Inzerovat zde
Inzerovat zde

Když se řekne podběrák

Podběrák je jedna z pomůcek, bez kterých se rybář u vody neobejde. V současné době je povinnost mít s sebou podběrák navíc zakotvena přímo v rybářském řádu, ale hlavně stačí zažít pár situací, kdy bez podběráku bychom byli úplně vyřízení, a je nám hned jasné, že je praktický a vyplatí se ho nosit s sebou.

Inzerovat zde

Podběrák je jedna z pomůcek, bez kterých se rybář u vody neobejde. V současné době je povinnost mít s sebou podběrák navíc zakotvena přímo v rybářském řádu, ale hlavně stačí zažít pár situací, kdy bez podběráku bychom byli úplně vyřízení, a je nám hned jasné, že je praktický a vyplatí se ho nosit s sebou. Když se podíváte do nabídky rybářských obchodů a e-shopů, půjde vám zpočátku z pestré nabídky podběráků asi tak trochu hlava kolem, ale stačí se zorientovat v základních typech a výběr nebude nijak složitý.

Skládací trojúhelníkový podběrák je asi neznámějším typem, který začátečník využije při většině svých aktivit u vody a proto ho lze bez váhání doporučit jako první součást základní rybářské výbavy. Pokud se o něj pečlivě staráme, vydrží nám dlouho a v zapeklitých situacích pomůže k úspěšnému zakončení souboje i s opravdu velkou nebo dokonce trofejní rybou. Síťka podběráku je nejčastěji polyamidová, dbejme vždy na bezuzlíkové řešení, které rybě nehrozí poškozením při podebírání, jak tomu u podběráků s hrubou, uzlíkovou síťkou občas docházelo. Před podebráním ryby je stejně třeba podběrák namočit, lépe se s ním pracuje a poškození ochranného slizu na povrchu rybího těla je potom prakticky vyloučeno. Menší ryby vyzvedneme z vody bez problému, je ale dobré vědět, jak postupovat, pokud se jedná o úlovek vyšší hmotnosti. Ramena podběráku by se mohla ohnout nebo i ulomit, proto vždy větší rybu vylovujeme tak, že po navedení úlovku do podběráku ho opatrně zvedáme za rukojeť směrem nahoru. Ramena se mohou lehce přihnout ke středu, ale nedojde k jejich vylamování z kloubového úchytu, to platí i pro rukojeť. Pokud je rukojeť teleskopická (zasunovací), jsme u vody sami a břeh je poměrně vysoký, raději ji před zahájením lovu vysuneme a podběrák umístíme tak, abychom ho měli pohotově při ruce. Podebírat rybu s kamarádem je vždy lepší a snadnější, o tom není pochyb. Pokud podebíráme ryby, které mají na povrchu těla větší množství ochranného slizu (cejn, úhoř, lín a další), vypereme podběrák kromě opláchnutí u vody při ukončení lovu ještě jednou doma, opravdu důkladně a s použitím vhodných pracích prostředků. Jinak by hrozilo, že podběrák, uložený ve skříni nebo v předsíni, bude zdrojem nepříjemného zápachu. Síťku podběráku (platí pro všechny typy) je třeba průběžně kontrolovat, abychom se vyhnuli nepříjemnému překvapení v podobě ryby, která propadla zpuchřelou nebo natrženou síťkou podběráku a plave si vesele dál.

Skládací podběrák využijete při všech rybolovných technikách, ačkoli určitě stejně časem neodoláte a sortiment svých podběráků trochu rozšíříte. Pokud s ním chodíte kolem vody, možná oceníte praktické pouzdro (toulec - mnozí si ho vyrobí i sami z kůže nebo celtoviny), ze kterého se vyndává lépe než z batohu. Můžeme ho nosit i na pásku, ale potom je často vystaven kontaktu s trny šípků a nejrůznějším křovím, což síťce rozhodně neprospívá.

Na velké ryby je velký podběrák nutností

Pokud se vydáme na revíry, které jsou vyhlášené trofejními rybami (především kapry), raději si vezměme velký kaprařský podběrák, případně si ho na jednorázový výlet na soukromou vodu můžeme vypůjčit od kamaráda. Velká ryba, plná sil, s tou byste pomocí malého podběráku svedli celý souboj zcela zbytečně a nejspíš by vás to později dlouho mrzelo.

Jako když jdete na tenis

Když se řekne "raketový podběrák", neznamená to nic jiného, než že tento typ připomíná opravdu věrohodně klasickou tenisovou raketu, jen místo napnutého výpletu je zde pochopitelně volná síťka. Tyto podběráky mají většinou jen poměrně krátkou rukojeť a používají se při brodění nebo tam, kde můžeme na podebrání ryby sestoupit těsně k vodě nebo i kousek zabrodit. Existují i varianty se skládací (s vyklápěcí nebo teleskopickou) rukojetí. Podběrák se nosí nejčastěji na pružné gumě přes rameno, zavěšený na navíjecím joju na zádech nebo uchycený pomocí magnetu. Hlubší síťka je jistotou, že vám ryba plná sil ani při brodění v řece nevyskočí po podebrání zpět do vody. Je to velmi lehký podběrák, využívají ho v první řadě muškaři a také příznivci lehké a střední přívlače. Rám podběráku i rukojeť jsou zhotoveny nejčastěji ze dřeva nebo z duralové trubky v kombinaci s plastovou nebo korkovou rukojetí.

Speciální podběráky na feeder a plavanou

Při lovu na plavanou je třeba často podebírat ryby (zejména při chytání s takzvanými "děličkami") na větší vzdálenost od břehu, při lovu na feederové pruty s ohledem na jemnou špičku a používané tenké vlasce také pro podebírání ryby raději nevodíme až těsně ke břehu a podebíráme je s určitým odstupem. K tomuto účelu se výborně hodí takzvané "závodnické podběráky", které se skládají z kruhového, oválného nebo obdélníkového rámu s hustou jemnou síťkou a šroubením, kterým se síťka s rámem upevňuje na násadu. Ta je většinou ve variabilní délce, buď teleskopická, nasunovací či ze šroubovacích dílů. Tyto podběráky jsou lehké, lze s nimi snadno manipulovat a hodí se především pro lov menších ryb.

Darovanému staršímu podběráku se často věřit nedá

Začínáte-li s rybařinou, možná vám někdo z přátel nabídne starší podběrák, který už nepoužívá a podle jeho názoru "je pořád dobrý a může ještě skvěle posloužit". Ovšem (aniž by to bylo úmyslem toho, kdo vás obdaroval) může se jednat spíš o danajský dar, se kterým si užijete jen trápení a problémy. Hlavním rizikovým místem je síťka, která se může jevit vcelku kvalitní, ale pokud po namočení dojde k jejímu protržení, zažijete si něco, na co možná budete časem s úsměvem vzpomínat, v přítomném čase se vám to ale líbit nebude. Když ryba propadne podběrákem a je stále na háčku, nastává situace, která je terčem posměchu okolí a pokud se jedná o opravdu pěkný úlovek, hlavnímu aktérovi bývá v takové situaci spíš do pláče a nejraději by s celou rybařinou praštil. Stejně tak ramena, která bývalý majitel "tak nějak" připevnil kusem drátu nebo ohnutým hřebíkem, vás mohou nechat na holičkách právě v tom nejvíc kritickém okamžiku. O teleskopické rukojeti, ze které při snaze o podebrání ryby vypadne celý koncový kus i s rameny a síťkou, o tom se snad ani zmiňovat nebudu. Ne, neříkám nic o tom, abyste starší rybářskou výbavu odmítali, napřed si ale každý takový kousek raději pečlivě prověřte, abyste se vyvarovali hořkého zklamání. A podběrák - to je přece zatraceně důležitá věc!

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Když se řekne podběrák

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář