Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jig, twister, kopyto...

19. 09. 2016
V tomto článku se podíváme do historie gum a řekneme si něco o přívlačových nástrahách.

Mezi rybáři se často objevují neshody v označování vláčecích nástrah z měkkého plastu, doopravdy se v nich spolehlivě orientovat totiž skutečně není nic jednoduchého. Mnohé nástrahy totiž v sobě nesou kombinaci různých prvků a tak stoprocentní zařazení do některé z kategorií rozhodně není snadné. Když se potom podíváme do nabídky nejrůznějších prodejců, budeme možná zmateni ještě o něco víc, v označování moc velký pořádek a jednota nepanují, nejčastěji je tedy vodítkem obrázek, případně od kamaráda doporučený konkrétní typ nástrahy od určitého prodejce. A pokud bychom nahlédli prostřednictvím internetu nebo nějakého katalogu do zahraniční nabídky, narazili bychom i na nástrahy, které se u nás do této kategorie vůbec neřadí. Jak se tedy alespoň trochu ve světě různobarevných "gum" zorientovat?

Který byl první?

To s jistotou určitě nedokážeme určit, ovšem první tradiční vzory těchto nástrah si zachovávají mezi rybáři velkou oblibu a chytáme na ně dodnes. Jedná se o TWISTERY a JIGY, mezi kterými nějaký konkrétní rozdíl nejde definovat, lze tedy obě označení považovat za synonyma. Jsou vyrobeny z měkké, poddajné hmoty a k tělíčku doutníkového tvaru je připojen pružný ocásek (někdy i zdvojený), který má v klidu obloukový tvar. Při tažení vodou se ocásek kroutí a vyvolává dojem rychlého pohybu prchající rybky. Použitý materiál je velmi měkký a ve vodě dobře pracuje, některé typy mají konkrétní barvu, natištěný vzor nebo může být tělíčko průsvitné, jen s barevným nádechem a s aplikací barevných flitrů uvnitř plastické hmoty. K zatížení slouží olověná kulička ve formě nálitku na jednoháčku, jehož očko je vyhnuto ve směru ke špičce. To umožňuje chod nástrahy špičkou háčku vzhůru a eliminuje tak mnohé vázky. Háček bývá někdy opatřen i ochranou proti uváznutí ve vodních rostlinách, zátěž často mívá i kapkovitý nebo válcovitý tvar a většinou je opatřena nápadnou barvou, zpravidla nechybí ani zdůraznění očka pro zvýšení atraktivnosti nástrahy. Pro mořský rybolov se používají i speciální jigy a twistery ve tvaru dalších mořských živočichů a lze s nimi lovit i vertikálním vláčením. Tento způsob se v posledních letech výrazně rozmohl i na hlubších údolních nádržích u nás.

Smáčky a kopyta

Dalším zajímavým typem nástrahy jsou takzvané smáčky, zhotovené ze stejného materiálu jako již zmíněné twistery a jigy, opět se používají v kombinaci s jednoháčkem, opatřeným zátěžovou hlavičkou a vyhnutým očkem. Kde je tedy nějaký rozdíl? Můžeme si ho všimnout na první pohled, smáček totiž místo obloukovitě zahnutého "ocásku" má zadní část plynule přecházející z tělíčka a často končí rozdvojenou "ploutvičkou" nebo ploškou. U smáčků je typické, že pro jejich zhotovení se používají velmi měkké materiály a tak se při tažení vodou pohybuje nejen ocásek, ale vlastně se lákavě vlní (ovšem ve srovnání s twisterem ne tak intenzívně) celé tělíčko i s ocasní částí. Celkově svou siluetou smáčky velmi věrohodně připomínají drobné rybky, často své předloze odpovídají i barevným provedením, Ovšem setkáme se i s fantasticky vybarvenými vzory včetně světélkujících a výrazně fluorescenčních. KOPYTO odlišíme od ostatních vláčecích nástrah z měkkého plastu snadno na první pohled, vypadá totiž prakticky stejně jako smáček, ale na konci ocásku má charakteristické zesílení, tvarem připomínající kopyto, kterému vděčí za svůj název. Jejich chod je výrazně ovlivněn právě tímto prvkem, který ve vodě vyvolává nápadné vzruchy a dráždí tak dravé ryby i na velkou vzdálenost. Setkat se můžeme i s dalšími podobnými nástrahami, některé jsou například zavěšeny až za háčkem, jako tomu bylo u před pár lety tak populární řady nástrah BANJO.

Přednosti a nevýhody

Tyto nástrahy jsou snadno dostupné a nebývají příliš drahé, lovíme s nimi tedy bez vrásek na čele i tam, kde opravdu "unikátní" a často už jen těžko sehnatelné nástrahy raději ponecháme v bezpečí krabičky. Pohle hmotnosti hlavičky volíme vlasec nebo šňůru, tělíčko plastové nástrahy můžeme navléknout na různé háčky a nástrahy jsou tak velmi variabilní. K poškození při lovu nedochází příliš často, jen občas nám dravec udělá třeba z kopyta smáček, musíme ale věnovat velkou pozornost správnému uložení nástrah. Rozhodně nepatří do jedné přihrádky, protož při vyšší teplotě by nám z nich mohl vzniknout neoddělitelný "žvanec", navíc je potřeba použít krabičky, u kterých při vyšších teplotách nedochází k naleptání povrchu, měkký plast dokáže být pěkně agresivní. Speciální krabička je tedy nutností.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jig, twister, kopyto...

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář