Inzerovat zde
Inzerovat zde

Mník jednovousý

Mník je velmi zajímavou a tajemnou rybou. Mnoho rybářů se s ním ještě osobně nesetkalo, máme tu pro vás informace o této velmi pěkné rybě.

Inzerovat zde

Mník jednovousý je bezesporu jednou z nejunikátnějších ryb vyskytujících se u nás v České republice, ale i v celosvětovém měřítku. Ještě nedávno byl mník jednovousý zařazen do čeledi treskovitých ryb, ale po analýzách se zařadil do čeledi mníkovitých ryb.

Mník jednovousý je jediným naším sladkovodním zástupcem, existuje i celá řada dalších mníku, kteří obývají moře a to je například mník mořský nebo mníkovec bělomý.
Mník jednovousý je rozšířen především na severu po postupných krůčcích na jih, ale jeho stav ve vodách ubývá. Je to dáno tím, že mníkovi vyhovuje chladnější a čistší voda.

Poznat mníka není nic těžkého. Mnoho rybářů sice tuto krásnou rybu doposud nechytilo, ale poznáme ho především podle jeho hlavního znaku a tím je klasický vous pod ústy stejně jako ho mají treskovité ryby.

Pokud se chystáte na Mníky je potřeba odhadnout ten nejvhodnější čas. Mnohdy to bývá při zakalení vody. Mník vám skočí na téměř jakoukoliv živočišnou nástrahu. Mezi favority samozřejmě patří hnojáci, rousnice nebo i menší nástražní rybky.

V letním období se mníci loví především na hnojáky, masné červy i rousnice. V zimním období mníka ulovíte na menší nástražní rybky. Při lovu na feeder nebo na položenou stačí použít klasickou průběžnou montáž. Při lovu na plavanou je lepší zafixovat splávek, tak aby byl na místě.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Mník jednovousý

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář