Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jdeme poprvé na ryby. Jak vybrat to správné oblečení?

Každý začínající rybář se potýká s problémem nákupu správné, ale cenově dostupného vybavení. Co byste však nikdy neměli podceňovat je také nákup vhodného oblečení. Zdraví máme všichni jenom jedno a kvalitní a drahá technika vám během chladných a deštivých dnů či nocí nebude nic platná.

Inzerovat zde

I když panuje názor, že rybařit se dá takřka ve všem, špatně zvolené oblečení vám může tuto aktivitu velmi znepříjemnit a způsobit zdravotní potíže. Neznamená to však, že musíte hned na svůj první den na rybách nakoupit oblečení za desetitisíce korun. Při výběru je důležité zamyslet se nad tím, v jakých podmínkách a jakým způsobem chcete ryby chytat. Odlišnou výbavu potřebujete na denní nebo noční lovení, velký rozdíl je i mezi tím, jestli vyrazíte na celý den vláčet na řeku, nebo jenom odpoledne na přehradu.

Boty a kalhoty – nejlépe takové, do kterých se nedostane voda

I když jsou všechny části oblečení důležité, boty obecně považujeme za úplný základ. V nepohodlných a mokrých botách si rybaření jen stěží užijete. Pokud se nechystáte zrovna vláčet na řeku, pro začátek vám rozhodně stačí vaše současné trekové boty. Je vhodné, aby byly nepromokavé a především pohodlné. Rozhodně však není dobré brát si pantofle a podobnou volnou obuv. Během rybaření se přece jenom budete pohybovat po ne vždy ideálním terénu a zároveň je důležité mít tu správnou stabilitu – tedy ideálně pevnější obuv nad kotníky.

U nákupu kalhot vybírejte takové, které jsou nepromokavé. Během dne se může počasí rychle měnit a je dobré být připraven na nečekané dešťové přeháňky. V současnosti existuje na trhu několik takových, u kterých si můžete rozepnout spodní část nohavic, a kalhoty tak navléknete i přes nazutou mohutnější obuv.  Dobrým řešením je také koupit si kalhoty s odepínacími nohavicemi. Dostanete tak univerzální kus oblečení – v zimě máte klasické kalhoty, v létě během pár vteřin kraťasy

Jiná situace nastává, pokud se chystáváte při svém rybolovu chytat z vody. V letních měsících sice můžete brodit i tzv. naostro, ale při teplotách 20 a méně stupňů to dlouho nevydržíte. V tom okamžiku už si s klasickou obuví a kalhoty rozhodně nevystačíte a musíte si pořídit takzvané brodící boty (do pasu) nebo kalhoty (po prsa). Zde se rozhodně vyplatí připlatit si za ty neoprenové, nebo přímo prodyšné, které vám pomohou od případného prochladnutí. Přece jenom, nejen v podzimních měsících voda v řekách dosahuje velmi nízkých teplot.

Před deštěm vás spolehlivě ochrání dobrá bunda

U bundy, ostatně jako i u dalších částí oblečení, platí, že účelnost je mnohem důležitější než vzhled. Na rybách se umažete tak často, že vybírat bundu podle vzhledu by bylo opravdu zbytečné. Mnohem důležitější je dbát na to, aby vás ochránila proti dešti, povětrnostním podmínkám a také vás zahřála. I když výběr mezi bundami je obrovský, rozhodně neuděláte chybu, pokud sáhnete po nějaké softshellové. Ta má spoustu skvělých vlastností, které rozhodně oceníte. Jednak má opravdu vysokou voděodolnost a zároveň pokud provlhne, tak opravdu velice rychle schne. Navíc je také hodně prodyšná, což se hodí během teplejších dnů. Chcete li rybařit bez ohledu na počasí je dobré softshell nebo fleece doplnit i membránovou bundou – cokoli s vodním sloupcem 8000mm a víc už vydrží téměř jakýkoli liják.

Termoprádlo vás udrží v teple po celý den

S každou blížící se zimou řeší rybáři velký problém – jak se na rybách udržet v teple. To za vás může elegantně vyřešit termoprádlo. I když ho má většina z nás spojené spíš se sportem, i mezi rybáři je to oblíbená část oblečení. Má totiž několik výborných vlastností, které při rybaření v chladných měsících oceníte.

Tou hlavní je fakt, že termoprádlo vás spolehlivě zahřeje. S tím souvisí i to, že toto prádlo nestudí. Přece jenom, než dojdete z domu k vodě a připravíte si svoje stanoviště, můžete se hodně zapotit. Na rozdíl od klasického oblečení vás však termoprádlo rozhodně na zádech studit nebude. Většina rybářů si ho také chválí pro to, že je velice pohodlné. Perfektně se přizpůsobí tělu, takže vás nikde neškrábe a neškrtí a je zároveň tak lehké, že ho téměř necítíte. A pokud ho potřebujete večer po rybaření vyprat, nemusíte se bát, že byste si ho ráno nemohli zase vzít – termoprádlo totiž extrémně rychle schne

Doplňky, které rozhodně oceníte

Vedle základního oblečení je také vhodné věnovat čas nákupu doplňků, které vám mohou zpříjemnit pobyt na rybách. Rozhodně je dobré nezapomínat na pokrývku hlavy. V létě můžete sedět na sluníčku i několik hodin a klobouk nebo kšiltovka vám tak přijdou rozhodně vhod. V zimě zase oceníte teplou čepici.  Na slunečné dny se hodí také pořídit si polarizační brýle, během těch deštivých si určitě přibalte s sebou pláštěnku.

Jak vidíte, nákup vybavení na rybolov nemusí být otázkou mnoha tisíc. Často můžete použít oblečení, které máte doma a dokoupit si pouze několik maličkostí. Vždy je však potřeba dopředu si promyslet do jakého počasí se chystáte, jak dlouho chcete na rybách strávit, nebo v jakém terénu se budete pohybovat. Podcenění vhodného oblečení by vám mohlo rybaření pěkně znepříjemnit.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jdeme poprvé na ryby. Jak vybrat to správné oblečení?

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář