Inzerovat zde
Inzerovat zde

Na položenou v únoru

03. 02. 2022
Mnozí rybáři tvrdí, že v únoru je "nejlepší položená na pohodlném gauči", ale nemusíme s tím úplně souhlasit. Hlavně s ohledem na stále mírnější zimy a s tím související pořád stoupající zájem ryb o potravu i v zimním období.

Mnozí rybáři tvrdí, že v únoru je "nejlepší položená na pohodlném gauči", ale nemusíme s tím úplně souhlasit. Hlavně s ohledem na stále mírnější zimy a s tím související pořád stoupající zájem ryb o potravu i v zimním období. Mnohé toky nejsou pokryty ledem vůbec nebo na nich zamrzly jen poklidné, stojaté úseky, takže se můžeme vydat k vodě. Jasně, oblékneme se vhodně podle situace, při položené přece jen toho pohybu máme minimum a někdy to ani není na usednutí na sedačku, spíš u prutů budeme postávat. Podupáváním bychom si mohli ryby jenom poplašit, stejně jako cvičením pro zahřátí, ale když je chladno, jinak to občas nejde. Rozhodně nejsme bez šance a pokud zvolíme správné místo i nástrahu, vybavíme se trochou trpělivosti a svatý Petr nám bude nakloněn, nějakou tu rybku chytíme. Nebo se aspoň dočkáme záběru, v lednu si prostě moc vyskakovat nemůžeme. A s chytáním "na dírkách" je to letos bída, co si budeme povídat, led nedosahuje potřebné síly a pevnosti téměř na žádném z revírů, na nichž lze tuhle techniku praktikovat.

Kam se vydat

Osobně jsem nakloněn tomu, zkombinovat lov na položenou s plavanou, přece jen takhle zkoušíme ryby vyhledat na dně i ve vodním sloupci a zvýšíme tím své šance na úspěch. V lednu a v únoru se ryby většinou zdržují u dna a ne všechny druhy jsou aktivní. Ideální jsou mírně táhnoucí toky, na nichž preferujeme místa s hloubkou mezi jedním až dvěma metry, občas se ryby zdržují i v hlubších místech, ovšem většinou ve stavu "zimního spánku" a potom nemůžeme od nich nějaký velký zájem o potravu očekávat. Dobrou volbou je i feeder, použití tenkých vlasců a krmítek přináší někdy větší úspěch než tradiční nástrahy a montáže.

Nadějná jsou klidnější místa pod jezy, pomalu táhnoucí proudy a vracáky u břehu, kde ryby nepotřebují na udržení své pozice mnoho energie a přitom jim proud přináší každou chvíli něco dobrého. Pochopitelně mezi ta nejlepší místa patří i přítoky a vyústění odpadů, ačkoli to moc nóbl nezní. Ale rybu si nejspíš domů stejně brát nebudeme a tloušti, cejni i další kaprovité ryby si v takových místech občas docela libují. Pokud si tedy chceme zachytat, je to mnohem snadnější než v letním období, kdy se někdy silný "odér" v těchto místech prostě delší dobu vydržet nedá.

Kde se zdržují kaprovité ryby, tam se často vyskytují pochopitelně i dravci, pro něž je každá kořist vítaná. Ovšem když už dojde k náhodnému a neúmyslnému ulovení některé z dravých ryb (například štiky, candáta, sumce, okouna, bolena nebo pstruha potočního), je třeba mít v patrnosti to, že tyhle ryby jsou v této době hájené a proto je co nejšetrněji zbavit háčku, nejlépe bez vytahování z vody. K záběru může dojít při klasické položené nebo při vytahování nástrahy z vody, cílený lov hájených ryb je pochopitelně zakázán. Ale když už k tomu dojde, buďme opravdu maximálně ohleduplní!

Se vstáváním nemusíme spěchat

Správný rybář bývá v hlavní sezóně u vody často již s rozedněním nebo ještě dříve, v zimě by to ale bylo víceméně zbytečné, postačí být u vody kolem desáté, klidně i na poledne. Takže si v pohodě můžeme přispat nebo se ráno věnovat jiným činnostem, čas kolem oběda a časné odpoledne jsou v této době pro vycházku optimální, stejně se u vody zpravidla nehodláme zdržet příliš dlouho. Za slunečného počasí berou často ryby lépe, ale pokud je stálý tlak, nevadí ani zatažená obloha nebo lehké sněžení. Chytat se dá i v dešti (pokud je natolik teplo, že se sníh nekoná), ale není to nic příjemného. V zimě nám dvě nebo nejvýše tři hodinky u vody v podstatě budou bohatě stačit, buď to aspoň trochu bere, nebo vyrazíme zase jindy.

Budou při chuti?

Kaprovité ryby ve stojaté vodě často zimují u dna, ale v mírně proudící vodě se shánějí po potravě. Především tloušti, ti mají prostě chuť na nějaké to sousto po celý rok, stejně jako všeteční proudníci a plotice nebo perlíni. S líny to přes zimu nebývá slavné, ale například cejn nebo cejnek se dá také často přesvědčit k záběru. Při chuti bývá i jediná treskovitá ryba v našich vodách - mník jednovousý. Ovšem ten od ledna je hájený, takže v případě úlovku mějme po ruce nůžky, mník je totiž stejně hltavý jako úhoř a proto nezbývá, než případný úlovek odstřihnout. Mník pravidla jakoukoli žížalu do sebe nasouká na místě a tak jeho záběr zaregistrujeme téměř vždy až ve chvíli, kdy mu háček už nelze bez poškození ryby vyjmout. Jedná se ale o poměrně vzácný a ojedinělý úlovek, stavy mníků jsou u nás v posledních letech velmi nízké.

Krmení a nástrahy na zimu

Pro lov kaprovitých ryb se hodí především tmavší krmné směsi, můžeme navíc použít jako doplněk aromatické přísady, které zvýší přitažlivost krmení pro ryby i na velkou vzdálenost. Nevadí ani vysloveně černé zbarvení. Olejovité příměsi a atraktanty ale v chladné vodě moc nefungují, ty si raději schováme na teplejší roční období, takže spíš práškové posilovače, s těmi máme mnohem větší šanci na úspěch. Feederové krmítko je na zimu praktickou pomůckou, v mírném proudu se částečky krmení postupně uvolňují a funguje to lépe, než občasné prohazování lovného místa koulemi krmení. Do krmné vždy přidáváme šrot, který se dobře uvolňuje, trochu hlíny, písku nebo antuky, případně nasekané nebo nastříhané červíky nebo žížaly, které zvýší přitažlivost krmné směsi v chladné vodě mnohdy i několikanásobně!

Z živočišných nástrah se celoročně výborně osvědčují mouční a kostní červi, larvy chrostíků (vytažené ze schránek) nebo žížaly všech velikostí a čiperní hnojáčci, ovšem je třeba nástrahu uchovat v použitelném stavu. Koupit čerstvé živočišné nástrahy bývá v lednu a v únoru docela problematické, pokud jste si nepořídili bedničku na žížaly, umístěnou někde na chladnějším, vlhkém místě, příští rok na to určitě nezapomeňte! Hnojáčky lze koupit ve zverimexu nebo v některých rybářských potřebách, ovšem uložit si je doma do chladničky, to nebývá trpěno každému. Jinak v chladničce vydrží tři až čtyři týdny, ovšem jejich charakteristický ostrý pach se rychle šíří.

Pokud nemáme živočišné nástrahy k dispozici, není třeba propadat chmurám, on takový napařený rohlík v zimě také funguje velice dobře. Jako nástrahu, lákavě se vznášející nade dnem, můžeme použít i kostičku veky nebo ještě lépe chlebové střídky s kouskem kůrky (s kůrkou totiž lépe drží na háčku), průběžná zátěž ji udrží u dna. Krásně se nade dnem vznáší i foukaná kukuřice, kterou kapří milují celoročně. V zimě lze použít i těsto o správné konzistenci, postačí obyčejné krupicové nebo bramborové, přidejme trochu vanilkového cukru nebo umové tresti (klidně obojí současně). Těstoviny se mi v zimě nikdy moc neosvědčily, ale někomu jinému možná ano, já bych s nimi ale ještě nějakou dobu počkal.

Jemné náčiní se vyplácí

Určitě bychom v zimním období měli použít výrazně tenčí vlasec (nebo případně šňůru, pokud není pod nulou), ryby nejsou tak bojovné a my snadněji rozeznáme i jemné, opatrné a jakoby váhavé záběry. Čekat na divokou kapří "jízdu" v lednu a v únoru je dost naivní a vytoužená fantazie, ale ryby berou, takže k vodě určitě stojí za to zajít. Aspoň na chvilku, co říkáte?

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Na položenou v únoru

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář