Inzerovat zde
Inzerovat zde

Muškaření a zlaté královny našich řek

13. 02. 2020
Zlatý třpyt pod hladinou, ryba ryjící dno, královna řek – ano, parma. Pro mnohé opovrhovaná ryba, pro jiné nejlepší ryba, co Vám kopne do prutu a vyžene adrenalin na maximum při zdolávání.

Zlatý třpyt pod hladinou, ryba ryjící dno, královna řek – ano, parma. Pro mnohé opovrhovaná ryba, pro jiné nejlepší ryba, co Vám kopne do prutu a vyžene adrenalin na maximum při zdolávání. V našich podmínkách celkem hojně zastoupený rybí druh. Lze je chytat snad na všechny možné metody od přívlače, feederu, plavačky, ale v tomto článku se zaměříme na lov parem za pomocí muškařské techniky – lovem na umělou mušku.

Parma pro mnohé muškaře patří mezi nejbojovnější ryby našich řek a také velkou výzvu, jak si ,,povodit“ velkou rybu na většinou jemném prutu a také jako příjemnou změnu od lovení pstruhů či lipanů. Mnoho muškařů již hojně navštěvuje MP vody a právě zde má parma své zastoupení. Pojďme si nejdříve něco říct o parmě obecné.

Parma obecná žije v tekoucích vodách, kdy její anatomie těla je k tomu více než dobře stvořena. Parma je ryba dna, takže lovem na suchou mušku ji těžko dostaneme. Živí se larvami vodního hmyzu, měkkýši, korýši i drobnými rybami. Žije zejména v početných hejnech, které čítají až stovky kusů. Nejčastěji se její velikost pohybuje kolem 50cm a hmotnosti kolem 2kg. Existují ovšem i kusy atakující hranici 1 metru a hmotnosti až 10kg. Jedná se o hájenou rybu od 16 března až do 15 června na což mnozí z nás zapomínají a berou ji jako plevelnou rybu, ale opak je pravdou. Maso není chutné a její vnitřnosti jsou jedovaté.

Pojďme si něco říct k jejímu lovu muškařskou metodou. Pokud jdeme cíleně na parmy je dobré volit prut od AFTMA 4 a více a to samé u koncového návazce kdy i já sám pod průměr 0,18mm nejdu. Ano, lze je vytáhnout i na AFTMA 2 a 0,10mm vlasec, ale proč? Pokud nám na prut přistane parma přes 60cm jsou dvě varianta a to, že Vám z takového prutu udělá třísky nebo tyčku k rajčatům a v tom horším případě se po dlouhém zdolávání natolik vysílí a to zejména v letních měsících kdy teplota vody a hladina kyslíku je špatná, že může dojít k jejímu úmrtí, pokud ji rybář nevěnuje řádnou péči a nenechá ji dlouho tzv. rozplavat. Jsou i případy, kdy se povede opravdu trofejní parma na jemné náčiní, ale je to asi jako by jste šli s jemným vláčákem chytat sumce – šance je mizivá. Tak a teď k samotnému lovu.

Jelikož jsou parmy ryby dna, tak i tam je musíme hledat. Za mne doporučuji proudnější úseky v podjezí popř. rychlejší vodu. Jako muškaři se snažíme přizpůsobit mušky jejich potravě, z toho důvodu volíme živočichy dna – gammaruse, pošvatky a různé napodobeniny larev, ale spolehlivě berou i na klasickou nymfu s kuličkou. Základ je dostat nástrahu ke dnu a prezentací rybu přesvědčit k záběru. U mne nejlépe funguje odhozená nymfa proti proudu, kdy za pomocí plovoucí šňůry je nástraha unášena a jemně klepe o dno. Při prudším pohybu nebo zastavení zasekávám. Ze začátku je problém rozeznat co je záběr a co kámen na dně popř. vázka, ale časem se to člověk naučí, zejména když se mu šňůra rozjede mezi prsty a může si tak zdolat svou první parmu. Její bojovnost je neskutečná a vykouzlí úsměv každému muškaři. Všiml jsem si, že parmy rády chytají tzv. druhý dech, kdy si rybář myslí, že je dobojováno a vede si ji do podběráku pak teprve potom přijde druhá část zdolávání.

Výběr mušek není až tolik rozhodující jako správně zvolit místo a čas. Parmy bývají hodně aktivní ráno a v podvečerních hodinách kdy vyhledávají potravu, přes den bývají spíše apatické a častěji se parma podsekne nebo chytne za ploutev. Já na ně nejraději chodím v letních měsících v podvečerních hodinách. Nejčastěji parmy lovím na blešivce, ale také na nymfu ať už odhozenou nebo francouzskou. Mušky volím nejčastěji ve velikosti 10/12. Menší mušky na parmy v tomto období nepoužívám. K blížícímu se podzimu volím mušky ve velikosti 12/14. Mušky volím v přírodních barvách, které napodobují barvy živočichů dna, takže nejčastěji hnědá, olivová. Co se týče nymfy s kuličkou, tak mě nejlépe funguje stříbrná nebo růžová. U mušek na parmy je potřeba zvolit háček ze silnějšího drátu, jelikož parma je schopna vám háček bez problému narovnat nebo zlomit. Čím víc teplota vody klesá tím víc jde aktivita parem dolů a to i její bojovnost. Nejčastěji je chytám do listopadu, potom se zaměřuji na jiné druhy ryb které v tomto období spolehlivě berou. Ale to si povíme až v dalším článku jak muškařit v brzkém jaru…

Autor článku: Džoncek

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Muškaření a zlaté královny našich řek

  • Jaroslav Thomas před 4 lety

    Ulovit parmu na mušák je největší adrenalin pro muškaře,který většinu roku loví pstruhy v našich vodách.

  • Zdeněk Řeřucha – sushi market před 3 lety

    Naprostý souhlas Jaroslave.

Vložit nový komentář