Inzerovat zde
Inzerovat zde

Na pstruhy k moři, proč ne?

03. 09. 2018
Jasně, člověk se časem dostane do situace, kdy začne mí pocit, že naše svazové "pstruhovky" už mu nemají co nabídnout. Ovšem taková výprava na Aljašku nebo do Mongolska, to není levná ani jednoduchá záležitost. Existuje však i velice zajímavá varianta, která nám nesebere celou dovolenou ani neudělá děsivý průvan v peněžence.

Jasně, člověk se časem dostane do situace, kdy začne mí pocit, že naše svazové "pstruhovky" už mu nemají co nabídnout. Ovšem taková výprava na Aljašku nebo do Mongolska, to není levná ani jednoduchá záležitost. Existuje však i velice zajímavá varianta, která nám nesebere celou dovolenou ani neudělá děsivý průvan v peněžence. Jaká? Můžete vyrazit za mořskými pstruhy na sever, na pár dnů a pokud budete mít trochu toho rybářského štěstí, hezky si zachytáte. K mým nejoblíbenějším destinacím patří pobřeží Dánska a Švédska.

Pstruzi ve slané vodě? Ano, navíc jim to tam moc svědčí

Jedná se o nějakou zvláštní formu pstruha, odlišný druh nebo jak to vlastně je? Kdepak, jsou to pstruzi potoční, jaké známe i od nás. Tahle ryba se umí přizpůsobit například v jezerech a potom to jsou trofejní pstruzi o hmotnosti i několika kilogramů, stejně tak přežívá pstruh i v těch nejdivočejších ledových a na potravu chudých horských bystřinách. A brakická (mísící se voda u přítoku řeky do moře) i běžná slaná voda Baltu mu prostě vyhovuje. Nachází v moři a kolem pobřeží dostatek potravy, však také "mořský pstruh" (jak se tato forma často nazývá, dosahuje značných rozměrů a jde o neuvěřitelně bojovnou rybu. Většinu života tito pstruzi tráví v moři a do řek vytahují jen ke tření. Jedná se bezesporu o vysoko ceněnou sportovní rybu, vždyť souboje s mořskými pstruhy jsou opravdu dramatické, do posledního okamžiku mnohdy nebývá jasné, kdo zvítězí. Také kvalita masa divoce žijících ryb nesrovnatelným způsobem převyšuje pstruhy, které známe z chladicích a mrazicích pultů prodejních řetězců. Mořské pstruhy můžeme lovit i v dalších zemích, ale právě Dánsko se stalo s ohledem na nepříliš dlouhou cestu (do některých končin jen něco přes tisíc kilometrů) velmi oblíbeným cílem výprav českých rybářů. Lov mořských pstruhů ryb je oblíben i ve Švédsku, Norsku, Německu, Skotsku, Velké Británii, Irsku, Holandsku, ze značně vzdálenějších zemí potom i ve Spojených státech, na Novém Zélandu, v Austrálii, v Tasmánii, v Argentině a v mnoha dalších zemích.

Ubytování ani povolenka nebudou žádný problém

Tyhle věci, které mnohé rybáře při cestách do zahraničí deprimují a straší i ve snech, lze totiž vyřídit pohodlně už z domova. Nejjednodušší je zkontaktovat solidní cestovní kancelář, která dokáže bez problémů podle našich potřeb a požadavků zajistit ubytování tam, kam se chceme vydat. Domečky prakticky na pobřeží nebo chatky v kempech jsou velmi dobře vybaveny, kuchyňka, mrazák, lednice, internet, nic nechybí. Navíc dostanete od "cestovky" podrobný itinerář, podle kterého se zabloudit nedá, domluvíte se německy nebo anglicky bez problému (dánština je docela specifická, ale v zásadě postačí umět dánsky poděkovat a pozdravit). Obchody jsou vždy v dosahu, pokud si něco zapomenete nebo chcete vyzkoušet nějakou místní specialitu (třeba to dánské slané máslo, o tom se mi potom ještě půl roku zdává), Dánové jsou velmi vstřícní, je přímo radost dát se s nimi do řeči. Na co se ještě připravit? Povolenku k pobřežnímu rybolovu pořídíte snadno na internetové adrese: https://www.fisketegn.dk/fisketegn/common/frontPageShow.jsp, ani ta s celoroční platností není drahá (185 dánských korun, pro přepočet lze brát kurs přibližně 3,50 českých korun za dánskou korunu). Po obdržení prostřednictvím internetu si ji prostě jen vytisknete a je hotovo! Kromě povolenek pro lov ze břehu si můžete zakoupit i tu, která vás opravňuje k lovu z loďky, v Dánsku můžete samozřejmě v klidu platit i Eury. Cena pohonných hmot je na stejné úrovni jako v sousedícím Německu, jen pozor, pokud jezdíte na plyn! S tím totiž máte v Dánsku smůlu, plynové čerpací stanice tady jednoduše nenajdete. Za rozumnou cenu lze najmout i zkušeného rybářského průvodce, jinak vám ochotně poradí především v obchodech s rybářským vybavením.

Lovit nemusíme jen na mořském pobřeží

Pro leckoho může být lákavý i rybolov na jezerech, tady ale neplatí zakoupená povolenka pro lov na moři, každý takový revír totiž mívá svého správce a nájemce, který vydává povolenky. Většinou je na místě možné si vypůjčit i rybářské vybavení, případně pořídit i osvědčené nástrahy. Nejčastěji se loví trochu odlišným systémem, než jaký známe z našich revírů. Zavedený princip "PUT AND TAKE", (vysaď a vezmi) vychází z toho, že se do vody již nevracejí popíchané a unavené ryby. Množství ponechaných ryb je dáno předem nebo závisí na domluvě. To se samozřejmě na různých revírech odlišuje a je tím logicky ovlivněna i cena povolenky. Některé vnitrozemské revíry jsou vyhrazeny pro lov muškařením nebo zase jen pro přívlač, na jiných se loví i na přírodní nástrahy.

Kam se v Dánsku vydat?

Pokud plánujeme rodinný výlet s obdivováním přírodních krás a elegantní architektury, kdy budeme rybařit jen občas, budeme asi lovit v okolí větších měst, i tam ale máme velkou šanci na úspěch. Pro vyloženě rybářskou výpravu bych osobně doporučoval některou z vyhlášených lokalit (například pobřeží poloostrova Jutland nebo ostrov Fyn), které i přes vysokou atraktivnost jsou dobře dosažitelné po cestě, jež se dá zvládnout za necelý den. Cesta přes Německo po skutečně kvalitních silnicích krásné "odsýpá" a pokud se budou dva nebo dokonce tři řidiči střídat, nebudou unaveni a mohou vyrazit k vodě hned po příjezdu na místo.

Vybavení pro lov mořských pstruhů

Pro chytání na umělé mušky, vystačíme s prutem v délce kolem 9 stop (275 cm, AFTMA 6-7), intermediální nebo plovoucí šňůrou, větším navijákem se spolehlivou brzdou (musí být odolný proti působení slané mořské vody) a návazci v síle 0,22-0,28 mm. Lovíme-li doma na jezerech a nádržích, bude to v zásadě stejné vybavení. Neměli bychom podcenit důkladný podběrák s hlubokou síťkou, nejlépe takový, který si můžeme zavěsit na záda. Oblečení rozhodně nesmíme podcenit, na mořském pobřeží se mění každou chvíli. Pro vláčenípoužijeme pruty se střední akcí a kvalitní rukojetí, vždyť je při lovu držíme po celý den v roce, u navijáku dbejme odolnost proti agresivní mořské vodě.Prut, naviják, vlasec a šňůru po skončení lovu vždy důkladně omyjeme ve sladké vodě.

Závěrem už nezbývá než popřát šťastnou cestu a "Petrův zdar", jak se říká mezi rybáři nebo přímo "Knæk og bræk", jak to říkají Dánové!
Koukněte i na naše další články ze zahraničí.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Na pstruhy k moři, proč ne?

  • Hovno před 4 lety

    Jsi ubozak

  • Zdeněk Řeřucha – sushi market před 3 lety

    Děkuji za konstruktivní komentář.

  • Martin před měsícem

    Čau, za měsíc jedu se synem na ostrov Fur, tak jsem zvědav, dík za článek

Vložit nový komentář