Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jarní feeder

06. 05. 2018
Výrazné oteplení, den se produžuje, konečně tady máme jaro a hned pěkně naplno! Poměrně velký teplotní skok sice možná není tim, co přírodě a většině živočichů vyhovuje úplně nejlépe, pro rybáře je to ale rozhodně důvod k optimismu. Ačkoli - nechvalme den před večerem a stejně tak si s nástupem jarního počasí nedělejme zbytečně optimistické plány. V oteplující se vodě sice ryby začínají intenzívně přijímat potravu, ale samy se na háček prostě nepověsí, musíme přemýšlet, experimentovat a být dostatečně vytrvalí i v případě, že někde zatím ještě moc neberou.

Výrazné oteplení, den se produžuje, konečně tady máme jaro a hned pěkně naplno! Poměrně velký teplotní skok sice možná není tim, co přírodě a většině živočichů vyhovuje úplně nejlépe, pro rybáře je to ale rozhodně důvod k optimismu. Ačkoli - nechvalme den před večerem a stejně tak si s nástupem jarního počasí nedělejme zbytečně optimistické plány. V oteplující se vodě sice ryby začínají intenzívně přijímat potravu, ale samy se na háček prostě nepověsí, musíme přemýšlet, experimentovat a být dostatečně vytrvalí i v případě, že někde zatím ještě moc neberou. Vyrazit k vodě ale už je určitě nejvyšší čas...

Všichni krmí, záleží na tom čím a jak

Při lovu na položenou, na feeder i na plavanou rozhodně nesmíme podceňovat vliv správně vybraného a prezentovaného krmení. Ačkoli ryby se probírají po zimním odpočinku a určitě budou pěkně vyhládlé, neměli bychom to s krmnými porcemi přehánět, ryby přece chceme přilákat, vzbudit v nich chuť na další sousto... ale rozhodně je přece nechceme "nafutrovat" tak, aby o potravu ztratily zájem. Vhodné je použít kvalitní krmení, nabízet ho rybám spíš v menších dávkách před započetím lovu i v jeho průběhu. Můžeme-li si "své místečko" zakrmit lehce už den nebo dva dopředu, je to ideální situace, ale jen málokdo má tu možnost, snad jedině ti rybáři, kteří bydlí u revíru, na němž budou lovit. Dojíždět kvůli zakrmení, to už je opravdu moc i na ty největší nadšence. Ale přitažlivost krmné směsi lze zvýšit i použitím dipů, atraktorů a lákavým obarvením krmné směsi. Stejnou směs pochopitelně vmáčkneme i do feederového krmítka při samotném lovu. Na stojaté vodě použijeme řídké krmení, které se snadno rozptýlí ve vodě a ryby ho brzo zaregistrují, proudný tok vyžaduje poněkud tužší konzistenci krmné směsi, aby se hned nerozpustila. Do krmení přidáváme i složku, která bude sloužit jako nástraha na háčku, tedy například červíky, drobné pelety (postačí i zlomky), kousky pečiva nebo těstoviny.

Vyzkoušejme nástrahy živočišné i rostlinné

Vhodnou nástrahou jsou bezesporu menší žížaly, případně kousky rousnic (zjara nemusíme rybám v žádném případě nabízet příliš velká sousta), vynikající jsou výrazně aromatičtí hnojáčci, použít lze i patentky nebo larvy chrostíků, vytažené ze schránek. Neváhejme ani s použitím bílých červů, klidně můžeme nastražit i kukly, které mnozí rybáři odmítají. Přitom se jedná i velice aromatickou nástrahu a právě proto jsou na feeder v kombinaci s malými háčky přímo ideální.

Perfektní nástrahou jsou i drobnější peletky, jarní lov na feeder si málokdo dokáže představit bez drobné kukuřice a těstovin, vynikající a pro ryby mimořádně lákavé jsou i rohlíkové bolilies. Ty si snadno připravíme sami během chvilky, přitom právě tato jednoduchá nástraha mnohdy bývá nejúčinnější. Vynikající je i lisované pečivo, kterému kapři a další kaprovité ryby jen těžko odolají. Na háčku můžeme pochopitelně rostlinné a živočišné nástrahy snadno kombinovat a docílit tak ještě lákavější nabídky. Zapomínat bychom neměli ani na tradiční nástrahy, jakými jsou kupříkladu kuličky, vykrojené z vařených brambor, hrách, fazole nebo těsto.

Hledání toho správného místa věnujme dostatečnou pozornost

Výběr vhodného místa pro jarní lov na feeder bude bezesporu ovlivněn především tím, zda se jedná o stojatou vodu nebo o tekoucí revír. Najít vhodné lovné místo je velmi důležitým krokem a právě správná volba může výrazným způsobem ovlivnit počet záběrů i druh a velikost lovených ryb. Nebuďme pohodlní a dojděme i tam, kam se nedá zajet autem nebo jiným dopravním prostředkem, nebojme se ani míst s přírodními překážkami (právě ty často slouží rybám za úkryt) nebo s horším přístupem k vodě. To jsou totiž často místečka, kde není rybářský tlak příliš silný a ryby tady mají potřebný klid.

Na STOJATÝCH VODÁCH nedochází k přinášení potravy prostřednictvím proudu, ryby ji tedy aktivně vyhledávají v místech, kde se hromadí například působením větru, v blízkosti vodních porostů (rákosí apod.), za teplých a slunečných dnů najdeme ryby "při chuti" nejčastěji na rozlehlejších mělčinách. S vhodně sestavenou udicí se nemusíme vyhýbat ani místům s lehce zabahněným dnem, kde se mnohdy především kaprovité ryby s oblibou zdržují a kde vyhledávají potravu. Při zvýšeném stavu vody je vhodné občas nahodit i do bezprostřední blízkosti zatopených keřů a pobřežního porostu, často i ty největší ryby najdeme hodovat jen pár metrů od břehu. Za chladnějšího počasí a při zatažené obloze vyzkoušejme terénní zlomy i hlubší místa, hrany původního koryta nebo prohlubně ve dně. Pokud fouká vítr, bývá nadějné právě to místo, kam po hladině "cestují" větvičky, listí a další plovoucí předměty, právě v těchto místech budou jistě ryby hledat potravu i pod hladinou. Ačkoli moc rád chytám u přítoků, právě v jarním období to nebývá nejšťastnější volba, přitékající voda je mnohdy výrazně chladnější a ryby se sem přesunou teprve s nástupem léta.

V TEKOUCÍCH VODÁCH najdeme ryby spolehlivě v nadjezí, úplavech a v klidnějších místech podjezí. Pokud je voda ještě hodně chladná, nejdříve se začnou prohřívat mělčí slepá ramena a zátoky s minimálním proudění, tady budeme ryby hledat s největší pravděpodobností na úspěch.

Jemné a ještě jemnější náčiní je krokem k úspěchu

Při jarním feederování je vhodné vsadit na opravdu jemné náčiní v kombinaci s drobnými háčky, naším úlovkem budou nejčastěji cejni, karasi, perlíni nebo plotice, s lehkým náčiním a spolehlivým skládacím podběrákem si ale určitě poradíme i s kaprem nebo parmou, kteří lákavé nástraze na drobném háčku mnohdy také neodolají.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jarní feeder

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář