Inzerovat zde
Inzerovat zde

Na kapry s rovnátky

11. 11. 2021
Pro některé rybáře by zmínka o používání "rovnátek" při rybaření mohla vypadat jako nějaký omyl - co mají křivé zuby rybáře společného s chytáním ryb? Ale jedná se jen o shodný název, rovnátko je něco úplně jiného a je spousta rybářů, kteří bez nich téměř nechytají.

Pro některé rybáře by zmínka o používání "rovnátek" při rybaření mohla vypadat jako nějaký omyl - co mají křivé zuby rybáře společného s chytáním ryb? Ale jedná se jen o shodný název, rovnátko je něco úplně jiného a je spousta rybářů, kteří bez nich téměř nechytají. Sám jsem je dlouho odmítal a považoval je za zbytečnost, ovšem praxe a vyzkoušení téhle pomůcky mi otevřely oči a proto bych se s vámi chtěl podělit o zkušenosti s jejich používáním v praxi.

Proč rovnátka používat

Při chytání na boilies i další nástrahy, umístěné mimo háček, dochází poměrně často k tomu, že ryba nástrahu i s háčkem nasaje a vzápětí vyvrhne, aniž bychom třeba záběr vůbec zaregistrovali, případně i po přímo ukázkovém záběru jde zásek takříkajíc "do prázdna". To je zapříčiněno tím, že háček při nasátí nástrahy nesměřuje správným směrem, nejlépe tedy do spodního pysku ryby. K tomu dochází bez rovnátka poměrně často, především v případě, že použijeme jemnou, poddajnou a hodně ohebnou šňůrku nebo velmi tenký vlasec k upevnění volné nástrahy.

Jak rovnátko vlastně funguje?

Princip rovnátka je velmi jednoduchý, stejně jako jeho montáž, ovšem existují různé varianty, z nichž si můžeme vybrat. Účelem této pomůcky je vlastně pouze to, aby háček byl po nasátí nástrahy ve správné poloze vůči rybímu pysku. Ovšem to slůvko "pouze" tady nabývá docela zásadního významu - bez dobře sedícího záseku není možné rybu zdolat ani vylovit, vlastně bychom mohli často sekat bez úspěchu. První jednoduchá (a mnohými rybáři dodnes používaná) rovnátka byla vlastně tvořena jen kouskem nepříliš ohebné bužírky nebo hadičky, později bužírku nahradily takzvané "smršťovací hadičky". V současné době už jsou k dispozici v rybářských obchodech i e-shopech hotová speciální rovnátka různých typů a velikostí. Vyrábějí se nejčastěji z plastu, mají rozmanitý tvar a kromě těch jednoduchých se můžeme setkat i s takzvanými "maskovacími rovnátky", které lze pořídit i pod označením "Mouthsnagger". Někteří rybáři ale zůstávají dál u smršťovacích hadiček nebo rovnátka nepoužívají vůbec. Dál si o různých typech rovnátek řekneme víc a pokud se pro některé rozhodnete, snad vám článek usnadní výběr.

Když nahlédneme jen krátce do historie této pomůcky, zjistíme, že není moc dlouhá. Vlasový vyrovnávač (anglicky "Line Aligner"), jak se tento výrobek původně označoval, byl údajně dílem Jima Gibbinsona a původně byl vytvořen právě z kousku již zmíněné smršťovací hadičky (smršťuje se nahřátím a používá se především v elektronice), nasazené na raménko háčku. Trubička pomohla udržet háček v požadované poloze a zlepšit tak výrazně šanci na spolehlivý zásek.

Kdy je vhodné rovnátko použít

Při lovu s nástrahami mimo háček je právě rovnátko často skvělým pomocníkem. Nejde rozhodně jen o boilies, tento způsob nastražení se používá dnes i pro mnoho dalších nástrah rostlinného i živočišného původu. Hodí se pro háčky s očkem i pro háčky s lopatkou; vyplatí se jej použít hlavně v případě, že používáme jemný vlasový závěs pro nástrahu a chceme dosáhnout spolehlivého postavení hrotu háčku při nasátí nástrahy rybou.

Jsou ale i situace, kdy rovnátko nepotřebujeme a jeho použití by bylo zbytečné. To platí pro použití háčku s očkem, vyhnutým dovnitř (tedy směrem ke špičce háčku), dále rovnátko můžeme vypustit při použití krátkého a poměrně tuhého závěsu z fluorkarbonového vlasce o větším průměru (od 0,25 mm výše), případně při použití tužší závěsné šňůrky s vysokou tvarovou pamětí nebo nestažené "svlékací" šňůrky. Jinak ale je právě rovnátko správným krokem pro zajištění spolehlivého záseku.

Jednoduchá rovnátka ze smršťovací hadičky

Tato rovnátka nám vyjdou levně, ovšem jejich montáž vyžaduje použití horkovzdušné pistole nebo horké páry, měli bychom si tedy montáž raději připravit předem doma. U vody lze v případě potřeby použít k nahřátí hadičky zapalovač nebo sirku, ale můžeme při takové práci nechtěně oslabit návazcový vlasec, což je značné riziko. Používání těchto rovnátek je tedy poměrně náročné na přípravu a dnes již se moc často s jejich použitím nesetkáme.

Hotová kupovaná rovnátka

Objevila se ještě před přelomem století a první byla, pokud jsem dobře hledal v internetových zdrojích informací, od firmy CRU. Já jsem se s nimi setkal o pár let později a nějak mě to ze začátku nenadchlo. Ono také bylo potřeba umět je správně nasadit a využít jejich potenciál.

Dnes jsou v nabídce mnoha rybářských speciálek, především těch, které se zaměřují na lov velkých kaprů. Můžeme si vybrat od nenápadných až po poměrně velká, rovnátek je skutečně bohatý sortiment. Jsou vyráběna pro menší i větší háčky a vhodná pro háčky nejrůznějšího tvaru, o pestré barevné škále snad ani nemá smysl mluvit. Jednou ze zásadních výhod a předností je to, že je lze použít opakovaně, což u rovnátek ze "smršťovačky" možné nebylo. Zajímavé je i to, že umožňují montáž v kombinaci rovnátka a pružného kroužku (Rig Ring), která účinnost především při použití větších háčků může ještě zvýšit. Proč použít velké háčky? Je to dobré řešení spolu s delším závěsem všude tam, kde chceme eliminovat záběry menších ryb a zaměřit se jen na ta velké. Malá ryba totiž větší háček na delším závěsu nasaje jen těžko a zbytečně tak nechytáme podměrečné kapříky.

Maskovací rovnátka nebo něco nenápadného?

Nenápadné jsou smršťovací hadičky i malá, nenápadná rovnátka v přírodním zbarvení. Ovšem rovnátko může kromě své primární funkce zvýšit přitažlivost montáže i tím, že bude rybu lákat k záběru. Tady je řeč o "maskovacích rovnátkách", která svým provedením připomínají menší červíky, larvy nebo patentky, pro ryby tedy lákavé sousto. Vyrábějí se v různých barvách a často s výraznýma očima, navíc je lze díky poddajnému materiálu i napustit lákavým aromatickým dipem, který ryby na nástrahu upozorní. Kapr potom nasaje sice především kuličku boilies, ale pach maskovacího rovnátka ho přiláká a někdy může nasát rovnou i háček s rovnátkem a kuličku boilie současně. Pokud navlékáme maskovací rovnátko před navázáním háčku na měkkou šňůru nebo olověnku, pomůžeme si tenkou navlékací jehlou, půjde to mnohem lépe. Maskovací rovnátko zakryje i očko háčku a nepůsobí přitom nějak rušivě. Pokud na sestavování montáže u vody nemáte trpělivost nebo jistou ruku, můžete si koupit i hotové, sestavené montáže i s návazcem.

Tak co říkáte, vyzkoušíte chytání s rovnátky? Nebo je už dávno používáte? Pokud nám napíšete pár řádků o svých zkušenostech, rádi je zveřejníme i pro ostatní kolegy....

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Na kapry s rovnátky

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář