Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jaké vybavení na feeder II. díl

13. 06. 2019
Takže se vracíme k vybavení na lov s feederem a podíváme se na další potřebné kousky, bez kterých by to nešlo. Případně by se nějak sice dalo chytat i s neodpovídající výbavou, ovšem ten správný "vercajk" k lovu na feeder patří a nevhodně sestavené náčiní by mohlo znamenat zbytečně výrazně menší počet záběrů (respektive bychom jich velkou část nedokázali rozpoznat a včas zaseknout).

Takže se vracíme k vybavení na lov s feederem a podíváme se na další potřebné kousky, bez kterých by to nešlo. Případně by se nějak sice dalo chytat i s neodpovídající výbavou, ovšem ten správný "vercajk" k lovu na feeder patří a nevhodně sestavené náčiní by mohlo znamenat zbytečně výrazně menší počet záběrů (respektive bychom jich velkou část nedokázali rozpoznat a včas zaseknout). Pokud si chceme pořádně zachytat, je třeba náčiní věnovat pozornost a také péči při údržbě, potom nám bude sloužit opravdu spolehlivě. Pro správný výběr jsme připravili souhrn nejdůležitějších zkušeností z praxe...

Naviják v odpovídající třídě

Protože lovíme na jemné náčiní a nikdy nevíme, zda naším úlovkem budou menší ryby nebo nějaký kapitální kousek, musíme výběru i seřízení navijáku věnovat odpovídající pozornost. To znamená, že už při nákupu budeme dbát na tyto základní věci:

  • Dokonalé ukládání vlasce má velký vliv i na přesné a dostatečně daleké náhozy
  • Brzda by měla být jemně, zcela plynule nastavitelná, dobře přístupná a hlavně spolehlivá (některé levnější navijáky například v dešti najednou začnou mít s brzdou problémy, což při lovu s relativně hodně tenkým vlascem nebo šňůrou může znamenat problémy)
  • Náhradní cívku oceníme při lovu na feeder pokaždé, když chceme použít jinou sílu vlasce nebo ho třeba nahradit šňůrou
  • Počet ložisek není zdaleka tak důležitý jako spolehlivý a pravidelný, lehký chod mechanismu, tři nebo čtyři kvalitní ložiska dokáží spolehlivě zajistit dokonalý chod navijáku
  • Značkový naviják (a nemusí to být zrovna ta nejvyhlášenější firma) je zárukou dostupného servisu a náhradních dílů 

Přední nebo zadní brzdu?

Ačkoli při lovu na feeder se asi nejčastěji používají navijáky se zadní brzdou, není to podmínkou pro spokojený rybolov. Přední brzda je mechanicky jednodušeji řešena a tudíž bývá velice spolehlivá, nemusíme se jejímu použití vyhýbat, osobně těmto navijákům dávám pro tento způsob lovu přednost. Menší naviják s bojovou brzdou je také na feeder vhodný, jen si na jeho používání je třeba zvyknout a využít to, co nabízí. V zásadě nepotřebujeme navijáky s velkou kapacitou, postačí menší objem cívky, protože lovíme s tenkým vlascem nebo šňůrou a tudíž k lehkému prutu použijeme i lehký menší naviják.

Kmenový vlasec nebo šňůra?

Když se rozhodujeme, zda raději použít vlasec nebo pletenou šňůru, musíme vzít v úvahu vzdálenost, na jakou budeme lovit, druh a velikost nejčastěji lovených ryb i použitý typ krmítka. Pro vlasec mluví to, že při lovu na větší vzdálenost dokáže "odpružit" prudké výpady zdolávané ryby a i při samotném záseku je o něco poddajnější. Ovšem šňůra zase umožňuje pohotový zásek "na dálku" bez protažení materiálu a tak na velkou vzdálenost zasekneme mnohdy rybu mnohem pohotověji. No a teď si vyberte, to je dilema, co?

Podle mého názoru vychází ze srovnání lépe vlasec, šňůru bych doporučoval spíš jen pro opravdu extrémně daleké náhozy s velkou přesností a těžšími krmítky. Kmenový vlasec pro lov na feeder postačí (podle typu zvoleného prutu) v síle 0,14 až 0,20 mm, pro lov velkých ryb potom občas i 0,22 mm. U pletené šňůry můžeme s ohledem na vysokou pevnost jít bez obav na sílu 0,10 až 0,16 mm.

Návazec

Stejně jako prakticky u všech rybolovných metod, platí i u chytání s feederovou sestavou nepsané pravidlo, říkající, že návazec je vždy o něco tenčí než kmenový vlasec. Pokud toto pravidlo budeme dodržovat, můžeme počítat s tím, že při vázce nebo i případném utržení ryby v průběhu zdolávání přijdeme pouze o koncovou část, tedy o návazec a zbytek sestavy (krmítko, obratlíky) nám na kmenovém vlasci (nebo šňůře, jak už bylo zmíněno výše) zůstane. Žádný strach, s jemným feederovým prutem a s kvalitním navijákem, opatřeným spolehlivou, citlivě nastavitelnou brzdou si poradíme snadno i s větším kaprem.

Návazce o různých sílách a s odlišnými velikostmi háčků si můžeme připravit už doma, přece jen to pro mnohé rybáře bude jednodušší než narychlo u vody. Pro jejich uložení použijeme podložku bez ostrých hran, aby nedošlo zbytečně k trvalé deformaci návazce, tedy cívky o větším průměru nebo "žebříček", využívaný i na plavačkové návazce.

Není háček jako háček

Háček je sice jen prťavá, ale přitom velice důležitá součást celé sestavy, to platí samozřejmě i u dalších rybolovných metod. Výběr máme velký a co rybář - to názor. Ovšem, některé věci v zásadě u feederu prostě platí bez výjimek. To znamená používání malých, dokonale ostrých a opravdu kvalitních háčků. U háčku hledíme na tvar, délku ramínka i na to, zda je opatřen lopatkou nebo očkem (háčky s očkem přišly do obliby u spousty rybářů díky snadnému navazování). Každopádně u háčků s očkem raději vždy zkontrolujme, je-li očko dotaženo tak, aby se návazec nemohl vyvléknout. Pokud k tomu totiž dojde, potom jako naschval vždy v situaci, kdy zrovna zdoláváme nějakou opravdu pěknou rybu - paní Náhoda dokáže být opravdu hodně zlomyslná! Problém může způsobit ale i ostrá lopatka méně kvalitního háčku (dokáže vlasec uříznout jako žiletka), vyberme si tedy skutečně solidní značku a stejně raději před navázáním háček zkontrolujme. Kontrolovat je třeba i ostrost háčku, především po vázkách, otupený háček hned přibrousíme nebo vyměníme. Špička skutečně ostrého háčku musí takzvaně "lepit" i po přitlačení na nehet.

Na háček je občas vyvíjen poměrně značný tlak, osobně dávám proto přednost háčkům, které jsou zhotoveny z drátu oválného průřezu. Jsou totiž odolnější proti narovnání než háčky z tenkého kulatého drátu. Nejčastěji se pro feederové chytání používají háčky o velikosti 8 až 16, na háčky s delším ramínkem se dobře navléká i větší červ nebo několik zrnek kukuřice a podobně. Háčky s kratším raménkem se skvěle hodí i při umístění nástrahy mimo háček.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jaké vybavení na feeder II. díl

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář