Inzerovat zde
Inzerovat zde

Kapři ani v zimě nespí

15. 12. 2021
Jak vlastně přezimují kaprovité ryby, konkrétně třeba právě tak populární kapři? Ono to vůbec není tak jednoduché, každá zima je trochu odlišná a také jednotlivé revíry se od sebe liší podmínkami, za kterých se ryby chystají na zimu a zimují.

Jak vlastně přezimují kaprovité ryby, konkrétně třeba právě tak populární kapři? Ono to vůbec není tak jednoduché, každá zima je trochu odlišná a také jednotlivé revíry se od sebe liší podmínkami, za kterých se ryby chystají na zimu a zimují. Jako rybáři si samozřejmě lámeme hlavu, zda má smysl v chladném podzimním počasí před nástupem vlády Paní Zimy ještě k vodě nebo zda nezůstat v teploučku. Oboje má něco do sebe - v teple domova neprochladneme ani nebudeme muset absolvovat náročnou cestu k vodě v mlze nebo za chladného počasí, ale zase přijdeme o možnost ulovit pěkné ryby, které se před nástupem kruté zimy přece jen intenzívněji zajímají o potravu a i když zpravidla nejsou aktivní po celý den, často můžeme být úspěšnější než v parných letních dnech. Je to tedy jen na nás, jestli nás blížící se konec roku ještě vyláká k vodě...

Kdy a kam se vypravit?

V opravdu chladném zimním období vyhledávají kaprovité ryby na stojatých vodách u dna hlubší místa, většinou se soustředí ve velkém počtu a šance na jejich ulovení bývá malá. Kaprovité ryby se i "na dírkách" (pokud je na revíru tento způsob lovu povolen) chytí jen velmi zřídka a spíš náhodně. Ovšem ještě před opravdu důrazným ochlazením bývají i na stojatých vodách právě kaprovité ryby velice při chuti. To samé platí i o dravcích, ale dnes se zaměříme na kapry, takže u toho zůstanu. Na stojáku je tedy hledáme v místech, kde vedlo původní koryto, na rybnících v místech loviště nebo v hloubce u výpusti, případně v blízkosti oschlých porostů rákosu, pokud se nejedná o vyloženě mělké partie.

Na tekoucích vodách se kapři (a kaprovité ryby všeobecně) stahují s ochlazením do klidnějších, hlubších partií, nejraději do míst, kde nacházejí dostatek potravy. To jsou především poklidné úplavy, vracáky a pomalejší místa v podjezí, případně hlubší, pomalu táhnoucí nadjezí. Dokud nedochází k zamrzání hladiny, je to skvělý čas na rybaření, především kolem poledního a v časných odpoledních hodinách. Nemusíme k vodě spěchat, pokud nechceme ráno ještě zkusit pozlobit dravce, většinou ale postačí vycházka na dvě až tři hodinky, přece jen už nebývá moc teplo. Ze zamrzající hladinou už je lepší zaměřit se na lov okounů, tloušťů, plotic a perlínů, kteří berou dobře pořád, šanci na kapra máme koncem listopadu a v prosinci spíš jen tam, kde je teplejší voda. To znamená v úsecích pod přehradami, případně tam, kde se vypouští průmyslová nebo chladicí voda.

Vhodné nástrahy a krmení

Jakou nástrahu nabídnout rybám v ochlazující se podzimní vodě? Velmi dobrou nástrahou jsou rousnice, ovšem pokud jste si neudělali pořádnou zásobu, je to často v tomto období velice nedostatkový artikl. Když už se odhodláte je prostě a jednoduše jít koupit (ačkoli nejsou zrovna levné a v duchu si říkáte, že příští rok už si tu zásobu určitě uděláte), může se stát, že vám v rybářské prodejně oznámí, že už dávno došly a letos nebudou. Pokud je máte, je to velká výhoda, právě v tomto období se jedná o jednu z nejúčinnějších nástrah na větší kapry. Dobře fungují i hnojáčci, kteří jsou aromatičtí a jejichž charakteristická "vůně" se dobře šíří i ve studené vodě. Podzimní kapři vezmou zavděk i menším soustem, ale stejně jich musíme napíchnout na háček několik nebo je zkombinovat s nějakou další rybí dobrotou.

Velmi dobře se osvědčují i správně (tedy ne moc) nadipované boilies. K jejich přednostem patří to, že jsou celoročně dobře dostupné, můžeme je (nejlépe rozlámané na menší kousky, chceme-li ušetřit) použít ke krmení, dlouho vydrží a ryby je dobře berou. Navíc na jednu kuličku můžeme někdy lovit celou vycházku, případně vydrží i na vycházek několik. Jako podzimní a zimní boilies do chladné vody doporučuje většina specialistů boilies se sladkou příchutí, případně ještě s ovocným dipem. Zda použít nápadné barvy nebo zůstat u těch střízlivých odstínů, to záleží na charakteru dna i čistotě vody. Pokud je na dně vrstva bahna nebo tlející listí, je vhodné sáhnout po vznášivém (plovoucím) boilies, které zaručí, že kuličky nezapadnou a budou nade dnem stále dobře viditelné i dostupné pro projíždějící kapry.

Použití těsta, chlebové kůrky, pařené veky nebo rohlíků a těstovin je sice stále možné, s ochlazením vody se ale účinnost těchto nástrah výrazně snižuje.

Jak postupovat při krmení

Při lovu s boilies je skvělou pomůckou PVA sáček - zakrmení pak proběhne přesně na požadovaném místě a ušetříme i na krmení, protože nemusíme zakrmovat velkým množstvím. Při nízké teplotě vody můžeme rozpuštění PVA sáčku urychlit tak, že do něj propícháme několik dírek, stačí opravdu malý průměr. Rozpuštění sáčku bude potom mnohem rychlejší.

Budeme-li lovit na rousnice nebo hnojáčky, připravíme si kompaktní krmnou směs (do proudné vody tužší, na stoják značně měkčí), do níž kromě kukuřičného, pšeničného nebo ječného šrotu, strouhanky, rybí moučky, nasekaných červů a vařeného lněného semínka přidáme i řepku olejku, vločky a trochu dipu nebo anýzový prášek. Lze přidat i nadrcenou nebo mačkanou vařenou kukuřici, chytat na ni už ale nebývá moc účinné.

Všeobecně při chladnějším počasí krmíme výrazné méně než v létě nebo zjara, ryba se poměrně rychle zasytí a mohla by ztratit zájem. On se ten rybí metabolismus s nižšími teplotami přece jen výrazně zpomaluje. Je tedy lepší krmit menšími porcemi nebo kousky, u boilies jen zlomky a ne celými kuličkami. Jinak bychom si ve snaze dopřát kaprům pár dobrot na přilákání mohli spíš uškodit.

Ten pravý čas

Jak už jsem v úvodu zmínil, na kapry si za chladných podzimních a prvních zimních dnů nemusíme zrovna přivstat, aktivita ryb začíná až v pozdním dopoledni nebo začátkem prosince až kolem poledne. Pokud to nemáme k vodě daleko, můžeme si s jednohodinovým nebo dvouhodinovým předstihem zakrmit vybrané místo, ale to je reálné opravdu jen pro rybáře, kteří jsou u vody během chvilky. Na místo, kde jsme lovili (a byli jsme úspěšní) se můžeme vrátit také druhý den, ryby možná ještě budou hledat další potravu na stejném místě a tak můžeme být úspěšní. Nelze na to ale spoléhat tam, kde se vyskytuje hodně malých kapříků, hejna cejnů, cejnků, plotic nebo dalších ryb.

Při lovu samotném je často lepší místo průběžného přikrmování použít punčošku nebo sáček z PVA. Nemusíme většinou házet moc daleko - když objevíme místo, které rybám vyhovuje, držme se ho. Bývá to hlubší výmol, blízkost přírodní překážky (padlého stromu či pařezů) a podobně.

Vhodná jednoduchá sestava

Při montáži nemusíme vymýšlet nic komplikovaného, stačí návazec s jedním pevným háčkem. Ten zvolíme pro boilies o něco menší než v létě, pokud chytáme na rousnice, výběr háčku by měl odpovídat velikosti žížal. Pokud neznáme hloubku na zvoleném lovném místě, musíme to zkusit odhadnout a budeme-li na tomto místě úspěšní, po skončení lovu si raději nějakou jednoduchou metodou hloubku změříme, abychom si pro příště mohli být jistí. Měřit hloubku (například pomocí splávku se zátěží) je velmi jednoduché, ale těsně před lovem se tomu raději vyhněme, mohli bychom si opatrné kapry snadno vyplašit.

Při chytání použijeme jen takovou zátěž, jaká je bezpodmínečně nutná k nahození do zvoleného lovného místa. Použití větší (a tudíž nápadnější a rušivě působící) zátěže není dobrý nápad, mysleme i na minimální pohyb a rozruch na břehu, ryby bývají s nástupem zimního období na veškeré rušivé vlivy mnohem citlivější a reagují útěkem nebo přestanou vyhledávat potravu.

Kdy použít rovnátko

Při lovu s nástrahou mimo háček je použití rovnátek velmi praktické a silně tak zvyšujeme pravděpodobnost dobrého záseku. Rovnátko nemusíme ale používat v případě, že jsme zvolili háček s očkem ohnutým směrem ke špičce háčku, v takovém případě je díky tvaru háčku i tak vysoká pravděpodobnost správného postavení háčku při záseku. Stejně tak není nutné používat rovnátko v případě, že měkkou, poddajnou závěsnou šňůrku nahradíme poměrně tuhým fluorkarbonem (který navíc pod vodou prakticky není vidět) nebo použijeme silný monofil, případně nestáhnutou "svlékací" šňůrku.

Pár tipů na závěr:

  • Pokud fouká jen mírný vítr, je dobré vyhledat místo, na němž budeme nahazovat proti větru a smířit se s tím, že nám plovoucí listí nebo větvičky občas udělají falešné záběry. Vítr přináší a přesunuje rybám potravu do místa, kde se ten nepořádek na hladině soustřeďuje a tak není s volbou dobrého lovného místa žádný problém
  • Zvlněná hladina značí, že dochází k pohybům vodní masy i u dna a zvíření kalu uvolňuje potravu, která ryby láká. Pruty umístíme špičkami co nejblíž ke hladině a případně použijeme těžší čihátka nebo silnější nastavení elektronické signalizace
  • Zlomy dna a zatopené jámy jsou celoročně výborným místem k lovu, i tady kapři a další ryby často vyhledávají potravu

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Kapři ani v zimě nespí

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář