Inzerovat zde
Inzerovat zde

Kaprařina v Listopadu a vliv počasí na ryby

02. 11. 2016
Rozebereme si jednotlivé situace, které mohou nastat a vy se tak do předu můžete připravit na to jak bude u vody a zda li má vůbec smysl na Kapry vyjet.

Inzerovat zde
Počasí má na Kapry veliký vliv. Na jejich chování, na jejich chuť ke krmení na jejich migraci po revírů, zkrátka na vše. A počasí v Listopadu jak všichni víme je velmi nevyzpytatelné, mohou přijít teplejší slunečné dny nebo může být několik dní pod mrakem anebo může být jeden den pod nulou a další den přes deset stupňů. Už dlouhé roky pozoruji jaký má vliv počasí na chování Kaprů a zkouším si své poznatky zapisovat. Často se v každém měsíci mé poznatky liší a zatím jsem u spousty měsíců nedošel k nějakým ověřitelným závěrům o kterých bych mohl jednoznačně říct, že mají pozitivní nebo negativní dopad na ryby. Výjimkou je měsíc Listopad, který už po několika-letém studování mohu označit za měsíc o kterém vím v jakých podmínkách jsou ryby aktivní a zase naopak. Níže jsem se tedy rozhodl vypsat několik situací a můj pohled na to v jakých povětrnostních podmínkách se vyplatí vyrazit na ryby a kdy naopak je lepší šetřit sílu na později.

Veliká oblačnost

V případě kdy je veliká oblačnost se nám snižuje intenzita dopadu světla a ryby se ve většině případů cítí více v bezpečí a mají mnohem větší chuť ke krmení. Oblačnost totiž působí jako taková přikrývka a ryby nejsou tak ostražité jako v případě kdy svítí sluníčko a voda v těchto chladných dnech je velmi čistá.

Ustálené studené počasí

Dokonce ikdyž bude po dlouhou dobu zima, nemusí to být konec naších rybářských výprav. V případě, že to trvá déle a je ustálené počasí, ryby zaznamenají stabilní prostředí, zvyknou si na něj a budou se krmit. Sice se Kapři nemusí chytat pravidelně, ale také můžete narazit na několik super hodin u vody, které vám promění den v senzaci. 

Dlouhé teplé období

Pokud bude v měsíci Listopadu několik dní nezvykle teplé počasí, také můžete počítat s tím, že budou Kapři aktivní. Většinou, ale teplé dny přicházejí jen čas od času a v mnoha případech je to právě pro ryby pozitivní signál a dostanou chuť se nakrmit. Zejména třeba po několika chladných dnech toto období může být taková vzpruha při které se opravdu vyplatí vyrazit na ryby. 

Modrá obloha a sluníčko

Tyto podmínky naopak nemám moc rád. V Listopadu už je totiž voda velmi čistá a při těchto podmínkách je viditelnost až velmi dobrá. Kombinace tedy čisté vody s čistou oblohou a jasným sluncem nám nenahrává příliš do karet. Ryby se sice mohou krmit, ale jsou mnohem více ostražité a tak bude jen na vás jakým způsobem budete přemýšlet a zjemníte své sestavy. 

Ostré mrazy

Kapři němají rádi náhlé ochlazení a to především když teplota například přes noc klesne až na mínus pět stupňů. Často pak jejich tělesná teplota také klesne a nejsou aktivní dokud opět nepříjde nějaká změna, nejlépe v podobě oteplení. 

Proměnlivý vítr

Kapr má v tomto období raději ustálené povětrnostní podmínky. Pokud se tedy povětrnostní podmínky rychle mění v krátkém časovém období, může to vést ke zvýšení stresu a nepříjimání potravy. 

Doufám, že vám mé poznatky pomohou při výběru termínu pro vaší výpravu. 

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Kaprařina v Listopadu a vliv počasí na ryby

  • Laďa Krápek před 6 lety

    Hmm zajímavý počtení. Naprosto souhlasím a téměř všechny stavy počasí jsem na rybách prožil a ve většině případů to právě bylo přesně jako pises. Hold začínající zima je nevyzpytatelná, ale mám rád toto období, jelikož se mi většinou podaří ulovit právě větší ryby. V listopadu minulý rok jsem poprvé pokořil hranici dvaceti kilogramů, takže naprostá paráda. Zdar a sílu Laďa.

  • Petrklíč před 6 lety

    ja uz to ted radeji zabalim a mam klid. :D

  • Filipek před 6 lety

    Toto období má kouzlo. Mám ho nejradši.

Vložit nový komentář