Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak vyrobit vábničku na sumce

Vyrobit skutečně fungující vábničku na sumce není rozhodně žádná sranda. V naší Zachytáme dílně, to ovšem funguje tak, že kdo si hraje, nezlobí a tak pokud se troufáte pustit i do poněkud náročnější disciplíny, kterou bezpochyby výroba vábničky je, potom si můžete přečíst náš návod.

Inzerovat zde

Vyrobit skutečně fungující vábničku na sumce není rozhodně žádná sranda. V naší Zachytáme dílně, to ovšem funguje tak, že kdo si hraje, nezlobí a tak pokud se troufáte pustit i do poněkud náročnější disciplíny, kterou bezpochyby výroba vábničky je, potom si můžete přečíst náš návod.

  • Začneme od výběru dřeva. Měli bychom mít na paměti, že čím tvrdší a hustější dřevo tím lépe budeme moci dosáhnout detailů a to při stálém zachování tuhosti dřeva. Je dobré tedy vybírat dřevo, kde je hustota letokruhů největší, jedná se pak o nejtvrdší dřevo. Pokud ovšem nemůžete zvolit krajový kus dřeva, musíte si uvědomit, že bude tělo vábničky tak říkajíc mnohem ohebnější nežli v případě, že použijeme opravdu husté dřevo. Jednoduše řečeno je tedy nejideálnější zvolit tvrdé dřevo a to například dub či buk a zároveň dřevo musí být čisté (bez poškození) a navíc dostatečně suché. 
  • V druhém kroku již na náš připravený hranol dřeva nakreslíme tvar naší vábničky. Zkušení výrobci a sumcaři už mají své oblíbené tvary, úhly i velikosti, ale pokud s tím začínáme, nebudeme experimentovat a tak bude nejlepší obkreslit tvar již zakoupené vábničky z obchodu. Později s trochou praxe už si sami budete moci dovolit experimentovat, jakmile sami zjistíte, co vám na dané vábničce nevyhovuje nebo naopak, co by mohlo vést k tomu, aby byla vábnička efektivnější, tedy vydávala efektivnější vábicí zvuk, případně se i lépe držela v ruce. Zkrátka si ji později můžete přizpůsobit tak, že vám krásně padne do ruky. Ze začátku ovšem začneme jednoduchým obkreslením vábničky. 
  • V dalším kroku si pomocí přímočaré pily vyřežeme tvar přesně podle našeho obkreslení. Lze to udělat také ruční, lupénkovou pilkou. 
  • Následně uděláme na vábničce klobouček. 
  • A potom již začneme dřevo opracovávat, v tom nám pomůže brusný papír, pilník či řašple. 
  • Posledním krokem je již vábničku nalakovat. Doporučuji alespoň tři vrstvy. 

Pod tímto článkem najdete obrázky, z kterých mnoho z vás postup možná pochopí mnohem lépe než z textové podoby. Nic méně každému vyhovuje něco jiného a tak je tu textový i obrázkový popis výroby.

Buďte připraveni na to, že výroba vábničky není jednoduchá a ze začátku vás to bude stát vaše pevné nervy. Nic méně pokud pomocí vlastně vyrobené vábničky vyvábíte sumce, můžete si být jisti, že se vás zmocní pocit opravdu dobře odvedené práce. Hlavní výhodu vidím v tom, že si po nasbírání dostatku praxe z výroby budete moci vyrobit takovou vábničku, která vám přesně sedne do ruky, což je velmi důležité.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak vyrobit vábničku na sumce

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář