Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jeseteři na dírkách

16. 12. 2016
Ulovit Jesetera na dírkách není rozhodně jednoduchou záležitostí. Jakým způsobem jsem se s tím vypořádal já, vám popíšu v tomto článku.

Jeseter je moje oblíbená ryba a v posledních letech jsem zjistil, že na ně mohu narazit prakticky celoročně. Je to ryba, které příliš nevadí ochlazení a krmí se ikdyž jiné ryby jako například Kapr mají výrazně zpomalený metabolismus. Samozřejmě do určité míry to jeseter také vnímá a pravděpodobně nebude stejně tak aktivní jako v létě, ale rozhodně to není tak dramatický rozdíl jako u jiných druhů ryb. 

Je to už dva roky co jsem začal s cíleným lovem jeseterů na dírkách. Od té doby jsem začal vnímat všechno co se mi povedlo a naopak co nebylo ideální a snažil jsem se neustále zkoušet nové věci díky, kterým tuto krásnou rybu přesvědčím k záběru. Nic méně trochu bych teď předbíhal a raději bych začal od samotného vybavení než abych přešel rovnou k záběru. Ta cesta totiž není zrovna nejjednoduší a bude vás to stát spoustu sil, experimentování a hledání vhodných míst. 

Pochopitelně pokud se vydáme na jesetery, budeme potřebovat i silnější výbavu. Jednak prut, silon, ale i celkově naviják s větší kapacitou cívky. Já osobně nejraději používám silon přes 20mm a mnohem raději rovnou 26mm. K tomu mám prut, který je určený k lovu Štik pod ledem, takže ten také něco snese a já se tak nemusím bát do toho opřít. V případě kdy vám totiž zabere Jeseter okolo metru už vám nic jiného nezbývá. Ty scénáře kdy vidím jak to tato silná ryba nějakému rybáři napálí přes cívku a mezi tím sebou bere i další vlasce, jelikož rybáři v nejlepších místech mají vyvrtány díry tesně kolem sebe jsou my známé a musím říct, že i já ze začátku to tak měl. Ve většině případů vám to, ale zkrátka Jeseter upálí, proto je dobré to zkrátka nepodceňovat a raději výbavu v případě této ryby předimenzovat než li naopak. 

Výbavu bychom měli. Nyní následuje výběr revíru a místa lovu. Je dobré mít revír zmapovaný už před tím než sem půjdeme lovit. Já totiž při lovu Jesetera vyhledávám hrany a hledám je většinou i tam, kde moc rybářů nechytá. Rybáří, kteří chtějí ulovit Pstruhy se ve většině případů tlačí k přítoku nebo těsně ke břehu. Když pak vidí někoho jako já, co si nakračuje dále a vrtá díru někde kde nikdy nikoho chytat neviděli tak kroutí jen hlavou. Jeden z nejmenovaných soukromých revírů mám velmi dobře zmapovaný a dokonce jsem tu prákrát vyjel i na loďce a měl možnost se dívat na echolotu na profil dna, hloubky a zaznamenat si tak různé užitečné informace. Z vlastní zkušenosti vám mohu říct, že při lovu Jesetera je dobré vyhledávat různé hrany a poblíž nich zkrátka chytat. Samozřejmě, že to není jednoduché na ledu a díky okolnímu sněhu trefit, kolikrát to vypadá jako by jste byli na úplně jiném revíru než na tom, který znáte, ale i když budete poblíž nějaké takové hrany uděláte zkrátka dobře. 

Nyní následuje krmení, což je pro mě hned druhým bodem úspěchu při lovu Jeseterů na dírkách. Jeseteři v zimě mají v oblibě jatýrka, krevetky a halibut peletky. Já osobně používám všechny tři kombinace, ale s množstvím krmení to nepřeháním a zároveň to nepřeháním ani s velikostí nástrah vhozených do dírky. Raději tam dávám jen kousky krevetek, jatýrek a peletek, jelikož především chci, aby to zavonělo a ryby se sem přijeli podívat. Tím, že pravděpodobně budeme chytat na úplně jiném místě než kde by se mohli vyskytovat Pstruzi je sice neodradíme, ale zvýšíme si tak šance na to, že nás nebudou tolik otravovat a naopak místo bude mít větší klid a přijede se do něj krmit i nějaký ten Jeseter. Chytám na klasickou montáž se splávkem s tím rozdílem, že nástrahu pokládám úplně na dno. Pokud ji necháte vyset ve sloupci, sebere vám to dřív Pstruh. Navíc Jeseteři se opravdu krmí ze dna a v zimě tomu není jinak. Většinou se na záběr čeká mnohem déle, proto je nutné mít povolenou brzdu a být připraven na to, že záběr od Jesetera je ve většině případů velmi nekompromisní. Nebudu vám nic nahlávat a řeknu narovinu, že o svůj prut při prvním pořádném záběru Jesetera jsem málem přišel. Pokud vám nechodí záběry, vyčkejte, buďte trpělivý a doufejte, že vaše krmné místo nějaký ten Jeseter najde. Nemá smysl zběsile vrtat další a další díry. Pokud to trvá opravdu déle než dvě hodiny tak se to samozřejmě vyplatí zkusit, ale lov Jeseterů v zimě je především o trpělivosti. 

Jako nástrahu pro lov Jeseterů ve většině případů používám to čím také krmím. Takže celou krevetku, jatýrka nebo peletku. Dobré jsou také různé měkčené pelety s příchutí kraba, halibuta a podobně. Někdy je velmi efektivní nístrahou i hnoják. Je potřeba zkoušet a zkrátka se trefit do apetitu Jeseterů. Jsou dny kdy vám seberou téměř všechno a budete schopní za jeden den na dírkách chytit i pět jeseterů. A naopak jsou dny kdy je to velmi slabé a v té užírající zimě bude experimentování ta jediná možnost, která vás alespoň trochu zahřeje. 

Vylovení jesetera z dírky také není vůbec jednoduchou záležitostí. V případě kdy máte právě silnější silon, můžete si dovolit rybu trochu více přitáhnout, opřít se do toho a chytit Jesetera v dírce za ústa. V případě kdy nemáte příliš silný silon, případně se vám Jeseter nešikovně zamotá, či pod dírkou nějak špatně nasměruje, potom je druhá možnost chytit ho za ocas. Při této druhé možnosti ovšem počítejte s tím, že se určítě namočíte a je to daleko náročnější. Zároveň doporučuji k vodě při tomto stylu lovu brát sebou i podložku. Po vydatném souboji a především v zimě si Jeseter zaslouží to, že ho umístíme alespoň na podložku než na led. Rybám, které vždy umístíme na led to nedělá vůbec dobře. 

Přeji mnoho úspěchu při lovu Jeseterů ať už na dírkách nebo i v létě. 

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jeseteři na dírkách

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář