Inzerovat zde
Inzerovat zde

Kapr pod stromeček

02. 12. 2019
Ulovit si na konec roku kapra, který je jakýmsi symbolem Vánoc, to je touhou mnoha rybářů. Ovšem ne vždy se to podaří, ačkoli v posledních letech jsou poměrně mírné zimy rybolovu docela nakloněny, spíš příznivci rybaření na dírkách smutně křiví úsměv. Ale metabolismus ryb, potažmo kaprů, je v tomto období skutečně značně zpomalený, ačkoli ne všechny ryby upadnou do "zimního spánku" kdesi v pohodlném loži na dně.

Ulovit si na konec roku kapra, který je jakýmsi symbolem Vánoc, to je touhou mnoha rybářů. Ovšem ne vždy se to podaří, ačkoli v posledních letech jsou poměrně mírné zimy rybolovu docela nakloněny, spíš příznivci rybaření na dírkách smutně křiví úsměv. Ale metabolismus ryb, potažmo kaprů, je v tomto období skutečně značně zpomalený, ačkoli ne všechny ryby upadnou do "zimního spánku" kdesi v pohodlném loži na dně. Ryby se stávají aktivními po kratší dobu, rybář to má tudíž značně složitější, hlavně pokud musí chodit do práce a tím pádem se k vodě dostane nejspíš jen v sobotu či v neděli (občas i k určité nelibosti rodiny). Rybářský řád nám totiž v prosinci, lednu i v únoru sice dovolí začít lovit už od sedmi ráno, ale je brzo tma a navíc v deset hodin končí povolená doba lovu. Takže kdo neobětuje den dovolené, nemá volnou pracovní dobu nebo si to nějak nezařídí, musí obětovat kousek víkendu. Ale takoví cvokové se mezi námi samozřejmě najdou, takže u vody možná dokonce ani nebudeme sami...

Kam vyrazit, to je ta otázka

Jistě, tenhle zapeklitý problém mnohdy řešíme po celý rok, ale konkrétně v zimním období to bývá obzvlášť důležité. Pokud máme zkušenosti s revírem a víme, kde se nám už podařilo nějaké kapry v zimním období nachytat, určitě stojí za to se tam vypravit znovu. Můžeme využít i zkušenosti kamarádů, pokud budou té dobroty a podělí se s námi o informace nebo nás vezmou s sebou na místa, kde kapři berou i v zimě. Takových míst je totiž méně, než byste si možná mysleli, ale skutečně se dají najít. A to je první, velmi důležitý krok k úspěchu. Některé stojaté revíry jsou v zimě prakticky nechytatelné, pokud se zaměřujeme na kapry, navíc mohou i zamrznout. Na řekách jsou zajímavá místa, kde ryby nacházejí potravu a kde přitom nemusejí čelit nijak silnému proudu. Orientujeme se tedy na poklidnější vracáky mimo hlavní tok, také podvodní překážky vytvářejí mnohdy slibné tůně, zajímavá jsou i místa za mostními pilíři nebo tam, kde se za padlým stromem voda točí a proudem unášená potrava se usazuje na poměrně malém prostoru. Ne velkých řekách jsou nadějná i hlubší místa nad jezy a samozřejmě vždy ryby (nejen kapry, pochopitelně) najdeme prakticky u každého výtoku teplejší vody. Může se jednat o vývod z čističky, vypouštění chladicí vody pod elektrárnou nebo i o vyústění kanalizace, ačkoli tam za hojnost soustředěných ryb platíme jako daň pobytem v ne zrovna estetickém prostředí. Ale v zimě se to dá většinou vydržet a pokud si chcete jen zachytat a ne odnést si ryby na vánoční stůl, právě tyhle místa bývají velice úspěšná.

Krmení je důležité, pravidelné krmení dělá zázraky

I ryby, které nejsou nijak moc aktivní, lze v zájmu o snadno dostupnou potravu a její přijímání podpořit správně nabízeným krmením. Důležitá je určitá pravidelnost, tuto metodu tedy využijeme jen v případě, že to k vodě nemáme příliš daleko nebo pokud nás kamarád pozve na místo, které delší dobu zakrmoval. Ryby mají totiž v zimním období prakticky všude jen minimální přísun potravy, takže na zakrmování začnou reagovat a naučí se potravu vyhledávat stále intenzívněji. Pro krmení po delší dobu jsou optimální například tvrdé boilies nebo pelety, u nichž rozpad trvá určitou dobu a nemusíme krmit velkým množstvím. Tradiční lehké krmení zčásti odnese proud a efekt není tak velký. Pokud krmení probíhá jednou nebo dvakrát denně pravidelně ve stejnou dobu, je dobré se na tento čas zaměřit i při lovu, stejně bychom asi celý den u vody jen těžko vydrželi.

Technika lovu

Můžeme lovit tradiční sestavou na položenou, osobně bych ale byl pro použití feederu. Jedná se o techniku, která využívá i krmítko při lovu samotném a navíc přece jen s použitím o něco jemnějších vlasců a menších háčků. To je v zimě určitě žádoucí, jedno i druhé. Ryby jsou totiž velice opatrné, takže i záběry postrádají tu letní razanci a právě jemný feederový prut s citlivou špičkou nám umožní rozeznat i jemné popotažení nebo ťuknutí. Navíc u feederového chytání nepoužíváme čihátko nebo hlásič, sledujeme pohyb vlasce podle špičky prutu. Vlasec totiž po nahození samozřejmě o kousek zkrátíme navinutím, což při položené znamená, že mokrý vlasec se dostane do kontaktu s očky a může tam lehce přimrznout, A v takovém případě už jemný záběr na čihátku nerozeznáme, zatímco na feederové špičce stále ano. Vyloučeno není ani zkusit (především na stojaté a velmi pomalu tekoucí vodě) lov na plavanou. Nastavíme udici tak, aby se nástraha pohybovala těsně nade dnem, kde se ryby nejčastěji zdržují a potom už jen čekáme na jakýkoli dotyk, abychom pohodlně zasekli. Splávek pečlivě vyvážíme, aby reagoval na ten nejjemnější kontakt a v kombinaci s jemným náčiním musíme i při záseku být opatrní, abychom případně velkou rybu neutrhli. Správně nastavená citlivá brzda navijáku by měla být samozřejmostí.

Čím krmit a na co budeme lovit

Krmné směsi můžeme koupit (včetně těch, které jsou určeny speciálně pro kapry do studené zimní vody), ale mnohý správný rybář si své krmení často míchá sám. Kromě základu, kterým bude tradičně kukuřičný nebo ječný šrot, strouhanka a hlína nebo antuka, použijeme i ovesné vločky, které dodají směsi soudržnost. Pokud chceme přitažlivost nástrahy zvýšit, ideální jsou esence na bázi alkoholu, které se ve vodě šíří i při nízkých teplotách, na rozdíl od olejových, jež v zimě jsou jen minimálně účinné. Použít bychom měli i bílé červy, nasekané žížaly nebo hnojáčky či kousky rousnic, živočišná složka má v zimě rozhodně pro ryby mimořádnou přitažlivost. A co na háček? Červi v zimě nezklamou, pokud jste si udělali zásobu, teď se vám to vyplatí, jinak budete muset doufat, že nějaké ty žížalky nebo červy seženete v rybářských nebo chovatelských potřebách. Samozřejmě, jestliže už po několik dní zakrmujete boilies nebo peletami, spolehněte se na ně, když ryby tuto potravu přijímají jako krmení, nebudou váhat vzít ani vaši nástrahu. Mnozí z mých kamarádů doporučují na zimu nevařené, snadno rozpustné boilies. Proč by ne, zkuste to, tahle nástraha je ostatně účinná celoročně!

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Kapr pod stromeček

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář