Inzerovat zde
Inzerovat zde

Kam pro inspirace? Na rybářský pořad Zachytáme s Rybostrojem

13. 02. 2024
Rybářské filmy nemusejí být vždy o chytání trofejních ryb, jaké v našich řekách ani nežijí a ve velikostech, o nichž se běžným rybářům nezdá. Nemusejí vždy ukazovat pro mnohé až příliš vzdálené revíry ve vyhlášených rybářských lokalitách.

Že byste rádi viděli takový rybářský film, který ukazuje třeba lov na plavanou na "obyčejné" domácí vodě a k tomu byste se rádi dozvěděli i něco o tom, jak připravit krmení, jak vyvážit sestavu, jaký prut, podběrák či naviják si vybrat, do kterých míst nahazovat a spoustu dalších věcí? Žádný problém, řešení je snadné... Stačí si pustit ten správný film ze série "Zachytáme s Rybostrojem" a můžete si taje plavané prohlédnout pěkně v pohodlí domova. No a potom si vstřebané zkušenosti a poznatky ověřit v praxi u vody, jak jinak?

Rybářské filmy, které jsou součástí stále se rozrůstající série "Zachytáme s Rybostrojem" můžete sledovat na internetu, ale mnohem pohodlnější a díky HD kvalitě i lepší na pohled je naladit vysílání televize Arena Sport 1 a 2, kde tyto zajímavé a pro sportovní rybáře hodně přínosné filmy najdete. Když jsou o rybaření, budou tedy jistě pro rybáře zajímavé, řeknete si - ale v čem mohou být přínosné? Jde právě o to, že se z filmů dozvíte opravdu mnoho informací o nejrůznějších rybolovných technikách, druzích ryb, sestavování náčiní a jako bonus mnoho praktických zkušeností a rybářských "vychytávek", které mají někdy pro nás, "tiché blázny" doslova cenu zlata.

Není plavaná jako plavaná

Na plavanou se dá chytat na pomalu i rychle tekoucí vodě stejně jako na poklidném stojáku. Lov na tekoucích vodách má tu výhodu, že nástraha, nadlehčovaná splávkem a nesená jím v požadované hloubce se pohybuje díky proudu přirozeně vodou a díky tomu prochytáme snadno i značně vekou část řeky. Podle ročního období, stavu vody, počasí a konkrétní situace můžeme tak nástrahu nabízet v různých hloubkách, po dně či případně použít jejího nadržování. Na plavanou se dají chytat menší i větší ryby, občas se právě "plavačkářům" s jemným a citlivým náčiním podaří přelstít dokonce i ty zkušené a opatrné trofejní kusy. a na plavanou se loví i dravci (ti hlavně na drobné nástražní rybky, které si také lze nachytat na plavanou). Díl o plavané, který už je dostupný, se zabývá lovem s "boloňkou", další díly budou brzo následovat a zaměří se na další techniky.

Co je to "boloňka"?

Zní to tak nějak skoro italsky, že? Ale co dál o těchto prutech a chytání s nimi víte? Jedná se o lehké teleskopické pruty na plavanou, běžně v délce od čtyř do šesti metrů. Umožňují velmi citlivé vedení splávku. Jsou osazeny poměrně hustě malými očky (bývá jich běžně 13 až 15) a používá se na nich lehký smekací naviják (na rozdíl třeba od lovu na takzvaný "bič") v kombinaci s tenkým vlascem. Zpravidla při plavané vystačíme s průměrem 0,15 až 0,16 mm, návazce potom volíme ještě o 0,02 mm slabší než kmenový vlasec. Pro lov větších ryb nebo dravců s těžšími boloňkami sáhneme samozřejmě občas i po silnějších. Protože se loví na poměrně velkou vzdálenost, je třeba, aby splávek (respektive jeho horní část, vyčnívající nad hladinu) byl dobře viditelný a samozřejmě musí být i dokonale vyvážený, jinak by totiž rybář nerozeznal včas mnohdy velmi jemné a opatrné záběry.

Zase to krmení

Tomu se prostě nemůžete vyhnout, pokud nechcete spoléhat na náhodu a ojedinělé záběry. Při lovu na plavanou a na položenou je krmení jednou z nejdůležitějších věcí. Potom je to samozřejmě volba správné nástrahy (která s přípravou i prezentací krmení úzce souvisí), dále výběr i ohledání lovného místa a vhodná volba i sestavení náčiní.
Nejjednodušší je použít hotovou krmnou směs, kterou si přímo u vody jen ještě trochu "doladíme" a vylepšíme. Kombinací několika druhů krmení můžeme dosáhnout toho, že právě tahle naše směs bude dobře držet pohromadě, pomalu uvolňovat "krmný mrak" a přiláká v první řadě ty ryby, na které jsme se vydali. I když překvapení na rybách nebývá nikdy vyloučeno, to jistě znáte z vlastní praxe. Krmení nemusíme namáčet moc, ale voda mu dodá tu správnou konzistenci. Opomenout nelze ani pevnou složku, která bude zůstávat na dně a nerozptýlí se ve vodě, k tomu může posloužit například kukuřice. A ve směsi krmení ještě před upěchováním krmných koulí nesmějí chybět ani rybami tak oblíbení masní červi, dobré zkušenosti mají mnozí rybáři i s mikropeletami. Je to podobné tomu, jak si připravujete krmení vy? Pokud ne, vyzkoušejte tuhle směs, bývá skutečně účinná. A když budete pečlivě sledovat film, dozvíte se i o dalších lákavých přísadách, které se do krmení přidávají.

Měření hloubky v lovné místě

Když si vybereme vhodné místo, kde chceme chytat, je pro lov splávkem je zapotřebí zjistit, jak je tam hluboko, případně jak vypadá dno. Existují různé způsoby, nejjednodušší je prostě se splávkem a zátěží na konci vlasce zkoušet prohazovat zvolené místo a upravovat nastavenou hloubku tak, abychom zjistili, na které místo se při chytání zaměříme. To je ještě vcelku jednoduché. Ale jak s maximální přesností zakrmit právě na tom zvoleném místě? Tady už má rybářský film hodně navrch! Než se opakovaně prokousávat zdlouhavým popisem postupu (který stejně není snadné dokonale pochopit), je mnohem jednodušší podívat se, jak se to správně dělá. Tady je přínos rybářského videa prostě zcela neoddiskutovatelný. A na co rybář nosí s sebou k vodě lihový fix? Podívejte se na film a hned vám to bude jasné, nemůžu přece vyzradit všechno.

A konečně už čekáme na záběr!

Možná si někdo řekne, že ta příprava by ve filmu ani nemusela být, jenže snahou autora je právě to, aby neukazoval jen souboje s rybami a jejich vylovení, ale aby se podělil o své zkušenosti. To se týká výběru a ohledání lovného místa, přípravy krmení i samotného zakrmení. Pokud nevyrazíte k vodě se zkušeným plavačkářem, budete to všechno jinak pracně a zdlouhavě muset objevovat. Při plavané se většinou rybář nenudí a záběry přicházejí poměrně často. Pokud se chceme pokusit ulovit větší rybu, i tady najdeme ve filmu o plavané několik praktických tipů, které nám Zdeněk, právem přezdívaný "Rybostroj", prozradí a předvede rovnou v praxi.

Jak zacílit na větší ryby

Použití většího háčku a větší nástrahy není vždy zárukou toho, že ulovená ryba bude skutečně také výrazně větší, ale lze tak přece jen eliminovat někdy až zbytečně příliš časté záběry cejnků malých nebo dalších drobnějších ryb, pokud se v dané lokalitě hojně vyskytují. A ulovit na jemnou bolonézku s tenkým návazcem pořádnou "lopatu" nebo třeba bojovného jesena, případně i pěkného kapra, to už je zase o třídu výš.
Někdy i změna počasí může znamenat změnu v aktivitě ryb. Buď začnou brát ještě víc, nebo berou najednou jiné druhy...nebo prostě a jednoduše přestanou brát úplně. Jak to dopadlo v rybářském filmu se Zdeňkem? A víte co? Nebudu už nic prozrazovat, zapněte si televizi a podívejte se sami, uvidíte...

Připojená videa

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Kam pro inspirace? Na rybářský pořad Zachytáme s Rybostrojem

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář