Inzerovat zde
Inzerovat zde

Návazec na Mníka mořského

08. 12. 2017
Tento článek se věnuje návazcům na Mníka mořského. Naše koncová sestava je totiž jedním z nejdůležitějších faktorů a určuje to, jestli při lovu Mníka budeme úspěšní nebo ne.

O mníkovi jako rybě a rybolovu s ním spojeným jsem napsal už několik článků. Je to ryba, která mě zkrátka učarovala a asi mě to jen tak neopustí. Nic méně dnes bych chtěl tento článek věnovat pouze návazcům na Mníka. Naše koncová sestava je totiž jedním z nejdůležitějších faktorů a určuje to, jestli při lovu Mníka budeme úspěšní nebo ne.

Za tu dobu co se lovu Mníků věnuji jsem měl možnost vyzkoušet několik druhů návazců, které jsem si buď sám vázal nebo ze zvědavosti koupil v rybářských potřebách. Předně je nutné říct, že důrazně nedoporučuji kupovat mníkové návazce v rybářských potřebách. Jako předloha vám mohou stačit, ale ve většině případů se u těchto návazců šetří na celkem důležitých věcech jako jsou háčky, obratlíky a podobně, což vás může bohužel stát trofejního mníka. Druhou věcí je také to, že většina z nás by měla věřit vlastnímu uvázání a nespoléhat se na sériovou výrobu. Jediné co já osobně nakupuji v rybářských obchodech jsou veškeré materiály pro výrobu mníkových návazců, mezi které patří návazcový silon, který je o slabšího průměru, než li je naše kmenová pletenka, kvalitní háčky 8/0, 10/0, vysokopevnostní obratlíky, kvalitní karabinky, fluo hadičky, chobotnice, olova a další.

O tom jak se mníkový návazec sestavuje jsem psal už v jednom z předchozích článků. Raději, ale popíšu ještě jednou postup navazování a poté navážu na jednotlivé druhy návazců, které jsem zkoušel a testoval.

Jakým způsobem tedy navázat Mníkový návazec?

  1. Začneme tím, že si ustřihneme asi metr a půl návazcového materiálu. Já osobně používám vlasec o průměru 0,90 s nosností 47 kilogramů s tím, že má kmenová pletenka má nosnost 51 kilogramů. 
  2. Na konec uvážeme háček o velikosti 8/0. 
  3. Nad tento háček provlékneme očkem háček o velikosti 10/0 a necháme prodlevu asi 25cm. Tento háček potom uvážeme bezuzlovým vázáním, stejně tak jako když vážeme kaprařský návazec. 
  4. Nyní následuje navléknutí chobotnice. 
  5. Nad chobotnice obvykle ještě přidávám fluo korálek, případně chrastítko.
  6. Poté navlečeme fluo hadičku, standartně používám zelenou, ovšem i červená není špatná.
  7. Nahorů přivážeme vysokopevnostní obratlík. 
  8. Na obratlík umístíme kroužek o nosnosti alespoň 50 kilogramů, na který umístíme ještě karabinku, na kterou později připojíme olovo.  Olovo v hmotnosti od 500 do 1000 gramů, záleží na hloubce a rychlosti driftu lodi. Obvykle si poradíte se 700 gramovým olovem bezproblémově do 200 metrové hloubky.

Nyní se konečně dostávám k mému průběžnému testování návazců.

Návazec s trojháčkem

Ze začátku jsem měl problém se zasekáváním mníků a také s tím, že my z háčku padali. Potom jsem tedy z jednoháčků zkusil přezbrojit na návazce s dvěma trojháky nebo návazec s vrchním jednoháčkem a dole s trojháčkem. Později jsem ovšem zjistil, že zasekávání a to, že mi mníci padali nebylo vůbec o háčcích, ale o tom, jakým způsobem provedu zásek, případně i o tom jestli udržuji s mníkem při zdolávání neustále kontakt. Na návazci na kterém je umístěný biď jen jeden trojháček jsem nedostal Mníka, který by měl přes sto dvacet centimetrů. Samozřejmě, že existují případy, kdy se i obrovský mník píchne na trojháček od pilkru. Z mé zkušenosti ovšem vyplívá to, že jakmile veliký mník vidí výrazný trojháček tak se ani nepokusí o to nástražní rybku zlhtnout. Případně se o to pokusí a na špičce prutu uvidíte klasické mníčí cukání, ale jakmile ucítí trojháček, který vyčnívá z těla nástražní rybky mnohem více než jednoháček a je zkrátka výraznější, tak nástražní rybku pustí a už se k ní nevrátí. Proto trojháčky na opravdu veliké mníky důrazně nedoporučuji.

Návazec s plovoucím vajíčkem

Tento návazec už byl podstatně úspěšnější, ale to jen z toho důvodu, že jsem opustil od trojháčků a zůstal u velikých jednoháčků. Plovoucí vajíčko jsem měl umístěno nad chobotničkou a největší mník, který na tento návazec zabral měl 132 cm. Také to není žádná sláva a vím proč. Vajíčko je totiž natolik nepřirozené a dá se říct stejně veliké jako chobotnička níže, že velikému mníkovi se to zkrátka už nebude zdát a líbit. Navíc si myslím, že chování nástrahy je s vajíčkem paradoxně horší než-li pokud ho tam nemáme. Naopak u štikozubců vajíčko bylo naprosto perfektní, jelikož je upozornilo při práci s nástrahou a vždy mi přineslo úspěch. U velikých mníků bohužel ne.

Návazec s krmnou síťkou

Moc rybářů se s těmito návazci asi nepotká, ale existuje něco jako síťka, do které lze přidat maso a připojit ji na návazec pomocí karabinky. Co se týče menších mníků tato pachová stopa funguje naprosto excelentně. Ale opět je to něco navíc a velikým mníkům se to zkrátka nelíbí, proto krmnou síťku rozhodně nedoporučuji.

Věci navíc?

Dá se říct, že cokoliv neobvyklého budete mít v úmyslu přidat navíc vám to jen s většími Mníky uškodí. Není potřeba to zkrátka přehánět. Zároveň rozhodně nejsem proti tomu, abyste nezkoušeli. Já osobně považuji jako nejlepší zdroj informací vlastní testování a proto by každý z nás měl, co se týče návazců, o kterých se právě bavíme vyzkoušet co nejvíce. Chtěl jsem tímto článkem především upozornit na několik základních věcí, jelikož ne každý co navštěvuje Norsko má čas dlouhodobě testovat jednotlivé návazce.

Seznam věcí co se týče návazců na veliké Mníky, které vidím v pozitivním světle?

Naprosto nejosvědčenější návazec je ten nejvýše popsaný v návodu.  Ten mohu vřele doporučit všem, kteří mají v úmyslu chytit trofejního Mníka. Pořád mám, ale takové to tušení, že ten opravdu největší Mník by mohl přijít na návazec bez jakýchkoliv serepetiček. Ve své podstatě by to byl jen návazec o dvou jednoháčcích, ale toto je opravdu jen teorie. Na tento návazec už jsem pár Mníků chytil a někteří měli dokonce přes 170cm. Na druhou stranu k záběru docházelo vždy po delší době a co se týče úspěšnosti byl na tom tento návazec mnohem hůře než klasický návazec na mníky. Není se čemu divit, jelikož jsem na něm neměl žádné fluo hadičky, chobotničky a jiná lákadla. Dále mám docela pozitivní zkušenosti s chemickými světýlky. Ty i trofejním mníkům nevadí, ale opět s mírou a opět musím říct svůj teoretický názor, že i chemické světýlko by mohlo být něco navíc a opravdu monstrózního mníka by mohlo odradit.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Návazec na Mníka mořského

  • j kratochvvil před 6 lety

    Vážený pane rybáři! Na takovejhle caik ulovím kosatku za 20 minut

  • j kratochvvil před 6 lety

    Vážený pane rybáři! Na takovejhle caik ulovím kosatku za 20 minut

Vložit nový komentář