Jarní feeder
06. 05. 2018
Výrazné oteplení, den se produžuje, konečně tady máme jaro a hned pěkně naplno! Poměrně velký teplotní skok sice možná není tim, co přírodě a většině živočichů vyhovuje úplně nejlépe, pro rybáře je to ale rozhodně důvod k optimismu. Ačkoli - nechvalme den před večerem a stejně tak si s nástupem jarního počasí nedělejme zbytečně optimistické plány. V oteplující se vodě sice ryby začínají intenzívně přijímat potravu, ale samy se na háček prostě nepověsí, musíme přemýšlet, experimentovat a být dostatečně vytrvalí i v případě, že někde zatím ještě moc neberou.
Výrazné oteplení, den se produžuje, konečně tady máme jaro a hned pěkně naplno! Poměrně velký teplotní skok sice možná není tim, co přírodě a většině živočichů vyhovuje úplně nejlépe, pro rybáře je to ale rozhodně důvod k optimismu. Ačkoli - nechvalme den před večerem a stejně tak si s nástupem jarního počasí nedělejme zbytečně optimistické plány. V oteplující se vodě sice ryby začínají intenzívně přijímat potravu, ale samy se na háček prostě nepověsí, musíme přemýšlet, experimentovat a být dostatečně vytrvalí i v případě, že někde zatím ještě moc neberou. Vyrazit k vodě ale už je určitě nejvyšší čas...
Všichni krmí, záleží na tom čím a jak
Při lovu na položenou, na feeder i na plavanou rozhodně nesmíme podceňovat vliv správně vybraného a prezentovaného krmení. Ačkoli ryby se probírají po zimním odpočinku a určitě budou pěkně vyhládlé, neměli bychom to s krmnými porcemi přehánět, ryby přece chceme přilákat, vzbudit v nich chuť na další sousto... ale rozhodně je přece nechceme "nafutrovat" tak, aby o potravu ztratily zájem. Vhodné je použít kvalitní krmení, nabízet ho rybám spíš v menších dávkách před započetím lovu i v jeho průběhu. Můžeme-li si "své místečko" zakrmit lehce už den nebo dva dopředu, je to ideální situace, ale jen málokdo má tu možnost, snad jedině ti rybáři, kteří bydlí u revíru, na němž budou lovit. Dojíždět kvůli zakrmení, to už je opravdu moc i na ty největší nadšence. Ale přitažlivost krmné směsi lze zvýšit i použitím dipů, atraktorů a lákavým obarvením krmné směsi. Stejnou směs pochopitelně vmáčkneme i do feederového krmítka při samotném lovu. Na stojaté vodě použijeme řídké krmení, které se snadno rozptýlí ve vodě a ryby ho brzo zaregistrují, proudný tok vyžaduje poněkud tužší konzistenci krmné směsi, aby se hned nerozpustila. Do krmení přidáváme i složku, která bude sloužit jako nástraha na háčku, tedy například červíky, drobné pelety (postačí i zlomky), kousky pečiva nebo těstoviny.
Vyzkoušejme nástrahy živočišné i rostlinné
Vhodnou nástrahou jsou bezesporu menší žížaly, případně kousky rousnic (zjara nemusíme rybám v žádném případě nabízet příliš velká sousta), vynikající jsou výrazně aromatičtí hnojáčci, použít lze i patentky nebo larvy chrostíků, vytažené ze schránek. Neváhejme ani s použitím bílých červů, klidně můžeme nastražit i kukly, které mnozí rybáři odmítají. Přitom se jedná i velice aromatickou nástrahu a právě proto jsou na feeder v kombinaci s malými háčky přímo ideální.
Perfektní nástrahou jsou i drobnější peletky, jarní lov na feeder si málokdo dokáže představit bez drobné kukuřice a těstovin, vynikající a pro ryby mimořádně lákavé jsou i rohlíkové bolilies. Ty si snadno připravíme sami během chvilky, přitom právě tato jednoduchá nástraha mnohdy bývá nejúčinnější. Vynikající je i lisované pečivo, kterému kapři a další kaprovité ryby jen těžko odolají. Na háčku můžeme pochopitelně rostlinné a živočišné nástrahy snadno kombinovat a docílit tak ještě lákavější nabídky. Zapomínat bychom neměli ani na tradiční nástrahy, jakými jsou kupříkladu kuličky, vykrojené z vařených brambor, hrách, fazole nebo těsto.
Hledání toho správného místa věnujme dostatečnou pozornost
Výběr vhodného místa pro jarní lov na feeder bude bezesporu ovlivněn především tím, zda se jedná o stojatou vodu nebo o tekoucí revír. Najít vhodné lovné místo je velmi důležitým krokem a právě správná volba může výrazným způsobem ovlivnit počet záběrů i druh a velikost lovených ryb. Nebuďme pohodlní a dojděme i tam, kam se nedá zajet autem nebo jiným dopravním prostředkem, nebojme se ani míst s přírodními překážkami (právě ty často slouží rybám za úkryt) nebo s horším přístupem k vodě. To jsou totiž často místečka, kde není rybářský tlak příliš silný a ryby tady mají potřebný klid.
Na STOJATÝCH VODÁCH nedochází k přinášení potravy prostřednictvím proudu, ryby ji tedy aktivně vyhledávají v místech, kde se hromadí například působením větru, v blízkosti vodních porostů (rákosí apod.), za teplých a slunečných dnů najdeme ryby "při chuti" nejčastěji na rozlehlejších mělčinách. S vhodně sestavenou udicí se nemusíme vyhýbat ani místům s lehce zabahněným dnem, kde se mnohdy především kaprovité ryby s oblibou zdržují a kde vyhledávají potravu. Při zvýšeném stavu vody je vhodné občas nahodit i do bezprostřední blízkosti zatopených keřů a pobřežního porostu, často i ty největší ryby najdeme hodovat jen pár metrů od břehu. Za chladnějšího počasí a při zatažené obloze vyzkoušejme terénní zlomy i hlubší místa, hrany původního koryta nebo prohlubně ve dně. Pokud fouká vítr, bývá nadějné právě to místo, kam po hladině "cestují" větvičky, listí a další plovoucí předměty, právě v těchto místech budou jistě ryby hledat potravu i pod hladinou. Ačkoli moc rád chytám u přítoků, právě v jarním období to nebývá nejšťastnější volba, přitékající voda je mnohdy výrazně chladnější a ryby se sem přesunou teprve s nástupem léta.
V TEKOUCÍCH VODÁCH najdeme ryby spolehlivě v nadjezí, úplavech a v klidnějších místech podjezí. Pokud je voda ještě hodně chladná, nejdříve se začnou prohřívat mělčí slepá ramena a zátoky s minimálním proudění, tady budeme ryby hledat s největší pravděpodobností na úspěch.
Jemné a ještě jemnější náčiní je krokem k úspěchu
Při jarním feederování je vhodné vsadit na opravdu jemné náčiní v kombinaci s drobnými háčky, naším úlovkem budou nejčastěji cejni, karasi, perlíni nebo plotice, s lehkým náčiním a spolehlivým skládacím podběrákem si ale určitě poradíme i s kaprem nebo parmou, kteří lákavé nástraze na drobném háčku mnohdy také neodolají.
Komentáře Jarní feeder