Inzerovat zde
Inzerovat zde

Následují kapři vítr?

20. 04. 2016
Jaký má vliv na Kapry vítr a proč ho většinou následují? To a mnohem více o vlivu větru na kapry se dozvíte v tomto článku.

Mnoho rybářů si určitě uvědomuje, že kapři mají tendenci následovat vítr víte ale přoč přesně kapr vítr následuje a jaké z toho mohou pro nás plynout výhody? Kapr má jako každá jiná ryba několik základních potřeb a mezi ně patří dostatek potravy, kyslíku a pocit bezpečí. Tyto potřeby jsou pro kapra nejdůležitější a silný vítr, který zvedne vlny může pomoci tomu, aby se kapři probudili a začali být aktivní. 

Vítr se projevuje i pod vodou. Vítr sebou nese mnoho potravy a přírodních složek, které ryby milují a samozřejmě je budou také následovat. Vítr navíc poskytuje vyšší koncentraci kyslíku ve vodě, proto kapr dokáže lépe dýchat a je mnohem aktivnější. Když je ryba bohatá na kyslík, ryby se cítí bezpečně, pohodlněji jsou aktivnější a vzniká tak mnohem větší poptávka po potravě. Proto i když je to občas nepříjemné se vyplatí vyrazit na ryby v silném větru a chytat právě na návětrné straně revíru. 

Vítr mimo jiné také ovlivňuje teplotu vody a v určitých obdobích roku, například v létě má změna na Kapry ve většině případů pozitivní dopad. Nejlepší jsou případy kdy během teplého léta fouka chladnější vítr. V zimě je tomu právě naopak a kapři budou následovat teplý vítr. 

Vítr má také vliv na zakalení vody. Pod hladinou přehrady se najednou vytvoří oblaky, které pomáhají kaprům k lepšímu krytí a cítí se tak o něco bezpečněji než běžně. Viditelný vliv to má především když chytáte na čistých jezerech, kde se voda vlivem větru zakalí. Zároveň vlny také trochu zmírní dopad slunečních paprsků, kapři se tak cítí bezpečněji a méně zranitelní.

Pokud bych to měl stručně shrnout do bodů, tak silný vítr poskytne kaprům

1) Více potravy
2) Okysličení vody
3) Vě většině případů také lepší teplotu vody
4) Bezpečnější pocit 

Jsou všichni velicí kapři ovlivněni větrem nebo je můžeme hledat i proti větru?

Některé přehrady nejsou větrem tolik ovlivněny a tak kapři nemusí nutně být vždy na návětrné straně revíru. Myslím si, že záleží také na tvaru daného revíru, podle toho také vítr ovlivňuje proudy pod vodou. V případě menších jezer, kde jsou ostrůvky a stromy pod vodou může mít vítr až dramatický vliv na proudění vody a proud se může oproti standardu změnit. 

Například také na jezera, která jsou porostlá trávou nemusí mít vítr nutně takový vliv a to především z důvodu, že plevel ve vodě zajišťuje dostatek kyslíku a také veliké zásoby přírodní potravy. Kapři tak nemusí mít důvod plout za větrem. 

Jako obecné pravidlo jsem vždy upřednostňoval lovit ve směru větru. Někdo s tím může nesouhlasit, ale ve většině případů se mi právě na návětrné straně revíru vždy dařilo. V některých revírech vítr následuje spousta ryb a větší kapři se mohou naopak schovávat v klidnějších oblastech, ale takto tomu bývá jen v málo případech. Je to všechno jenom o tom, abychom pozorovali vodu a dokázali tak odhadnout jak se kapři budou chovat a případně tomu přizpůsobit naší strategii lovu a výběr místa. 

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Následují kapři vítr?

  • JirkaBiGFISH před 7 lety

    Pěkný článek!!! Mám ověřeno, že na mušově ryby opravdu jezdí s větrem a na návětrné straně si vždycky zachytam. Jde to nejvíc když pořádně fouká a jsou půl metrové vlny. Spousta rybářů se na to vykašle, ale to je blbost to je právě nejlepší chytačka.

  • Flajgr před 7 lety

    Velmi pěkný článek, díky za něj, Flajgr

Vložit nový komentář