Inzerovat zde
Inzerovat zde

Je čas na děličku

02. 04. 2019
Přelom března a dubna, to je nejvyšší čas vyzkoušet děličku. Pokud jste s ní ještě letos u vody nebyli, neváhejte, podmínky jsou příznivé a ryby už čekají! S děličkou můžeme chytat na stojaté i na tekoucí vodě a je to moc příjemné rybaření, při němž si s jemným, citlivým prutem a dokonale vyváženým splávkem můžete vychutnat i ty nejjemnější záběry.

Přelom března a dubna, to je nejvyšší čas vyzkoušet děličku. Pokud jste s ní ještě letos u vody nebyli, neváhejte, podmínky jsou příznivé a ryby už čekají! S děličkou můžeme chytat na stojaté i na tekoucí vodě a je to moc příjemné rybaření, při němž si s jemným, citlivým prutem a dokonale vyváženým splávkem můžete vychutnat i ty nejjemnější záběry. Čím se vlastně liší dělička od teleskopických prutů na plavanou a od bičů? Podívejme se na chytání s děličkou trochu podrobněji...

Které ryby můžeme s děličkou lovit?

Dělička slouží především pro lov kaprovitých ryb, stejně jako při dalších způsobech lovu na plavanou. Lovíme plotice, podoustve, proudníky, cejny, oukleje, mimo období hájení potom i tlouště a jeseny, výjimkou není ani úlovek pěkného kapra nebo dalších druhů ryb. Pokud budeme nástrahu vodit těsně u dna, naším úlovkem budou i ostroretky, podoustve a parmy, občas i lín. S těmito druhy ale musíme počkat do poloviny června, pokud je náhodně ulovíme, s maximální opatrností pouštíme samozřejmě hájené ryby zpět. Ačkoli často jsou naším úlovkem spíš menší ryby, nemusíme se bát, že bychom v případě záběru velké ryby byli bezradní a nezvládli ji zdolat. U děličky totiž využíváme nejen pružnost citlivého dlouhého prutu, ale také nám hodně pomůže pružný amortizér. V zásadě lze říci, že není problém s trochou zkušeností zvládnout bez problémů i ryby kolem pěti nebo šesti kilogramů, což je už opravdu pěkný úlovek.

Z čeho se dělička skládá

  • Dělička bývá poměrně dlouhá (nejsou výjimkou děličky o délce přes deset metrů), konkrétní délku volíme podle podmínek a potřeby. Horní, nejtenčí část se nazývá topset a většinou je řešená tak, jako běžné teleskopické pruty. Tím ovšem podobnost víceméně končí. Další díly prutu se totiž nasazují na sebe (tedy opačným způsobem, než u teleskopických prutů a bičů) a tato část se skládá ze dvou až šesti dílů. Výslednou délku si zvolíme podle potřeby - prut tedy má celkovou délku v součtu topsetu (ten bývá kolem tří až čtyř metrů) a dalších použitých dílů. Ty nemusíme samozřejmě použít všechny, proto je dělička velice variabilní. Díky použití grafitu jsou i tyto dlouhé pruty velice lehké.
  • K děličce patří neodmyslitelně amortizér, což je jakýsi "tlumič", zhotovený z tenké, pružné gumy. Při záseku a také v průběhu zdolávání ryby se natáhne a může vyjet z topsetu, má velkou průtažnost (výrobci uvádějí, že ho lze natáhnout až na desetinásobek původní délky). Jeho sílu volíme podle předpokládané velikosti a hmotnosti lovených ryb. Síla amortizéru se nejčastěji pohybuje mezi 1,3 až 2 milimetry. Amortizér se kupuje v návinu, většinou kolem pěti až šesti metrů, což vystačí na několik topsetů (v závislosti na jejich délce, samozřejmě).
  • Pro upevnění amortizéru dovnitř topsetu slouží úchyt, který se vyrábí v nejrůznějších provedeních. Úchyt amortizéru, někdy nazývaný mezi rybáři "ježek", bývá zhotoven z odolného plastu a má lehce kónický tvar. Oblíbený je v takzvaném "namotávacím provedení", kdy můžeme jednoduše zkrátit nebo prodloužit délku amortizéru odmotáním nebo navinutím na tělo úchytu bez stříhání gumy amortizéru. Potom můžeme amortizér použít do různých topsetů.
  • Ke spojení amortizéru s vlascem, slouží spojka, která je na amortizér upevněna zvenku, před špičkou topsetu. Kvalitní spojka je malá, ale velmi důležitá drobnost, kterou nelze v celé sestavě podceňovat nebo zkoušet nahradit nějakou improvizovanou pomůckou. Součástí spojky je i ochranný klobouček, bránící zapadnutí konce amortizéru do topsetu.

Další potřebné vybavení

To bychom měli základní vybavení, respektive prut, k lovu s děličkou ale ještě nějaké pomůcky budeme potřebovat, respektive usnadní nám lov.

  • Další topsety neslouží jako náhradní pro případ zlomení, ale bereme je s sebou proto, že na nich můžeme mít už připraveny kompletní udice s různou sílou návazců a předem vyváženými splávky rozmanitých typů.
  • Ochranná průchodka (keramická nebo ještě lépe teflonová) je výbornou ochranou jemné duté špičky prutu proti mechanickému poškození.
  • Pro odkládání spodních dílů se výborně hodí stojan nebo rolnička v kombinaci s okem, do kterého uchytíme pouhým zasunutím horní část těla děličky po sejmutí topsetu. Odhodit díly stranou by určitě nebylo k náčiní ohleduplné a případného následného poškození bychom jistě litovali. Rolničku a oko nebo stojan na odložení spodní části si kutilové dokáží samozřejmě i vyrobit svépomocí.
  • Podběrák na delší rukojeti oceníme především na vyšším břehu a při ulovení velké ryby.
  • Sedačka, kbelík na krmení, návazcové materiály a další pomůcky se nijak neliší od výbavy na plavanou i s jinou výbavou.

Sestavení děličky

Délku návazce volíme většinou přibližně o půl metru až metr delší než je délka topsetu, aby bylo podebírání ryby co nejsnadnější. Při volbě topsetu (máme-li jich k dispozici víc v různých délkách) je vhodné použít topset v takové délce, aby byl přibližně o metr větší než je hloubka v níž budeme lovit. To nám umožní optimální kontrolu nad splávkem a návazcem.

Provléknutí amortizéru provedeme nejlépe pomocí struny s očkem na konci. Provlékneme napřed strunu ve směru od špičky dovnitř, potom do očka zachytíme amortizér a protáhneme následně topsetem ze špičky ven. Potom na amortizér nasadíme klobouček a spojku zajistíme uzlíkem. Tam, kde amortizér vychází z dutého topsetu na spodní části, ho odstřihneme a přivážeme k úchytu. Trochu ho namotáním vypneme a tím rovnou seřídíme citlivost amortizéru.

Proč děličku a ne teleskop nebo bič?

Tak dlouhý prut a na něm krátký návazec - to je první dojem neznalého diváka, který sleduje rybáře s děličkou. První velkou výhodou je ale právě krátký návazec, tedy minimální vzdálenost mezi špičkou prutu a splávkem. Díky tomu "posadíme"splávek přesně tam, kam potřebujeme (a kde jsme si nakrmili) a můžeme ho velice citlivě kontrolovat. S děličkou se totiž loví nejen běžným splaváváním, ale i nadržováním splávku nebo jeho občasným dráždivým zadržováním. Druhou předností je použití amortizéru, který nám umožní i bez použití navijáku zvládnout ryby, jejichž výpady bychom jinak jen stěží dokázali vyrovnat. A třetí výhodou je možnost zcela dokonale umístěného krmení díky použití krmicího kalíšku, který se upevní na šičku děličky. Děličku určitě vyzkoušejte a uvidíte sami, jaká je to paráda!

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Je čas na děličku

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář