Inzerovat zde
Inzerovat zde

Na Pstruhy s umělou muškou

23. 11. 2016
O lovu pstruhů a dalších ryb na umělé mušky toho bylo už bezesporu hodně napsáno i řečeno, ovšem i přes to všechno zůstávají mezi rybáři zakořeněny mnohé matoucí a nesmyslné pověry a názory.

Inzerovat zde

Muškaření rozhodně není rybářský sport pro "horních deset tisíc" ani žádnou nezvládnutelnou technikou, která by vyžadovala mnohaletý náročný trénink. Pravdou je, že vybavení pro lov na umělé mušky vyžaduje speciální prut a šňůru spolu s odpovídajícím navijákem, tím ale nároky na vybavení prakticky končí, zbytek lze do začátku snadno suplovat výbavou, kterou používáme i při dalších rybolovných technikách. Vlastně ne, ještě budeme potřebovat ty umělé mušky, zpočátku je nejspíš koupíme, časem se třeba sami odhodláme uvázat si vzory podle potřeby a přesně odpovídající našim představám. Ale to můžeme nechat na zimní období nebo na dobu, kdy už zjistíme, že u muškařského sportu určitě zůstaneme.

Záleží na typu revíru a jeho obsádce

Někdy je lov na umělé mušky mnohem efektivnější než přívlač, záleží na mnoha faktorech, které situaci ovlivní. Pokud se na revíru vyskytují pstruzi, lipani, tloušti nebo proudníci a vidíme na vodě kolečka, je dobrou volbou lov na suché mušky. Pokud však ryby nesbírají hmyz z hladiny, bez problémů lze sestavu upravit na lov s mokrými muškami (unášenými ve vodním sloupci) nebo s nymfami, které vedeme těsně u dna, další variantou muškařského sportu je chytání se streamery, napodobujícími prchající nebo poraněnou rybku, potěr či další vodní živočichy. Ačkoli to není úplně snadné a jednoduché, lze s muškařským náčiním lovit i malých, zarostlých potocích, kde většina rybářů používá vláčecí prut. Tím se dostáváme do velké výhody, protože pokud ryby neměly mnoho příležitostí seznámit se dostatečně s "chlupatými háčky", budou naše nástrahy přijímat důvěřivě a krásně si zachytáme. Na velkých, vyhlášených pstruhových vodách je to o něco náročnější, sice se nám bude hezky házet, ale tady už jsou především domestikované, takzvané "divoké" ryby, mnohem opatrnější díky nasbíraným zkušenostem. Pokud se dostaneme k vodě po vysazení, jsou v prvních dnech ale důvěřivé a vrhají bez váhání prakticky se na všechno, co do vody dopadne. V poslední době stále stoupá počet pstruhových nebo smíšených nádrží, to je další skvělá příležitost k lovu na mušky, vynikajícím pomocníkem je potom (především na rozlehlejších vodách) například bellyboat nebo dostatečně stabilní loďka. Muškaře potkáme stále častěji i na mimopstruhových revírech, kde lze lovit prakticky všechny druhy kaprovitých ryb i dravců.

Volba vhodných mušek

Pstruhová sezóna začíná v polovině dubna, kdy je voda často ještě poměrně chladná, i tak se ale na mušku můžeme dočkat opravdu pěkných úlovků. Pro pstruhy bude určitě přitažlivá tradiční BŘEZNOVKA (March Brown) v nejrůznějších variantách, NYMFA Z BAŽANTÍHO OCASU (Pheasant Tail Nymph) a různé vzory CHMÝŘITÝCH MUŠEK (například Red Palmer, Bivisible, Soldier Palmer). V květnu až srpnu už se dočkáme intenzívnějšího sběru hmyzu na hladině, doporučil bych především WICKHAMKU (Wickam´s Fancy), KOČÍHO (Coachman) a MODROU JEPKU (Blue Dun), konkrétní výběr by se měl řídit tím, co uvidíme poletovat kolem vody nebo usedat na hladinu, často je důležitá i odpovídající velikost mušky. V letních měsících bývá pro muškaře nejlepším časem k lovu především večer, kdy se ryby začnou krmit hmyzem, který se právě líhne nebo chrostíky, kladoucími vajíčka. To je čas pro lov na CHROSTÍKY (Brown Sedge, Cinnamon Sedge) nebo na napodobeniny velkých jepic (Red Spinner, Mayfly). Přes léto je pochopitelně v období, kdy ryby hmyz z hladiny nesbírají, stále velmi účinný lov na nymfy a mokré mušky, ráno a navečer i na menší, štíhlé STREAMERY.
Od září můžeme dál lovit na pstruhových vodách pouze na umělé mušky, tudíž si pstruhovou sezónu prodloužíme o tři měsíce a zaměříme se na pstruhy duhové, siveny a lipany. Duháci dávají často přednost hodně nápadně zbarveným a napohled docela "šíleným vzorům (například Fuzzy Wuzzy, Booby), lipan preferuje malé, věrohodně vyhlížející mušky. Z lipanových mušek za zmínku určitě stojí celoročně účinná RUDOŘITKA (Red Tag), ve větším provedení lákavá i pro pstruhy, ČERVENÉ BRČKO (Red Quill), VRBOVKA (Willow Fly) nebo OCELOVÁ JEPKA (Iron Blue Dun), za slunečných dnů také ZULU (Black Zulu). Lipany lze pochopitelně v čase aktivity u dna lovit velmi úspěšně na nymfové mušky. Rozhodně tedy neváhejte a zkuste proniknout do tajů muškařiny, stojí to za to!.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Na Pstruhy s umělou muškou

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář