Inzerovat zde
Inzerovat zde

Letní feeder není žádná nuda I.

05. 07. 2018
O lovu cejnů, plotic, karasů a dalších drobnějších ryb se toho moc nenapíše. I přes to, že se jedná o menší rybky, možná vás mnohdy překvapí, že jejich lov na jemné náčiní může být skutečně velmi zábavnou disciplínou. O tom, kde se tyto jednotlivé druhy ryb v různých časech zdržují, jak se chovají a na co je přilkat i chytit si povíme v dnešním novém článku.

S feederovou sestavou můžeme lovit prakticky celoročně, výborně si zachytáme i v letních měsících, kdy ryby přes den nebývají příliš aktivní a záběry při tradičním lovu na položenou nebo na plavanou se omezují většinou na ranní a pozdně večerní hodiny. Právě jemná a velice citlivá špička feederového prutu nám umožní odhalit i ty nejjemnější, mimořádně opatrné záběry, které bychom jinak nejspíš vůbec nezaregistrovali. Tak berou mnohé ryby přes den, právě v technice lovu může spočívat tajemství úspěchu. Navíc souboj s pěknou rybou na jemném feederovém náčiní je skutečně dramatickým zážitkem, ovšem rozhodně nejsme bez šancí ani proti skutečně velké rybě.

S feederem chytáme především kaprovité ryby

Pro lov plotic, tloušťů, karasů, línů, cejnů a perlínů se feeder skvěle hodí, kdo ale bude tvrdit, že na kapra nebo parmu nestačí, je na velkém omylu. Feederových prutů i výměnných chvějivých špiček je velmi široká nabídka a pro lov bojovných ryb i pro chytání v silnějším proudu můžeme zvolit trochu "razantnější" náčiní. Nemusíme tedy mít obavy ani v případě, že se rozhodneme zdolat nějakou tu parmu nebo bojovného amura, chce to trochu cviku a trpělivosti, ovšem ten slastný pocit vítězství stojí za to... Nyní se ale podívejme na další ryby, které na feeder můžeme ulovit.

Stříbřitá, nápadně plochá ryba, to uhodne každý

Ano cejn velký, případně i jeho menší příbuzní nebo těžko definovatelní kříženci, kteří také nedosahují rozměrů svého nejpopulárnějšího příbuzného, to jsou ryby, které na feeder ulovíme poměrně často. Občas je cejn rybáři podceňovaný a pohrdaný, ovšem není málo rybářů, kteří právě cejny s oblibou loví a věnují jim spoustu svého času. Vždyť už dávno jsme si snad (nebo alespoň větší část členské základny) přestali vážit ryb jen podle toho, jak chutnají na pekáči nebo v troubě. A cejn, ačkoli není nijak tvrdý a vytrvalý bojovník, rozhodně patří mezi ryby, jejichž lov je zajímavý, navíc ho najdeme na většině stojatých a pomalu tekoucích vod, kde je jednou z nejrozšířenějších ryb. Cejny hledáme nejčastěji v místech, kde je lehce zabahněné dno s nánosem tlejících zbytků rostlin, u zlomů dna a často i nedaleko od břehu. Zjara se cejni zdržují spíš v mělčích místech s prohřátou vodou, po výraznějším oteplení se s nástupem léta přesunují do hlubších partií.

Krmení a nástrahy pro lov cejnů

Osvědčuje se hlavně světle zbarvené, mnozí doporučují přidání sladidel, neměla by chybět hlína nebo antuka na vytvoření lehkého zakalení kolem lovného místa. Do krmení i na háček patří hlavně kukuřice, bílí červi, z nástrah je třeba zmínit i napařený rohlík, těsto nebo kostičky chleba. Pruty medium a light, vlasce 0,12 - 0,14 mm bohatě postačí.

Plotice je na feeder vděčná ryba

Vyskytuje se prakticky ve všech našich vodách, snad jen s výjimkou podhorských pstruhových bystřin, velké plotice najdeme hlavně na přehradách a na velkých řekách. Výbavu můžeme použít prakticky stejnou jako při lovu cejnů, lovíme v partiích kolem břehu a u ostrůvků vodních rostlin. Jedná se o rybu, jejímuž lovu se můžeme věnovat vlastně celoročně, mnohdy se při lovu plotic splete i pěkný kapr a nezřídka tomu bývá také naopak.

Co ploticím nabídneme?

Pokud budeme míchat krmení přímo pro plotice, nezapomeňme na osvědčené složky, kterými jsou především konopné semínko a hrubší šrot, jako nástraha se osvědčují výborně bílí červi, hnojáčci, kopané žížaly, lisovaný rohlík nebo veka, kukuřice a tužší těsto. Pro cílený lov plotic dáváme přednost výrazně menším nástrahám.

Karas obecný a stříbrný

Karas obecný už v mnoha lokalitách během posledních desetiletí téměř vymizel, naopak jeho neskutečně odolný příbuzný, zavlečený k nám z daleké Asie, je čím dál tím rozšířenější a v některých lokalitách se stává až nevítaným rybím druhem. Ovšem techniku lovu můžeme použít stejnou, ryby dorůstají kolem pětatřiceti až čtyřiceti centimetrů a jsou poměrně bojovné. Karasy najdeme především v menších stojatých vodách, ať už jsou to rybníky, slepá ramena, zatopené lomy či pískovny nebo osamělé tůně. Pokud není v dosahu několik větších štik nebo jiných predátorů, rychle se množí a nevadí jim ani nedostatek kyslíku, hodně prohřátá voda v létě nebo bahnité dno. Aktivita karasů začíná už s nástupem jara a trvá do podzimu, potom zimují u dna podobně jako kapři. V menších velikostech je karas velmi dobrou nástražní rybou a kromě přitažlivosti pro dravce vyniká i dlouhou výdrží.

Krmná směs a nástrahy

Karasy přilákáme víceméně jakýmkoli jemným krmením, které se bude dobře rozpadat ve vodě a vytvoří nápadný krmný mrak. Hejna ryb většinou prakticky po celý den projíždějí po revíru a je jen otázkou času, kdy narazí na naši návnadu. Do základu ze šrotu a strouhanky namačkáme kousek vařené brambory, přidáme hlínu z krtince a karasi si určitě dají říct. Z nástrah rozhodně stojí za vyzkoušení spolehliví hnojáčci, kopané žížaly, klidně se dá použít i půlka rousnice, lisovaný rohlík nebo tužší krupicové či bramborové těsto. Použijeme-li krmítko typu method, je vhodné při lovu sáhnout spíš po drobných peletách nebo menším boilies (6 - 8 mm). Karas si při záběru často pohrává s nástrahou a malou tlamkou ji jen "ozobává", tudíž se záběry projevují jako nesmělé poťukávání ve špičce prutu. Nesmíme nic uspěchat, se zásekem raději počkejme až do chvíle, kdy ryba nástrahu poctivě uchopí, což se projeví jako výraznější popotažení. Pokud chytáme na místě, kde jsou karasi a berou, víme dobře, že jiné rybě prakticky nedají šanci se k nástraze dostat.

Při výběru háčku dbejme na to, abychom zvolili typ s ostrou, tenkou špičkou, jinak by jen těžko pronikal do poměrně tvrdé karasí tlamky. Jinak opět náčiní i další výbavu jako v předešlých případech.

A ve druhé části povídání o lovu na feeder v letním čase se podíváme na kapry, amury a parmy, co říkáte?

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Letní feeder není žádná nuda I.

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář