Inzerovat zde
Inzerovat zde

Mimopstruhové muškaření

29. 07. 2018
Muškaři se stále častěji vydávají za zážitky a úlovky i na mimopstruhové revíry. Důvody k tomu mohou být rozmanité, někdo to má prostě blíž a pokud čas nedovolí, spokojí se s "empéčkem"; jiní zjistili, že pokud chtějí svést souboj s větší rybou, mají na mimopstruhových vodách výrazně větší šanci.

Muškaři se stále častěji vydávají za zážitky a úlovky i na mimopstruhové revíry. Důvody k tomu mohou být rozmanité, někdo to má prostě blíž a pokud čas nedovolí, spokojí se s "empéčkem"; jiní zjistili, že pokud chtějí svést souboj s větší rybou, mají na mimopstruhových vodách výrazně větší šanci. Že na většině tuzemských pstruhových revírů je stav zarybnění spíše tristní a co se velkých ryb týče, jedná se spíš o výjimku, nebo je zapotřebí vyrazit na některou z vyhlášených (ovšem už značně prochytaných a ne vždy šanci na úlovek zaručujících) řek či na některý ze soukromých revírů, kde bývá zarybnění intenzívnější. Ovšem úlovek velkého duháka nebo sivena, který má ještě nedorostlé ploutve a ochotně se vrhne na cokoli, co do vody spadne, to také není pro každého "pravověrného" muškaře tím pravým ořechovým. Potom je výprava na vodu s mimopstruhovým režimem často optimálním řešením, pokud se tedy nerozhodneme vyjet někam hodně daleko, kde není o velké lososovité ryby nouze...

I na mimopstruhové vodě můžeme ulovit pěkné pstruhy

Protože i na mimopstruhové revíry se vysazují čím dál častěji také pstruzi a siveni, setkáme se s nimi překvapivě často i v podjezí a proudných pasážích mimopstruhových revírů velmi často, rozhodně se nejedná o nějakou výjimku. Zejména duháci a siveni se na mimopstruhovku hojně vysazují, i lipany se občas někde ještě udrželi, vždyť ti na některých mimopstruhových úsecích bývají téměř hojnější, než na pstruhovkách. Navíc tam, kde ústí pstruhové potoky a říčky do hlavního toku se především velcí pstruzi (schopní bez problémů obstát v konkurenci štik a dalších dravých ryb) s oblibou zdržují, takže míst pro úspěšný lov najdeme víc než dost. Navíc se zde můžeme setkat i s dalšími druhy ryb, které se na klasické pstruhové vodě příliš hojně nevyskytují a i ony mohou být pro nás důstojnými soupeři. Ale o tom bude řeč o kousek dál...

Dravci jsou na muškařském prutě zárukou adrenalinu

Kromě tradičního lovu na suchou nebo mokrou mušku a na hluboko vedené nymfy můžeme s úspěchem lovit i na streamery, bucktaily, mudlery, prostě na všechny možné nástrahy, které připomínají svým vzhledem i pohybem spíš poraněnou nebo vyplašenou a prchající rybku. Jen s tímto lovem raději počkejme až po šestnáctém červnu, hranice mezi lovem na mušky a vláčením už je tady velmi sporná, proto raději neriskujme konflikt s rybářskou stráží a ponechme dravce po dobu hájení pěkně v klidu. Potom si vše můžeme vynahradit a na rozdíl od pstruhových revírů lovit touto technikou až do konce sezóny. Pro lov okounů a tloušťů využijeme lehčí pruty, běžně používané při chytání na pstruhových vodách, na boleny a candáty už bych si dovolil doporučit AFTMA spíš od 6 nahoru, pro chytání štik a případně i dalších velkých ryb se velmi dobře hodí i obouruční pruty, určené primárně na lov lososů nebo pruty typu switch. Kromě tradičních dráždidel na pstruhy využijeme i u nás poměrně málo známé trubičkové mušky, plovoucí bombery nebo velké zonkery z pásků kůže i se srstí. V poslední době přibylo i muškařů, kteří se vydávají poměřit své síly se sumci, pokud znají loviště dravce a zvolí správnou nástrahu, bývají dokonce docela úspěšní a odnášejí si neskutečný zážitek.

Souboj s kaprovitou rybou nemá chybu

Na umělou mušku můžeme lovit s velkým úspěchem i kaprovité ryby a mnohdy nám takový větší šupináč dokáže dát pěkně zabrat, o adrenalinu při úlovku parmy nebo amura ani nemluvě. Pokud se ryby zajímají o potravu na hladině, lze vyzkoušet suché muškaření (napodobeniny hmyzu klidně vyměníme za "chlebovku" - imitaci kousku pečiva). Kapři, tloušti, plotice a někdy i amuři si sousto z hladiny mnohdy rádi vezmou, podle mého je ale ještě účinnější nahodit trochu stranou nebo za rybu (s polarizačními brýlemi ji často můžeme pod hladinou sledovat, o to je pak lov napínavější) mokrou mušku, která se po chvilce na hladně začne pomalu potápět a klesat ve vodním sloupci. Pro lov parem, podouství a dalších druhů, vyhledávajících potravu u dna, je vhodný zejména lov na zatížené nymfy, výborně se osvědčuje i takzvaná "francouzská nymfa". A kdo si povodil pořádnou, bojovnou parmu v silném proudu, ten na to jen tak nezapomene. S tradiční mokrou muškou, představující utopený hmyz, unášený proudem ve sloupci, se lze vydat na opatrné tlouště nebo proudníky, jeseny či perlíny.

Ze břehu, zabrodění i z loďky nebo bellyboatu

Stejně jako při lovu na pstruhových revírech můžeme využít chytání ze břehu. Tam, kde je to možné, si někdy raději na vhodné místo zabrodíme nebo použijeme dostatečně stabilní loďku, případně snadno přenosný bellyboat. Mnohé soukromé revíry (zpravidla se jedná o uzavřené, stojaté vody) mají takzvanou "smíšenou obsádku" a můžeme na nich narazit nejen na lososovité ryby, ale i na ryby kaprovité, dravce nebo dokonce na exotické jesetery a další rybí druhy. Pokud je u vody větší počet rybářů, buďme dostatečně ohleduplní, s muškařským prutem (i když šňůru bezproblémově ovládáme) potřebujeme při nahazování značně větší prostor.

Klasické muškařské metody nebo něco trochu odlišného?

Techniku muškaření bychom měli přizpůsobit lovnému místu nebo si naopak vybrat místo podle toho, jakým způsobem chceme chytat. Vycházíme z ročního období, stavu a čistoty vody, počasí a z toho, které druhy ryb se na revíru vyskytují. Jen tak pro zábavu můžeme vyzkoušet ulovit drobné ouklejky s nejmenšími suchými muškami na hladině, je to výborná průprava pro dokonalé házení a pokládání šňůry i návazce, které budeme jistě potřebovat při podzimním lovu lipanů, navíc si tímto způsobem lze opatřit i občas nedostatkové nástražní rybky. Velmi vděčnou muškařskou rybou je bezesporu všudypřítomný tloušť, lze ho lovit všemi možnými způsoby a obelstít takového půlmetrového (nebo i většího) tlouštího "profesora", to už je něco jako muškařská maturita.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Mimopstruhové muškaření

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář