není rybolov na rybníku nebo našich českých říčkách. Je potřeba nepřeceňovat naše síly a schopnosti, neustále být ve střehu a dávat pozor. Včas reagovat a snažit se co nejvíce minimalizovat rizika. Později totiž v případě nehody budete jen litovat toho, že jste nebyli dostatečně obezřetní.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Norsko a bezpečnost na moři

 • Karel N před 7 lety

  Někdy je to holt o hubu a je potřeba dávat pozor. Jinak souhlasím se zněním článku amohu doporucit řídit se jednotlivými pokyny.

Vložit nový komentář