Inzerovat zde
Inzerovat zde

Nedočkavci s muškařským prutem

12. 04. 2019
Pstruhová sezóna se blíží, počasí odpovídá v některých dnech spíš přelomu dubna a května, jak to jen má pravověrný muškař vydržet? Vázat další mušky do zásoby, připravovat pruty, šňůry, kontrolovat navijáky, to všechno už udělal přes zimu a tudíž ho to táhne k vodě. Pokud máme možnost navštívit soukromý revír s muškařským režimem, je to snadné. Je-li ale taková voda mimo náš dosah, bude nejspíš dostupným řešením chytání na mimopstruhové vodě.

Pstruhová sezóna se blíží, počasí odpovídá v některých dnech spíš přelomu dubna a května, jak to jen má pravověrný muškař vydržet? Vázat další mušky do zásoby, připravovat pruty, šňůry, kontrolovat navijáky, to všechno už udělal přes zimu a tudíž ho to táhne k vodě. Pokud máme možnost navštívit soukromý revír s muškařským režimem, je to snadné. Je-li ale taková voda mimo náš dosah, bude nejspíš dostupným řešením chytání na mimopstruhové vodě. Pokud se nejedná o revíry Západočeského kraje, kde od letošního roku platí prapodivný zákaz lovu na umělé mušky až do poloviny června, potom nám nic nebrání si hezky zachytat už teď.

Volba místa souvisí s mnoha dalšími faktory

Každý revír má trochu jinou rybí obsádku a často i odlišný charakter, co se týče charakteru dna i rychlosti proudění; muškaření lze samozřejmě praktikovat i na stojatých vodách. Někde ještě odchází sněhová voda, jinak ale můžeme s muškami slavit úspěchy téměř na každém revíru. Samozřejmě se najdou i dny, kdy ryby nemají o potravu výraznější zájem, ale pokud vyzkoušíme různé způsoby nabídky a případně vyměníme několik vzorů mušek, nejspíš bez úlovku domů nepůjdeme. Správně bych asi spíš měl napsat "bez záběru", protože muškaři patří mezi rybáře, kterým rozhodně není zásada "chyť a pusť" cizí. Ale to už je na vás....

Pozor na hájené ryby

Pokud lovíme na mimopstruhovém revíru, je třeba brát v patrnost to, že některé druhy ryb, které se na umělou mušku mohou stát naším úlovkem, budou hájené. Buď od začátku roku - to se týká dravců, hlavně bolena, štiky, candáta a okouna (hájen je i sumec, ale v tomto období se zřejmě k záběru na umělou mušku neodhodlá). Od poloviny března se hájení vztahuje i na jelce tlouště i jesena, parmu, podoustev a ostroretku. Navíc se některé z kaprovitých ryb pomalu začnou stanovat na trdliště, v takovém případě tam nebudeme v žádném případě brodit ani chytat. Vždyť není určitě takový problém najít další zajímavé úseky, kde ryby také nachytáme a neohrozíme jejich rozmnožování.

Ještě něco o předpisech a etice

Mnohé věci upravuje pro muškaře Rybářský řád, i kdyby tomu tak ale nebylo, podle nepsaných pravidel tohoto sportu bychom měli dodržovat i další nepsaná pravidla. Podle Rybářského řádu je povoleno na umělou mušku v období od začátku roku do poloviny června používat jen klasickou muškařskou výbavu, omezena je délka návazce na dvojnásobek délky prutu a především je omezena velikost mušek. Maximální délka mušek 3 centimetry je stanovena kvůli tomu, aby nesváděla k příliš "aktivnímu" vedení větších nástrah, kdy by už muškaření vlastně bylo spíš přívlačí. Streamery tedy necháme v krabičce až do zahájení na "pstruhovce". Trochu si za to samozřejmě můžeme sami, ono totiž stačí pár nerozumných nebo po mase hladových "takyrybářů" a problém je tady... Dále je nutné lovit pouze s použitím jednoho jednoháčku a platí i zákaz používání zátěže mimo tělíčko mušky. Většinou jsou omezeny i protihroty.

Co k tomu dodat? Buďme rádi, že si můžeme u vody užít kouzlo lovu na umělé mušky a nezkoušejme vymýšlet nějaké obezličky. Vždyť pstruhová sezóna už se blíží a nějak to vydržíme, ne? Hlavní je šetrné zacházení s rybami, které by mělo být základním pravidlem pro každého rybáře, ať už loví jakoukoli metodou. Každopádně se vždy vyplatí prostudovat důkladně Bližší podmínky, pokud lovíme v jiném kraji, seznámit se s platnými předpisy a odchylkami. Pro rybaření v ČR totiž (občas přemýšlím nad tím, zda je to dobře nebo ne, ale tohle mi nepřísluší soudit) platí na různých vodách předpisy s různými odchylkami. Takže předcházejme problémům a případným konfliktům s Rybářskou stráží raději tím, že budeme vědět, jak se kde smí lovit.

Jaké mušky použít

V tomto období budou asi nejúčinnější nymfové mušky v kombinaci s malými mokrými vzory, ovšem za pěkného počasí se můžeme dočkat nějakého toho kolečka na hladině a potom dojde i na suchou mušku. Nástrahy volíme menší, na háčcích velikost nejčastěji 14 až 18, pokud čekáme větší ryby, můžeme samozřejmě nabídnout i větší sousto. Ovšem vycházejme spíš z toho, že zjara ryby dávají přednost malým soustům, která odpovídají tomu, co se v potravní nabídce nejčastěji vyskytuje. Z jarních vzorů to tedy budou nejrůznější variace březnovky (March Brown), rudořitky (Red Tag), hardyovky (Hardy´s Favourite), dále určitě bude slavit úspěchy i zaječí ouško (Hare´s Ear), červený brouček (Red Palmer) nebo různé fantastické vzory. Inspiraci při volbě vhodné mušky si můžeme vzít z toho, co se zrovna v dané lokalitě vyskytuje. Vzorky larev a hmyzu nejsnadněji odlovíme u dna i ve sloupci pomocí jemné síťky (například takové, jakou používají akvaristé).

Se pstruhovou povolenkou už před zahájením sezóny

Znáte nějaký revír se "střídavým režimem" Víte, co to vlastně je? Nejedná se zatím o příliš rozšířený způsob obhospodařování revírů, spíš ho lze označit za průkopnický a experimentální, ovšem je dobré o něm vědět. Jde v principu o to, že tento revír slouží v zimní části sezóny rybářům, kteří se zaměřují na lov duháků a sivenů na umělou mušku (a mohou tu lovit i na přívlač podle pravidel, platných pro pstruhové revíry), přes léto potom přibude obsádka kaprovitých ryb a loví se tu dle předpisů, které platí pro vody mimopstruhové. Podrobnosti najdete v popisu revírů, jedná se často o místenkový systém. Používání bellyboatů, loděk a případné brodění je vždy u daného revíru konkrétně specifikováno.

Jako příklad lze uvést například revíry Stržený rybník (Rtišovice), Vlkava 4 (Smilovice) nebo Vltava 6 - Lahovická nádrž.

Na soukromých revírech pstruhy můžete chytat už dlouho

Mnohé privátní revíry umožňují lov pstruhů duhových, sivenů i dalších druhů ryb na umělé mušky i na další nástrahy (podle pravidel, stanovených uživatelem revíru). Jedná se v tuzemsku výhradně o stojaté vody, kde někdy není míst k nahazování příliš mnoho a ledová voda leckoho k zabrodění nebo (pokud je povoleno) použití bellyboatu neláká. Často jsou tu ale právě pro muškaře vybudována mola, z nichž je možno bez problémů nahazovat.

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Nedočkavci s muškařským prutem

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář