Inzerovat zde
Inzerovat zde

Kapr obecný

Přečtěte si obecné informace o kaprovi. Jak se chová na co se dá chytit a kdy je ta nejvhodnější doba k lovu trofejních kusů této ryby.

Inzerovat zde

Desítky let zpět byl kapr pouze říčním druhem ryby. Později jsme se dozvěděli, že dokáže žít i ve stojatých vodách. Díky jeho vlastnostem se dokázal aklimatizovat i u nás v Česku. Kapr obecný se nachází téměř na všech kontinentech a je to ryba, která tvoří významnou složku pro hospodáře i sportovní rybolov.

Na kapra obecného se specializuje veliká část rybářů. Zkrátka a dobře kaprařina je jedním z nejvyhledávanějších koníčků českých rybářů a má určitě co nabídnout. Tím že je u nás v České republice kapr středem pozornosti se také hojně vysazuje do revírů. Už několikrát jsem slyšel kritiku na příliš mnoho vysazených kaprů. Mnozí rybáři tvrdí, že by se měli investovat peníze na řekách do říčních druhů ryb. Jiní rybáři zase tvrdí, že aktuálně je stav kaprů v normálu a přesně tak by to chtěli.

Jelikož se na lov samotného kapra zaměřuje veliká část rybářů, existuje tisíce nástrah, které tyto krásné ryby přiměje k záběru. Doslova se dá říct, že různí výrobci se předhánějí a představují neustále novinky pouze a jen pro lov kaprů. Kapra chytíte na téměř všechny rybolovné techniky. Dá se lovit na plavanou, na položenou, na feeder a dokonce jsem byl několikrát svědkem toho, že byl kapr uloven na přívlač. Zkrátka a dobře, kapr je takové naše vodní prase a sežere téměř vše co mu příjde do cesty. To ovšem neznamená, že je kapr opatrný. Větší jedinci jsou těžko ulovitelní a mnohdy musíte čekat na záběr několik hodin nebo i dnů.

Pokud se chystáte lovit kapry na plavanou, přichystejte si kvalitní prut i naviják. Nemusíte ale zbytečně chytat na těžké matchové pruty 35gr. a víc.
Já osobně kapry lovím na 15gr. matchku a dokonce jsem na ní vytáhl i metrového tolstolobika. Záběr od kapra 50cm + vám příjde málo kdy a i tak ho s trochou šikovnosti uvodíte. Lovit kapry můžete i na děličku, boloňku a menší kusy i na bič. Jako nástrahu můžete použít masné červy, hnojáky, kukuřici, rohlík atd. Nezapomínejte neustále používat návazce. Kapr se ho zbaví snáze, než když za sebou bude vozit celou sestavu dokonce i se splávkem.

Pokud se chystáte lovit kapry na položenou, musíme vybrat prut i naviják podle velikosti cílených ryb. V případě že se chystáte lovit kapry na boilies nebo pelety je potřeba tomu přizpůsobit i nářadí. Nemusí být náhoda totiž na takové nástrahy chytit rybu přes dvacet kilogramů.
Při klasickém lovu na položenou, říkáme tomu bobkařina, postačí jakýkoliv univerzální prut. Naši starší rybáři většinou používají srkačky a na háček připichují foukanou kukuřici nebo červy. Já si myslím, že efektivnější i šetrnější metodou pro ryby je lov na průběžnou montáž s klasickým nebo feederovým krmítkem.

Pokud se chystáte lovit kapry na feeder, nejlepším způsobem bude výběr prutu řady medium až heavy nebo i extra heavy. Light feedery nebo pickery bych zvolil v případě, že budeme chytat na volné vodě bez překážek, kde máme možnost rybu v klidu zdolat. Nástrahy můžete nastražit vlasovou metodou, tedy třeba tři kukuřice pod sebou nebo klidně připíchnout na samotný háček.

Obecně mezi obyčejné a nejlepsí nástrahy na kapry patří kukuřice, masné červy a rohlík. Když je zakalená voda tak velmi dobře berou i na rousnice či hnojáky. Nebojte se naučit používat i pelety a pokud vyrážíte na více denní výpravu zkuste použít i boilies a chytit nějakého velikána.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Kapr obecný

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář