Inzerovat zde
Inzerovat zde

Karas obecný

Všežravá ryba velmi podobající se Kaprovi, která ovšem obvykle dorůstá jen okolo třiceti centimetrů.

Inzerovat zde

Karas obecný je klasifikován jako plevená ryba, které tedy není zákonem stanovena minimální lovná délka. Největší úlovek byl chycený na řece Labe a jeho rozměry byly 51cm a 3kg. Karas vypadá velmi podobně jako kapr, má vysoké a mírně ploché tělo, které je pokryto velikými šupinami.

Karas obecný naopak oproti kaprovi nemá na svých ústech typické vousky. Tělo karase je poměrně vysoké, ale záleží na vodách, kde se vyskytuje, jelikož na spoustě vodních ploch jsou i formy karase obecného s nízkým tělem. Je to dáno především rozdílnými podmínkami. Ploutve jsou postaveny klasicky a hlavá tupá s menšími ústy. Zbarvení do zelenošeda s nádechem stříbrné.

U menších jedinců bývá u konce těla tmavá skrvna. Vyskytuje se téměř po celé Evropě a jedná se o původní druh, který se vyskytoval na naších řekách i stojatých vodách. I přes to, že to je ryba, která vydrží téměř cokoliv a nedělá mu problém znečištění vod, jeho počty jsou na ústupu. V posledních letech obývá více klidnějších vod a naráží tak také na svého velikého rivala sumce, který ho má za chutnou pochoutkou. Mezi sportovními rybáři to není moc oblibený druh ryby a to především i kvůli jejich silným rozmnožovacím schopnostem.

Na některých vodních plochách jich totiž může být z roku na rok stovky a poté je velmi těžké se přes tyto všežravé ryby dostat právě k ulovení jiného druhu. 

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Karas obecný

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář