Inzerovat zde
Inzerovat zde

Lízátko je lahůdka i pro plavačkáře

22. 05. 2019
Ten název je možná pro první dojem trochu zavádějící nebo spíš dokonce matoucí, jak byste ale nazvali tenhle typ splávku příhodněji? Vždyť už samotný tvar k přirovnání s cukrářskou lahůdkou doslova vybízí, nemluvě o barevném provedení. Takže zůstaňme u toho zažitého označení a spíš se podívejme na to, jak se s lízátkem dá chytat, jaké má výhody i nevýhody, jaké typy jsou k dispozici a na spoustu dalších zajímavých věcí, které při lovu na plavanou můžeme využít.

Ten název je možná pro první dojem trochu zavádějící nebo spíš dokonce matoucí, jak byste ale nazvali tenhle typ splávku příhodněji? Vždyť už samotný tvar k přirovnání s cukrářskou lahůdkou doslova vybízí, nemluvě o barevném provedení. Takže zůstaňme u toho zažitého označení a spíš se podívejme na to, jak se s lízátkem dá chytat, jaké má výhody i nevýhody, jaké typy jsou k dispozici a na spoustu dalších zajímavých věcí, které při lovu na plavanou můžeme využít.

Jak lízátko vypadá

Tento typ slávku je velmi specifický, poznáme ho na první pohled. Je většinou výrazně zploštělý a nejčastěji v kulatém tvaru, čímž si přirovnání k sladkému pamlsku doslova "vykoledoval". V horní části je výrazná anténka, jež není proti dříku umístěna v jedné rovině, ale je mírně nakloněná do strany. To má svůj účel, k jehož vysvětlení se dostaneme o kousek dále. Kromě lízátek v tradičním zploštělém kruhovém tvaru se můžeme ale setkat i s variantami ve tvaru plochého srdíčka nebo ležatého oválu. Různé tvary splávků rozhodně nejsou snahou výrobců o odlišnost za každou cenu, jedná se o využití vhodného tvaru při různých podmínkách pro rybaření. S některými lízátky se chytá v klidném tahu, jiná se používají i v poměrně silném proudu. Princip chytání s lízátkem spočívá v tom, že při lovu s děličkou (používají se občas i jiné pruty, ale právě dělička je nejčastěji volený typ) nám umožní při troše šikovnosti a praxe tento splávek udržet sestavu na krmném místě i v docela silném proudu. Jak jsou na tom tyto zajímavé splávky z hlediska ceny? Kvalitní výrobky se pohybují v relaci kolem stopadesáti korun.

Může se pohybovat i proti proudu

U lízátek s asymetricky tvarovaným tělem je vedení v proudu s trochou praxe ještě jednodušší. Díky promyšlenému vytvarování těla totiž vlastně tento neobvyklý splávek využívá tahu proudu a funguje jako lopatka, umožňující i pohyb splávku šikmo proti proudu! Pokud prut odložíte do vidliček nebo do stojanu, udrží se dlouhou dobu na jednom místě a nemusíme tudíž tak často přehazovat. Upevnění je snadné, postačí na vlasec navléknout dvě tenké plastové bužírky a do nich potom zasunout špičku horní a dolní jehly. Barvu anténky lízátka volíme vždy tak, aby byla kontrastní vůči pozadí, tělo splávku bývá prakticky celé ponořeno.

Technika lovu

Vyžadujeme-li pomalé vedení nástrahy a případně chceme nástrahu i úplně zastavit, potom nepotřebujeme nijak těžké lízátko. Důležité je pečlivě si změřit v lovném místě hloubku, protože největších úspěchů dosahujeme zpravidla těsně nade dnem. Anténka by měla vyčnívat z vody pěkně svisle, pro úpravu nemusíme měnit zátěž ani splávek, většinou postačí lehce přihnout jehlu (vycházející ze spodní části lízátka) tak, aby byla ohnutá více ve směru po proudu. Tím docílíme (občas po několika pokusech a úpravách) dokonalého postavení splávku. Ohýbat lze samozřejmě jen kovovou jehlu, pokud je lízátko opatřeno uhlíkovou, tu bychom snahou o deformaci mohli zlomit. Nejčastěji chytáme s klasickou děličkou, u ní je možné díky krátkému návazci splávek jemně kontrolovat a vést přesně podle potřeby.

Lov v proudu není problém

Některé lízátka disponují ještě další chytrou vymyšleností, je u nich totiž možné nastavit anténku podle toho, jaký styl chytání jste si právě zvolili. Jsou totiž opatřeny dvěma otvory pro nasunutí anténky a její úhel si tak můžeme vybrat podle situace. Tuto možnost najdeme především u špičkových splávků značky Craluso, které jsou mezi lízátky považovány za jedničku. Například inovovaný model s označením Torpedo má atypický tvar, který umožňuje lov kromě tradiční děličky i s dlouhou boloňkou a výborně drží své místo v proudu. Jeho tvar je navržen tak, aby i při použití menší gramáže se díky tlaku proudu na náběžnou hranu udržel nad hladinou a spolehlivě signalizoval záběr i při úplném zastavení montáže. Zajímavé je i oválné řešení lízátka (typ Shark), vhodné do proudu i s použitím těch nejmenších nástrah, především tedy pro lov bílých ryb. Tomu odpovídá i gramáž - tyto splávky jsou nabízeny většinou už od 1 gramu až po 20 g.

Pokud ale chcete použít splávek typu lízátko s větší gramáží, není v tom žádný problém, například typ Surf a jeho varianty jsou k dispozici až do gramáže 50 g. S tím je zase možné lovit i při použití krátkého prutu a odhodíte nástrahu klidně až do půli řeky. A nástrahou může být klidně i nástražní rybka, lízátko je prostě mnohaúčelové.

Další možnosti

Lízátko lze využít například i pro lov s použitím twisteru, který pomocí tohoto zvláštního splávku můžeme vést velmi dráždivým a pro ryby nezvyklým (a tudíž neokoukaným) způsobem. Montáž je možní i uprostřed proudu prakticky zastavit, při šikovném vedení díky působení proudu se pohybuje i napříč proudem nebo dokonce proti směru proudu. Ale to už chce značnou praxi a nějaké ty zkušenosti - nejlépe se naučíme s lízátkem pracovat tak, že budeme sledovat zkušenějšího rybáře, případně se i na nejasné věci zeptáme. Ke kvalitnímu lízátku dostaneme od některých výrobců i vyměnitelné anténky v různých barvách, případně může být splávek opatřen i adaptérem pro chemické světlo. To oceníme zejména brzo ráno a za večerního soumraku.

Pro šikovné kutily je lízátko zajímavou výzvou

Komu se zdají tyto splávky moc drahé nebo prostě rád přijímá výzvy a těší ho lovit na vlastnoručně vyrobené splávky, může zkusit domácí výrobu lízátek. Jako materiál pro tělo splávku je asi nejvhodnější balza, která se dobře opracovává i barví (seženeme ji v modelářských prodejnách), lze ale zkusit i pěnové plasty. Při práci bude potřeba ostrý nůž nebo skalpel na vykrojení základního tvaru, jemný brusný (smirkový) papír na začištění, lepidla, kovová struna na jehly, vodostálé barvy a trocha trpělivosti spolu s určitou řemeslnou zručností. Anténky je možné vyrobit nebo koupit už hotové ve fluorescenčních barvách.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Lízátko je lahůdka i pro plavačkáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář