Inzerovat zde
Inzerovat zde

Kaprařina v Listopadu a vliv počasí na ryby

02. 11. 2016
Rozebereme si jednotlivé situace, které mohou nastat a vy se tak do předu můžete připravit na to jak bude u vody a zda li má vůbec smysl na Kapry vyjet.

Počasí má na Kapry veliký vliv. Na jejich chování, na jejich chuť ke krmení na jejich migraci po revírů, zkrátka na vše. A počasí v Listopadu jak všichni víme je velmi nevyzpytatelné, mohou přijít teplejší slunečné dny nebo může být několik dní pod mrakem anebo může být jeden den pod nulou a další den přes deset stupňů. Už dlouhé roky pozoruji jaký má vliv počasí na chování Kaprů a zkouším si své poznatky zapisovat. Často se v každém měsíci mé poznatky liší a zatím jsem u spousty měsíců nedošel k nějakým ověřitelným závěrům o kterých bych mohl jednoznačně říct, že mají pozitivní nebo negativní dopad na ryby. Výjimkou je měsíc Listopad, který už po několika-letém studování mohu označit za měsíc o kterém vím v jakých podmínkách jsou ryby aktivní a zase naopak. Níže jsem se tedy rozhodl vypsat několik situací a můj pohled na to v jakých povětrnostních podmínkách se vyplatí vyrazit na ryby a kdy naopak je lepší šetřit sílu na později.

Veliká oblačnost

V případě kdy je veliká oblačnost se nám snižuje intenzita dopadu světla a ryby se ve většině případů cítí více v bezpečí a mají mnohem větší chuť ke krmení. Oblačnost totiž působí jako taková přikrývka a ryby nejsou tak ostražité jako v případě kdy svítí sluníčko a voda v těchto chladných dnech je velmi čistá.

Ustálené studené počasí

Dokonce ikdyž bude po dlouhou dobu zima, nemusí to být konec naších rybářských výprav. V případě, že to trvá déle a je ustálené počasí, ryby zaznamenají stabilní prostředí, zvyknou si na něj a budou se krmit. Sice se Kapři nemusí chytat pravidelně, ale také můžete narazit na několik super hodin u vody, které vám promění den v senzaci. 

Dlouhé teplé období

Pokud bude v měsíci Listopadu několik dní nezvykle teplé počasí, také můžete počítat s tím, že budou Kapři aktivní. Většinou, ale teplé dny přicházejí jen čas od času a v mnoha případech je to právě pro ryby pozitivní signál a dostanou chuť se nakrmit. Zejména třeba po několika chladných dnech toto období může být taková vzpruha při které se opravdu vyplatí vyrazit na ryby. 

Modrá obloha a sluníčko

Tyto podmínky naopak nemám moc rád. V Listopadu už je totiž voda velmi čistá a při těchto podmínkách je viditelnost až velmi dobrá. Kombinace tedy čisté vody s čistou oblohou a jasným sluncem nám nenahrává příliš do karet. Ryby se sice mohou krmit, ale jsou mnohem více ostražité a tak bude jen na vás jakým způsobem budete přemýšlet a zjemníte své sestavy. 

Ostré mrazy

Kapři němají rádi náhlé ochlazení a to především když teplota například přes noc klesne až na mínus pět stupňů. Často pak jejich tělesná teplota také klesne a nejsou aktivní dokud opět nepříjde nějaká změna, nejlépe v podobě oteplení. 

Proměnlivý vítr

Kapr má v tomto období raději ustálené povětrnostní podmínky. Pokud se tedy povětrnostní podmínky rychle mění v krátkém časovém období, může to vést ke zvýšení stresu a nepříjimání potravy. 

Doufám, že vám mé poznatky pomohou při výběru termínu pro vaší výpravu. 

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Kaprařina v Listopadu a vliv počasí na ryby

  • Laďa Krápek před 7 lety

    Hmm zajímavý počtení. Naprosto souhlasím a téměř všechny stavy počasí jsem na rybách prožil a ve většině případů to právě bylo přesně jako pises. Hold začínající zima je nevyzpytatelná, ale mám rád toto období, jelikož se mi většinou podaří ulovit právě větší ryby. V listopadu minulý rok jsem poprvé pokořil hranici dvaceti kilogramů, takže naprostá paráda. Zdar a sílu Laďa.

  • Petrklíč před 7 lety

    ja uz to ted radeji zabalim a mam klid. :D

  • Filipek před 7 lety

    Toto období má kouzlo. Mám ho nejradši.

Vložit nový komentář