Inzerovat zde
Inzerovat zde

Nástrahy a návnady na feeder - 2. část

02. 07. 2020
V první části jsme se zaměřili na tradiční živočišné nástrahy, teď to budou nástrahy převážně rostlinného původu. Opět připomínám, že právě při lovu na feeder by měla náplň krmítka odpovídat nástraze na háčku.

V první části jsme se zaměřili na tradiční živočišné nástrahy, teď to budou nástrahy převážně rostlinného původu. Opět připomínám, že právě při lovu na feeder by měla náplň krmítka odpovídat nástraze na háčku (i když krmení může obsahovat i různé další složky) a také to, že i nástrahu na háčku lze kombinovat z různých materiálů (například kombinace živočišných a rostlinných nástrah bývá zajímavá, vyzkoušejte to!). Čím začít - co takhle něco křupavého a voňavého?

Pečivo

Rohlík máme snad vždycky po ruce a stejně tak chleba, oba tyto druhy pečiva jsou dobrou nástrahou pro lov na položenu, plavanou a samozřejmě i na feeder. Použít lze samozřejmě i další běžné pečivo z bílé mouky, velmi dobře se čerstvé nebo starší pečivo hodí i jako přísada do krmení. Pozor je třeba ale dát na to, aby se nám mezi zbytky pečiva, které do krmné směsi přidáváme, nedostaly plesnivé kousky, potom by se totiž ryby mohly takovému krmení vyhýbat a odmítat i naše nástrahy.
Pečivo má tu velkou výhodu, že ho lze použít (což oceníme především na stojaté vodě se zabahněným dnem), že se nástraha vznáší těsně nade dnem nebo na něm leží a nezapadne. Takový kousek slisovaného rohlíku je lákavé a měkké sousto, kterému neodolá asi žádná kaprovitá ryba. Napařený a následně slisovaný rohlík je pevnější než čerstvé pečivo, můžeme ho utrhnout v ruce, nařezat z něj kostičky nebo vytvořit kuličky pomocí speciálních kleští. Hodí se k chytání zejména na jaře a s nástupem podzimu, funguje ale i v létě, pokud ho ovšem vhodně nadipujeme, je to skvělá nástraha i v zimním období. U chleba můžeme ze střídy zmačkat kuličku (nesmíme mačkat příliš silně!) nebo použít kostky s kůrkou, která zaručí větší soudržnost nástrahy.
Jedná se o nástrahu, kterou vyhledávají zejména kaprovité ryby, rohlík nebo chléb můžeme použít i do krmítka, vždy ho ale mícháme se zeminou nebo i dalšími přísadami (kousky žížal nebo bílí červi účinnost výrazně zvýší) a dobře se ve vodě rozptylují. V krmítku v proudné vodě sice nevydrží moc dlouho, ale za občasné přehození tahle návnada určitě stojí. Rohlík nebo chléb se dá opět skvěle kombinovat s dalšími typy nástrah, k osvědčeným kombinacím patří především rohlík a červ nebo rohlík s hnojáčkem.

Toastový chléb

I poměrně měkký toastový chléb je snadno dostupnou a přitom skvělou příměsí do krmných směsí, lze na něj ale i s úspěchem na feederovou sestavu lovit. Jen ho správně nabídnout...
Při nastražování jde v první řadě o to, na jaké ryby se chceme zaměřit. Z toho totiž vychází velikost nabízeného sousta i upevnění nástrahy na háček. Vždycky je lepší použít alespoň dva nebo tři dny starý "tousťák", drží na háčku totiž znatelně lépe. Kolečka z plátku chleba lze snadno vyříznout jakoukoli trubičkou o vhodném průměru, pokud to ale chcete mít opravdu dokonalé a současně jednoduché, použijte plastovou injekční stříkačku, u níž odříznete konec. Píst vám umožní snadno vysunout nezdeformované, krásně načechrané kolečko chleba v potřebné velikosti (záleží jen na průměru stříkačky, což je investice za pár korun). Použít lze ale i nůžky, nebo ostrý nůž, vždyť to kolečko po vás ryba nebude přeměřovat. Chcete-li přitažlivost nástrahy ještě o něco zvýšit, pomazejte nástrahu dipem nebo "šťávou" z rozmačkaných hnojáčků, která dělá občas skutečné divy!
Které ryby s oblibou vezmou měkké sousto z toustového chleba? Pochopitelně především kaprovité ryby, tedy kromě hlavně kaprů i karasi, tloušti, jeseni, plotice, cejni, plotice a perlíni. Užmoulanou malou kuličku z navlhčeného toustového chleba s chutí vezmou i líni nebo oukleje.
Ryby mají o tuto nástrahu zájem po celý rok, nejlépe podle mých zkušeností funguje při lehkém zakrmení brzy zjara a na podzim. Obzvláště na podzim ve studené vodě se dobře osvědčuje i pro lov opatrných kaprů.

Použití bolies na feeder

Tahle velice oblíbená nástraha se používá především při lovu na klasickou položenou, ale i na feeder můžete s boilies zabodovat! Využijeme především menší velikost kuliček, ani to ale není neměnným pravidlem. K přednostem boilies patří především výrazné příchutě a často atraktivní zbarvení, bohatý výběr i dobrá dostupnost, navíc šikovní rybáři s dostatkem volného času si je dokáží vyrobit sami. Lze použít potápivé, vznášející se i plovoucí druhy, záleží vždy na konkrétní situaci.
Boilies neslouží jen k lovu kaprů, ačkoli to tak má spousta rybářů docela zafixované. Pro lov na feeder jsou vhodné především menší kuličky (okolo 10 mm) a kromě kaprů můžeme zdárně lovit i cejny, karasy, líny, amury, parmy tlouště nebo plotice a perlíny.
Jak bolies správně nastražit? Stejně jako při lovu na běžnou položenou, tedy na vlasový přívěs, což je krátký kousek vlasce nebo měkké, poddajné šňůrky, pokračující pod háčkem a opatřené koncovým očkem. Přes očko se boilies navleče na tento závěs pomocí speciální boilies jehly a zajistí zarážkou, která se provlékne do očka. Stačí krátký přívěs, takže kulička boilies se po nastražení buď lehce dotýká oblouku háčku, nebo je mezi boilies a háčkem několik milimetrů mezera. Použít lze i silikonové adaptéry, určené pro umístění nástrahy pod háček.
Nespornou výhodou použití na feeder boilies je určitě to, že i malé kuličky boilies jsou přece jen o něco selektivnější a mohou tak přinést záběry větších ryb. S různými druhy boilies se dá navíc zacílit na konkrétní druh ryby (například ovocné boilies dobře funguje na amury). Navíc díky tomu že je háček volný, je zásek spolehlivější a kvalitní boilies vydrží i po úlovku několika ryb.

Co jsou to "dumbelles"?

V zásadě je to nástraha, které je podobná boilies (občas se do této kategorie také zařazuje), ale liší se tím, že jde i měkké, většinou plovoucí kuličky, vyráběné i ve velmi malém průměru (od cca 5 mm). Setkat se můžeme i s dumbeles ve tvaru válečku, nastražují se stejně jako bolilies a jsou překvapivě trvanlivé. Jsou vhodné pro lov prakticky všech nedravých kaprovitých ryb a někdy jsou účinnější než klasické boilies, lze je také úspěšně kombinovat i s dalšími živočišnými nebo rostlinnými nástrahami.

Na závěr pelety

Jedná se o nástrahy, které se vyznačují poměrně rychlou rozpustností a díky tomu i výrazným rozšiřováním lákavého aroma. Většinou je základní složkou rybí moučka, sušená vejce a tuky spolu s moučným základem, pro zvýšení přitažlivosti obsahují samozřejmě i další ingredience. Na lov s feederovou udicí se hodí nejlépe ve velikosti 5 až 15 mm (podle zvolené cílové ryby). Vyrábějí se jako potápivé, vznášející se i plovoucí.

Na háček je nastražujeme většinou pomocí silikonového kroužku, protože přímo na háček není možné je napíchnout. Existují ovšem i pelety s dírkou, které lze nastražit stejným způsobem jako boilies, dělat do nich ale dírky nelze doporučit, většinou se totiž rozlomí. Nelze je ale rozhodně zaměňovat s boilies. Jedná se o všestrannou nástrahu, kromě kaprovitých ryb se používají i pro lov sumců a nepohrdne jimi ani candát nebo štika. Výhodou je i to, že svou přitažlivost neztrácejí ani ve studené podzimní, zimní nebo jarní vodě, chytáme na ně v proudu i na stojácích.
Menší pelety (nebo zlomky větších) lze použít i jako součást krmné směsi nebo jako samostatné krmení, před zakrmením je lze "posílit " zalitím boosterem nebo dipem. Pokud je vložíme do uzavřeného feederového krmítka, budou se pomalu rozpadat a stále lákat ryby. Na trhu jsou pelety se spoustou rozmanitých příchutí, často přímo zaměřené na chuť určitých rybích druhů.

A protože ještě nedošlo na luštěniny, které jsou také při lovu na feeder velmi účinné a oblíbené, věnujeme jim závěrečný díl našeho povídání - takže zase příště... A na závěr slíbím ještě něco méně obvyklého...

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Nástrahy a návnady na feeder - 2. část

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář