Lov dravých ryb na feeder
05. 10. 2018
Chytáni s krmítkem a jemnou chvějivou špičkou, signalizující i ty nejjemnější a mimořádně opatrné záběry, to je rybolovná technika, kterou má v oblibě stále větší počet rybářů. Feeder využijeme na stojatých i tekoucích vodách a umožní lovit téměř všechny druhy ryb. Poměrně jemné náčiní dělá ze zdolávání větších ryb vcelku dramatický zážitek, ale právě díky tomu jemnému "cajku" se nám mnohdy podaří ošálit i zkušené ryby, jež mnoha běžným způsobům předkládání nástrahy s úspěchem odolávají.
Chytáni s krmítkem a jemnou chvějivou špičkou, signalizující i ty nejjemnější a mimořádně opatrné záběry, to je rybolovná technika, kterou má v oblibě stále větší počet rybářů. Feeder využijeme na stojatých i tekoucích vodách a umožní lovit téměř všechny druhy ryb. Poměrně jemné náčiní dělá ze zdolávání větších ryb vcelku dramatický zážitek, ale právě díky tomu jemnému "cajku" se nám mnohdy podaří ošálit i zkušené ryby, jež mnoha běžným způsobům předkládání nástrahy s úspěchem odolávají.
Na které dravé ryby se hodí feeder
Zaměříme se hlavně na tlouště, okouny, candáty a úhoře, kde se to může, tak i na mníky. Ale nemusíme mít ani obavy ze souboje se štikou, feederový prut ve vhodné kategorii si se "zubaticí" také poradí, především v rukou zkušeného rybáře. Vždyť s nástupem podzimu můžeme pomalu očekávat výraznější ochlazení a dravé ryby se budou za potravou shánět mnohem čileji než v letním parnu. Krmítko můžeme nahradit při lovu dravců obyčejnou zátěží, přesto bych ale jeho použití v kombinaci s nastraženou mrtvou nebo živou rybkou nijak nepodceňoval. Uvolňující se směs v krmítku (může to být hodně hlíny a v ní trocha strouhanky nebo pár červíků) přiláká na lovné místo drobné rybky. A ty jsou přece potravou dravců, takže i pozornost dravé ryby tímto způsobem můžeme poměrně snadno upoutat. Když se dravá ryba přiblíží, rybky se rozprchnou, ovšem nastražená živá nebo mrtvá rybka zůstane na místě a pravděpodobnost záběru se tak může mnohonásobně zvýšit.
Lanko nebo návazec?
Použití kovového nebo kevlarového lanka lze při lovu s feederem doporučit jen tam, kde je vysoká pravděpodobnost záběru štiky, jinak v jemné sestavě působí spíš rušivě a dravce odradí. Alternativou může být i silnější fluorkarbon nebo monofilní vlasec o větším průměru. A jak dlouhý návazec použít? Vhodný je klasický páternoster na kratším závěsu, druhou variantou je běžná průběžná sestava. Snažme se každopádně použít co nejmenší počet uzlů a navíc je vázat opravdu pečlivě, jinak právě v uzlu může být slabina celé sestavy. Délka návazce většinou postačí kolem padesáti centimetrů, pro spolehlivý zásek postačí kvalitní větší jednoháček, konkrétní velikost zvolíme podle cílové ryby. Kmenový vlasec také vybíráme podle toho, jaké ryby očekáváme.
Jakou nástrahu použijeme
Pro lov dravců s feederoou výbavou budou bezesporu nejúčinnější nástrahou mrtvé nebo živé rybky, případně filety a cáry z rybího masa, na úhoře, tlouště nebo okouny platí samozřejmě i pořádná rousnice. V proudu je ideální mrtvá rybka, která nemá tendenci vyvolávat "falešné záběry" a někam se ukrývat nebo zamotávat montáž. Pro lov ve stojaté vodě poslouží výborně i živá rybka, která svým pohybem snadněji vyprovokuje dravce k záběru. Ovšem lepší je použít menších rybek, velká dokáže "rozpohybovat" feederovou špičku tak, že máme dojem záběru opatrného dravce. Kousky rybek nebo šikovně seříznuté filety (s trochou zručnosti a dobrým nožem to zvládne hravě úplně každý) jsou výbornou nástrahou, protože z plochy řezu se uvolňuje pach poraněné rybky mnohem silněji, dravci (hlavně okouni a candáti) její vábení tedy ucítí z velké dálky. Víceháčky nedoporučuji především z důvodu ohleduplnosti vůči rybě, ačkoli při lovu s feederem zasekáváme pohotově a k hlubokému polknutí nástrahy prakticky dochází jen při lovu nenasytných úhořů.
Terč nebo světlo, záleží na podmínkách
Za běžného denního světla můžeme lovit i "na oko", kdy sledujeme jemnou špičku prutu. Pokud ale lovíme na dva pruty současně, je to sledování už o něco náročnějščí, oči se rychleji unaví. Potom je vhodné použít kontrastní feederový terč, na kterém zaregistrujeme každý dotek u nástrahy. Ovšem dravci rádi loví i za ranního šera a za soumraku, takže potom můžeme sáhnout po další šikovné pomůcce, kterou je chemické odlamovací světélko. To upevníme na špičku pomocí speciálního klipu a za šera i za úplné tmy vidíme dobře každý pohyb špičky.
Když jsou na dně škeble
Na některých revírech bývá velkým problémem výskyt sláviček mnohotvárných, na první pohled nenápadných měkkýšů, kteří svými ostrými hranami lastur jsou doslova postrachem pro šňůry i vlasce. Právě feederová montáž nám umožňuje i v takových místech lovit jen s minimálním rizikem. Slávička je invazivním druhem, rozšířila se (bohužel) do mnoha stojatých vod, hlavně zatopených pískoven a štěrkoven a mnohdy v celistvých pásech pokrývá dno právě v místech, kde se zdržují s oblibou candáti.
Zaměřeno na štiky
Ačkoli feederová sestava není zrovna typickým vybavením pro lov štik, můžeme s touto metodou být občas více než jen úspěšní. Vždyť záběry štik na mrtvou rybku u dna nejsou ničím ojedinělým ani při lovu candátů nebo úhořů a mnohdy se právě takhle chytily ty skutečně velké, opatrné "profesorky". Záběr štiky bývá mnohdy velmi razantní a tak se kromě jemné špičky často ohne rovnou celý prut. Protože na štiky použijeme občas i poměrně velké nástražní rybky, vhodný je feederový prut s označením "Extra Heavy", který si s větší hmotností nástrahy a krmítkem nebo zátěží navíc v pohodě poradí. Měkčí akce feederové sestavy štiku tolik neprovokuje, takže ani ty pověstné "štičí skoky" a agresivní úniky nebývají tak divoké, abychom si s rybou neporadili. Ovšem "pětadvacítka" nebo klidně i průměr vlasce 0,30 mm není pro lov štik nijak naddimenzovaný. Navíc takový "důkladný" feederový prut využijeme i při lovu trofejních kaprů nebo bojovných parem. Podběrák je při lovu s feederem samozřejmostí, na štiky si vezměme raději dostatečně prostorný. Štiky hledáme nejčastěji v blízkosti přírodních překážek, porostů, vodních rostlin a na řekách často v úplavu nebo v tůni za přírodní překážkou. Tak to s feederem na dravce někdy zkuste a uvidíte, že nebudete zklamáni!
Komentáře Lov dravých ryb na feeder