Inzerovat zde
Inzerovat zde

Lov na "gumy" koncem roku I.

11. 12. 2020
Nástrahy z měkkých plastů nejsou pro vláčkaře žádnou novinkou, někteří rybáři bez nich snad vůbec nechodí k vodě a přísahají na jejich skvělou účinnost, jiní zase váhají a moc lovu "na gumy" nevěří - jak to tedy ve skutečnosti je?

Nástrahy z měkkých plastů nejsou pro vláčkaře žádnou novinkou, někteří rybáři bez nich snad vůbec nechodí k vodě a přísahají na jejich skvělou účinnost, jiní zase váhají a moc lovu "na gumy" nevěří - jak to tedy ve skutečnosti je? Každopádně vždy bývají úspěšnější neokoukané nástrahy, takže hodně záleží na tom, s čím na té které konkrétní vodě rybáři nejčastěji chodí kolem vody. Druhá věc je vhodně sestavené náčiní, které může výrazně ovlivnit délku i přesnost náhozů a cit pro rozeznání záběru, samozřejmě i volba vhodné velikosti i barvy nástrahy. K tomu dále mají velký vliv určitě i praktické zkušenosti rybáře s lovem na tyto nástrahy, styl vedení a prezentace, výběr cílové ryby spolu se zarybněním revíru, počasím, čistotou vody...ano, těch ovlivňujících faktorů je opravdu spousta. Ale chytání na měkké plastové nástrahy je bezesporu zajímavá výzva, podívejme se tedy na tento způsob lovu trochu zevrubněji...

Začněme od hlaviček

Jednou z nejpopulárnějších měkkých plastových vláčecích nástrah jsou určitě kopyta a twistery. Kdo by je neznal? Mají pružný zakroucený ocásek (někdy dokonce dvojitý), tenké nebo tlustší tělíčko, v němž je navléknut háček se zátěží a očkem. To je excentricky umístěno nad hlavičkou, takže při vedení ve vodě se může kopyto (nebo twister či jiná "gumovka") zmítat podle libosti, nástraha stejně putuje po většinu času špičkou háčku nahoru. To je žádoucí hlavně v situaci, kdy lovíme těsně u kamenitého dna a na místech, kde jsou ve vodě závady. K vázkám totiž při tomto pohybu přece jen nedochází tak často a zásek přitom bývá poměrně spolehlivý. Podívejme se tedy nejprve na rozmanité jigové háčky se zátěžemi, kterých je v rybářských prodejnách a katalozích výrobců skutečně nepřeberný výběr:

Nejjednodušší variantou je jednoduchá kulatá hlavička, nalitá na speciálním háčku většinou z olova. Je to levné a přitom vyhovující řešení, mnozí šikulové a domácí kutilové si ostatně tyhle zátěžové hlavičky sami na háčky odlévají. Kulatou hlavičku je možné obarvit vodostálými barvami nebo na ni nalepit lesklé kovové piliny či po stranách barvou vyvést vykulené oči. Nevýhodou jednoduchých kulatých jigových hlaviček je většinou to, že tělíčko plastové nástrahy při chytání často sjíždí směrem dozadu a chod nástrahy je potom špatný. Řešením je buď použití speciálních háčků, které mají na ramínku háčky na způsob protihrotů - ty potom měkký plast přidrží na místě (ovšem při sundávání tělíčka z háčku plast většinou ostrými hroty dost poškodíme) nebo použití hlaviček, které mají nálitek prodloužený ještě o kus dál po tělíčku, ovšem ten nálitek je tenký a jsou na něm výstupky nebo vroubky, které sklouznutí měkkého tělíčka zabraňují. Takové zátěžové hlavičky už si ale většinou doma nevyrobíme a musíme je tedy koupit.

Zátěžová hlavička z olověného nálitku však nemusí být vždy ve tvaru kuličky, používají se i hlavičky zploštělé nebo hlavičky oválného tvaru, v jejich používání ale velké rozdíly nejsou. Je třeba si uvědomit, že marmyšky sice vypadají podobně, k použití s jigy ale vhodné rozhodně nejsou!

Oblíbené jsou hlavičky ve tvaru rybí hlavy - Fish Head, osobně je rád používám především na plastové rybky a nástrahy typu banjo. Jsou poměrně těžké a dobře vyklesávají. Nejčastěji jsou lehce zploštělé a oči se na ně lépe malují a především se dobře lepí ty parádní epoxidové. Hlavičky jsou k dostání v různých barvách, případně si můžeme (což je výrazně levnější řešení) surové olověné odlitky s háčkem dobarvit sami podle svých představ. Jde to rychle i při použití obyčejného laku na nehty. Tyto hlavičky snadno dostaneme i do hloubky a kladou vodě malý odpor, lze s nimi lovit i v silnějším proudu.

Do mělké vody se naopak hodí menší, vepředu zakulacené zátěže, tvarem připomínající okurku, o nichž někteří rybáři tvrdí, že jsou "neváznoucí". No, já jich tedy utrhal dost, takže pod tohle označení bych se nepodepsal... Někdy se označují jako "tube jig".

Hlavičky, u nichž je zátěž protáhlého válcovitého tvaru umístěna kolmo k ose háčku se hodí především na vertikální přívlač, hmotnost je soustředěna těsně u očka háčku a nástraha tak při povolení vlasce rychle propadá "na hlavu". Pro přískoky s jigem u dna jsou šikovné, jinak je moc nepoužívám.

Velmi zvláštní tvar mají hlavičky Drop Shot a Stand Up, s nimiž se můžeme setkat i pod názvem "Erie" (že by podle jezera na hranici U.S.A a Kanady?), které twisteru, jigu nebo jiné měkké nástraze zaručují chod jakoby "hlavou šikmo dolů". Je to dáno nálitkem, který kromě těžko popsatelného tvaru (něco mezi přídí motorového člunu a žehličkou) zasahuje poměrně daleko před očko háčku a mění tak vyvážení. Tyto hlavičky se u nás používají poměrně málo, prý jsou vhodné především na přerušované vedení nástrah ve velké hloubce.

Když je zátěž provedena do tvaru lopatky, což připomíná miniaturní wobler, může při vedení dodávat i tak čile se pohybujícímu jigu nebo twisteru ještě další pohyb a vyvolávat ve vodě výrazné vibrace. Označení pro tyto hlavičky zní většinou Wobler Head nebo Slider. Hodí se pro větší nástrahy a daleké odhozy.

Některé jigové hlavičky jsou opatřeny spirálou z drátku, na kterou plastové tělíčko nástrahy doslova "našroubujeme", velmi dobře potom drží. Dodávají se s háčkem nebo samostatně, potom mají drátěný pružný úchyt, do kterého zachytíme běžný rovný háček s očkem. Ty najdeme v nabídce prodejců jako Spiral jig.

Hlavičky Spin Jig jsou kromě zátěže opatřeny ještě drátěným závěsem, na kterém je umístěna drobná lžička, která se pod vláčenou nástrahou "vrtí" jako miniaturní třpytka - plandavka.

Máme-li potřebu zatížit nástrahu o něco víc (například kvůli dalekému odhozu), můžeme použít i čeburašku, což je excentrická zátěž, která bude současně i zárukou toho, že nedojde ke kroucení vlasce nebo šňůry.

Měkké plastové nástrahy můžeme napíchnout i na obyčejný háček a obyčejnou zátěž v podobě průběžného olůvka umístit kousek před nástrahu, ovšem je to řešení sice levné, ale spíš nouzové a žádná z plastových nástrah nebude moc dobře pracovat. Ale například pro napodobení trhavého pohybu pulce žabky i tento způsob montáže postačí, musíme-li narychlo improvizovat.

Jaký prut si zvolit, jakou nástrahu vybrat a jak ji vodit? Dopovím to příště...

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Lov na "gumy" koncem roku I.

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář