Inzerovat zde
Inzerovat zde

Letní feeder není žádná nuda II.

10. 07. 2018
V první části povídání o lovu na feeder za letních měsíců jsme se podívali na menší ryby, teď se tedy zaměříme na ty velké, vytoužené úlovky, se kterými na jemném proutku zažijeme občas při zdolávání doslova rodeo. Ovšem ani na kapry, amury nebo parmy nemusíme vyhledávat mimořádně silné a tvrdé pruty, naopak, krása feederového chytání je přece v jeho jemnosti, citlivé špičce, rozeznání i těch nejjemnějších záběrů a zdolání velkých i menších ryb na dráždivě jemné náčiní.

V první části povídání o lovu na feeder za letních měsíců jsme se podívali na menší ryby, teď se tedy zaměříme na ty velké, vytoužené úlovky, se kterými na jemném proutku zažijeme občas při zdolávání doslova rodeo. Ovšem ani na kapry, amury nebo parmy nemusíme vyhledávat mimořádně silné a tvrdé pruty, naopak, krása feederového chytání je přece v jeho jemnosti, citlivé špičce, rozeznání i těch nejjemnějších záběrů a zdolání velkých i menších ryb na dráždivě jemné náčiní. Spíš tedy dbejme na to, abychom měli sestavu dokonale sladěnou a občas kontrolujme uzlíky, obratlíky i karabinky, právě spoje se totiž stávají Achillovou patou rybářského vybavení.

Pro většinu rybářů je kapr prostě jednička

Přetahování s pořádným kaprem na jemném feederovém prutu, to se jednoduše musí zažít! Pro dosažení úspěchu je ale nejprve třeba začít tím, že zvolíme vhodné místo k lovu. Pokud se nám o revíru podaří získat co nejvíc informací, bude to rozhodně prospěšné. Zajímá nás především charakter dna, hloubka, případné překážky a vázky pod hladinou, početnost a velikost kapří obsádky i další druhy ryb, které se v místě vyskytují. S nástupem opravdu výrazně teplých dnů na přelomu jara a léta se kapři často přesouvají z mělčích míst a tišin do hlubších partií, vyhovují jim místa s překážkami, rádi se drží u ostrůvků, pod převislými větvemi stromů i u rákosí a bujných porostů vodních rostlin. Na některých revírech mají své "vyjeté trasy" poměrně dlouhé, jinde krouží jen malé kolečko. Jakmile zjistíme jejich oblíbené místo, můžeme se pokusit je pomocí vhodně nabídnutého krmení upoutat.

Návnady, krmení a konečně záběr!

Chceme-li eliminovat záběry menších ryb a zaměřit se opravdu jen na kapry, prvním krokem je volba hrubšího krmení, které by mělo obsahovat pevné části, kterými může být například oblíbená kukuřice, pelety, boilies, rousnice, nesmíme opomenout ani řepku a konopí, které mají pro kapry velkou přitažlivost. Krmné koule důkladně upěchujeme, měly by kapry po určitou dobu udržet na vybraném místě. Záběrům menších rybek se můžeme vyhnout i tím, že vypustíme měkké, jinak velice přitažlivé nástrahy (napařené rohlíky, menší červy apod.), případně krmíme jen peletami a kukuřicí bez přidání dalších drobných složek. Řešením může být i použití větších nástrah na háčcích.

Za nejlepší nástrahy pro feederové chytání kaprů osobně považuji pelety, boilies, červy a kukuřici, výborně se ale osvědčují i kuličky z brambor, hrách nebo pevnější těsto. Záběr kapra bývá rázný a nestane se, že bychom ho přehlédli. Kapři berou často velmi razantně, takže buďme připraveni bleskově natáhnout ruku po prutu, abychom ho pracně nehledali někde pod hladinou. Pokud to s naším soustředěním a pohotovým reflexem není až tak dokonalé a rádi se kocháme okolím, raději nechme brzdu povolenou. Zdolávání se snažíme příliš neprotahovat, ovšem na většího kapra si zase nelze nějak vyskakovat. Ovšem do překážek ho pustit nechceme, snažme se ho od nich držet a směrovat hned od záseku. Vlasec je třeba udržovat napnutý a využít hlavně pružnost prutu, který po nějaké době kapra spolehlivě unaví. Potom už přijde na řadu podběrák, šetrná podložka a kapřík může zase plavat...

Vybavení pro lov kaprů

Jakou kategorii prutu si vybrat? Pro cílený lov kaprů bude ideální volbou prut v kategorii medium heavy, ten využijeme i pro lov v silnějším proudu, tedy například při chytání parem. Ideální délku vybereme podle typu revíru, univerzální prut bude kolem tří a půl metru, naviják s kvalitní citlivou brzdou a vlasec o průměru 0,18 - 0,22 mm, který bude pro ryby dostatečně nenápadný.

Také AMUR se dá úspěšně lovit na feeder

Tenhle bojovník je na feederovém prutu skutečně úctyhodným soupeřem, lovu amurů se můžeme věnovat na stojaté vodě i na řece. Většinou se pohybují v blízkosti vodních porostů, někdy je ale najdeme projíždět i na otevřené vodě, berou dobře od jara až do příchodu podzimního ochlazení, za slunečných dnů jsou velmi aktivní, někdy se ale uloví i za úplné tmy. Pokud lovíme na feeder kapry, nemusíme si pořizovat speciální vybavení, jen dbejme na to, aby brzda navijáku byla v perfektním stavu, divoký úprk amura v první fázi zdolávání bychom jinak asi neustáli.

Amur není tak úplně výhradní vegetarián

Ačkoli je amur populární hlavně tím, že je milovníkem vodní "zeleniny" a nepohrdne ani zelení suchozemskou, lze kromě řas nebo kousků salátu či rákosu použít i tradiční nástrahy. Především jsou to bílí červi, hnojáčci, nepohrdne ani kostkou chleba, kouskem napařené veky, kukuřicí, výbornou nástrahou je i ovoce nebo boilies s ovocnou příchutí či drobné pelety. Takže na feederový prut můžeme amura ulovit nejen náhodně, ale pokud si dáme práci s tím, abychom vypozorovali místa, kde ryby shánějí potravu a kudy jen projíždějí, úspěch na sebe nenechá dlouho čekat. Pravidelným krmením (pokud to k vodě nemáme daleko nebo se zdržíme na místě několik dnů) můžeme amury naučit vyhledávat potravu na zvoleném místě. Při zdolávání mějme na paměti vždy to, že ryba se i přes zdánlivé vyčerpání dokáže těsně u břehu nečekaně vzchopit k dalšímu mocnému výpadu.

PARMA žije v proudu a je to ryba s duší bojovníka

Pro chytání parem jsou vhodné pruty typu heavy nebo ultra heavy se silnější špičkou, protože budeme nahazovat do poměrně silného proudu a poměřovat síly s jednou z nejbojovnějších ryb našich řek. Vyhledává místa s kamenitým, tvrdým dnem a její potravou jsou především larvy hmyzu, blešivci, pijavky, někdy větší parma nepohrdne ani drobnou rybkou. Z nástrah tedy na prvním místě lze doporučit rousnice, kopané žížaly i hnojáčky (ale ne jednoho, parma potřebuje háček pěkně "nazdobit" lákavými červíky), larvy chrostíků  vytažené ze schránek, z dalších nástrah občas výborně funguje sýr, pelety masové boilies nebo i kousek lančmítu. Stanoviště ryb se nám mnohdy podaří odhalit díky zlatavým zábleskům u dna, kdy se při hledání potravy doslova "stavějí na hlavu". Použijeme vlasce nebo šňůry o síle 0,22 - 0,28 mm, na souboj s parmou to zpravidla postačí, ale napnutých nervů si užijeme dost.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Letní feeder není žádná nuda II.

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář