Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak ulovit amura bílého

16. 09. 2019
Amur bílý je jeden z druhů ryb, které se v dospělosti dorůstají opravdu úctyhodných rozměru. Amur může měřit až 150 cm a vážit přes 40kg. Amur na první pohled zaujme svým typickým válcovitým tělem. Barva těla je obvykle v různých odstínech šedi s tmavším hřbetem a světlejší břišní partií.

Charakteristika druhu a popis těla

Amur bílý je jeden z druhů ryb, které se v dospělosti dorůstají opravdu úctyhodných rozměru. Amur může měřit až 150 cm a vážit přes 40kg. Amur na první pohled zaujme svým typickým válcovitým tělem. Barva těla je obvykle v různých odstínech šedi s tmavším hřbetem a světlejší břišní partií. V praxi se můžeme setkat i s rybami zbarvenými spíše do olivové zeleně. Oči jsou menší velikosti a nápadně posunuté směrem dolů. Amur má velmi tvrdé čelisti přizpůsobené ke konzumaci vodních rostlin. Horní čelist je delší než spodní. Počet šupin v postraní čáře je 37 - 42. Pro amura je typické dlouhé střevo, které mu umožňuje trávit rostlinnou potravu. Jeho požerákové zuby jsou u našich ryb unikátní především svým zakončením, které je pilovité. Zuby jsou přizpůsobené pro příjem rostlinné potravy.

Rozšíření

Amur bílý je díky svým ekologickým znakům rozšířen po celém světě. Původní domovinou je samozřejmě východní část Ruska a Čína. Ze Sovětského svazu byl introdukován do většiny evropských zemí (konkrétně do Československa na začátku 60.let 20. století). Díky jeho schopnosti likvidovat vodní vegetaci byl převezen i do Severní a Jižní Ameriky. Jeho největším chovatelem je beze sporu Čína, kde je podle historických pramenů chován od dynastie Tang, která zde vládla od roku 618 do roku 904. Čína produkuje až 95 % světové produkce amura. Zajímavostí je, že se jedná o nejchovanější rybu na světě (pokud bereme tolstolobika a tolstolobce jako dva samostatné druhy).

Reprodukční znaky

Ve své domovině se amur vytírá při teplotě vody 20 až 25°C v proudných a hlubokých úsecích řek s kamenitým dnem. Do těchto míst amur podniká krátké migrace z méně proudných úseků. Amur má pelagické jikry, které se po výtěru vznášejí ve vodním sloupci. Jikry jsou nažloutlé až zelené a mají průměr 1,5mm. Po nabobtnání se však jejich průměr až trojnásobně zvětšuje až do průměru 4,5 - 5mm. S velkým "bobtnáním" jiker je třeba počítat při umělém výtěru a do inkubačních lahví nasazovat jenom malé množství oplozených jiker. U Zugské inkubační láhve se v praxi řídí množstvím jiker na nejširší okraj kónusu láhve. Jikry nejsou lepivé. Inkubace jiker je velmi rychlá, obvykle dojde ke kulení plůdku do 24 hodin. Amur pohlavně dospívá ve čtvrtém až pátém roce. V podmínkách ČR se nedokáže přirozeně rozmnožovat, proto je populace ve volných vodách závislá na umělé reprodukci a vysazování. Rovněž při úspěšném umělém odchovu je potřeba hormonální stimulace generačních ryb, aby je bylo možné uměle vytřít. Jako generační ryby se používají kusy o hmotnosti přes 4 kg. Rybu je dále při výtěru vhodné uspat z důvodu lepší manipulace. Nejednou se v praxi stalo, že málo uspaná ryba plácla ocasem a všechny vytřené jikry byly na podlaze. Jikry nejčastěji inkubují v aparátech Amur nebo Dněpr, které mají velký objem a pro inkubaci jiker amura jsou ideální. Po 4 - 5 dnech je vhodné larvy amura převést do připraveným plůdkových rybníčků s dostatkem drobného zooplanktonu.

Ekologické znaky

Je to typická teplomilná ryba. Ideální teplota vody je kolem 25 °C. Obývá jak stojaté tak tekoucí vody, které jsou bohatě zarostlé vodní vegetací. Společně s perlínem ostrobřichým a tolstolobikem bílým je uváděn jako herbivorní druh (druh živící se rostlinou potravou). Plůdek se ale zpočátku živí planktonem a až od velikosti cca 5 - 10 cm přechází na rostlinnou potravu. V polykulturní obsádce se amur dokáže z části živit i obilovinami předkládanými převážně fenoménu českého rybníkářství, kaprovi. Avšak nejlepších výsledků chovu amura se dosahuje při krmení kombinací obilovin a posekané trávy (například vojtěšky, která rychle roste a louku je možno posekat několikrát během vegetační sezóny). V menších velikostech lze amura zaměnit s jelcem tlouštěm (Squalius cephalus), od  kterého se liší především barvou ploutví a počtem šupin v postranní čáře. Jelec tloušť má načervenalé břišní ploutve a řitní ploutev a počet šupin v postranní čáře je 44 - 46. Na světě existuje ještě jeden podobný druh a je jím amur černý (Mylopharyngodon piceus), který si pomalu hledá cestičku i do ČR. Je to jeden z moluskofágních druhů ryb (živí se měkkýši) a od amura bílého se na první pohled liší především svou tmavou barvou těla.

Sportovní rybolov

Vhodné měsíce pro cílený lov amurů jsou květen až září, úplný vrchol sezóny přichází během letních měsíců. Nejvyšší aktivita amurů se dá očekávat v brzkých ranních hodinách a úplný vrchol přichází navečer a v první polovině noci. Nejdůležitější aspekty u lovu amurů jsou dobrá volba místa a opatrnost během chytání. Při vytipování lovných míst se vždy řídím dvěma faktory. Prvním z nich je pohyb a výskyt amurů během dne, kdy jsou na přímém slunci dobře vidět dalekohledem nebo pouhým okem. Druhým je předpokládané místo, kam se amuři jezdí krmit. Jsou to mělčí pasáže s bohatou vodní vegetací. V těchto místech amuři hledají svoji oblíbenou potravu a to mladé výhonky vodních rostlin. V podvečerních hodinách jsou krmící se ryby dobře vidět a často i slyšet. S trochou cviku lze rozeznat krmící se amury a kapry.

K lovu amurů se používají nástrahy výhradně rostlinného původu. Samozřejmě se najdou výjimky, kdy se amur přijde nakrmit do hromady masového boilies nebo se náhodou podaří chytit amura na červa nebo hnojáka při chytání s krmítkem. Tyto úlovky jsou ale velice náhodné.

Můj nejoblíbenější způsob je lov z hladiny. Nejraději používám feederový prut 3,3 - 3,9m dlouhý v kategorii medium nebo heavy. Tento prut v kombinaci s dobře pracujícím navijákem krásně tlumí všechny výpady ryby a během souboje se málokdy stane, že by se ryba vyřízla. Na vlasec o průměru 0,20 - 0,25 mm navážu háček o velikosti 2 s širším obloučkem. Háček musí být extrémně ostrý, často jej měním už po několika rybách. Jako nástrahu používám rohlík nebo kůrku chleba. Velikost nástrahy volím vždy takovou, aby ji amur mohl bez problémů najednou nasát. Pokud se na hladině objevuje potenciální potrava pro amury například chmýří z topolů, nástrahu navíc ještě obalím chmýřím a prošiju tak aby chmýří u nástrahy drželo. Nezbytnou součástí výbavy musí být prostorný podběrák. Při tomto způsobu jsem často velmi blízko k rybám (klidně na 5 metrů), proto je potřeba být maximálně potichu. Pokud potřebuji nahodit dál, na krátký moment namočím nástrahu do vody. Na lovné místo si sebou beru jenom prut, podběrák, pár náhradních háčků a čelovku. Pro nadšené zahrádkáře je velmi dobrým tipem vnadit čerstvě posekanou trávou, kterou rozhážu při břehu v místě kde chci chytat několik hodin před samotným lovem. Část trávy klesne na dno a část plave. S nahozením vždy čekám až vidím krmící se ryby. Se zásekem nikdy nečekám příliš dlouho. Jakmile vidím, že se mi šponuje vlasec, sekám. Není třeba s tím otálet, ryba má okamžitě nástrahu v ústech. Po záseku se ryba nechá často přitáhnout až k lovícímu rybáři, několikrát jsem už amura překvapil připraveným podběrákem a než stačil udělat první výpad směrem na vodu, byl v podběráku. Při zdolávání není třeba jančit, spíš je dobré rybu nechat blbnout a vychutnávat si akci prutu a mohutné výpady. Zároveň se při zdolávání chovám pořád maximálně tiše a nesnažím se rybu rvát k hladině, aby nedělala moc veliký hluk. Při manipulaci s ulovenou rybou vždy vybírám místo, které je několik metrů od břehu a pokud možno na rovném terénu. Stává se, že lovec přijde o svůj úlovek díky chvíli nepozornosti, kdy je ryba již odháčkovaná a vypadá pokořeně. Amur v sobě dokáže najít poslední zbytky sil a pokusí se dostat zpátky do svého domova silnými výskoky. Po přečtení posledních řádků se leckterý rybář, který to čte, musí červenat. Samotnému se mi stala taková příhoda, kdy mi po podebrání velkým kaprovým podběrákem a následnému vytažení z vody, patnáctikilová amuří babička svým silným kormidlem roztrhala síťovinu podběráku.

Druhým způsobem jak efektivně chytat amury je klasický lov na položenou na kukuřici. Jako nástraha slouží buď samostatné zrnko pod háčkem nebo komínek několika zrnek. Poslední zrnko může být plovoucí umělá kukuřice, která komínek na dně postaví. Nemůžu říct, která varianta je efektivnější, jednou je lepší jedna, jindy druhá. Vše záleží na žravosti ryb. Jako návazec používám klasickou pletenku a kaprový háček ze silnějšího materiálu o velikosti 4 nebo 6. Paradoxně háčky bez protihrotu sedí v tlamě líp než s protihrotem. Ale v podstatě to nehraje zase tak velkou roli. Mnohem důležitější je dobré zdolávání a neustálý kontakt s rybou. Návazec používám středně dlouhý, od oka asi 30cm. Olovo nejméně 80 gramů zasouvám gumičkou do obratlíku. Lovné místo je třeba řádně zakrmit a platí jednoduché pravidlo, že žádné množství návnady není dost velké. Amur dokáže pozřít neuvěřitelné množství potravy (až dvojnásobek své hmotnosti!!!), proto se nevyplatí s krmením šetřit. Moje zkušenost je taková, že pokud krmím málo (několik kilo denně), chytám kapry. Jakmile na krmné místo sypu desítky kil návnady chytám amury. Zkrátka a dobře malé množství krmiva nedokáže amury přilákat a udržet na lovném místě. Pokud je návnady hodně, tak je v podstatě jedno jestli je to kukuřice nebo boilies. Na některých revírech, kde se roky krmí kuličkama, jsou amuři zvyklí a nemají problémy ani s masovými. Nicméně kukuřice vyjde daleko levněji a je více univerzálnější nástraha a návnada než boilies. Na vícedenní lovy si připravím minimálně metrák kukuřice. Samozřejmě pokud ryby moc neberou, tak nespotřebuji všechno, ale nestává se to příliš často. Pokud neberou amuři, kapři se o to postarají. Ale pokud amuři najedou a jsou při chuti, tak metrák kukuřice padne za den. Deset metrových ryb vysaje metrák kukuřice během hodiny. Samozřejmě tam nesypu na začátku lovu všechno najednou, ale postupně přikrmuji. Lovné místo nejprve rozkrmím několika kilogramy kukuřice s přídavkem drobnějšího partiklu. Pokaždé se snažím krmit na co nejmenší plochu. Úplně nejlepší je nástrahu položit jako takovou třešničku na dortíku na hromádku krmení, ale to se jen tak nepodaří. Každopádně čím přesnější chytání, tím lepší výsledky. Po každém záběru přikrmím pár kilogramy kukuřice. Není potřeba kukuřici nijak dipovat, lepší je ji malinko rozvařit, aby se "otevřela". Pro ryby sama o sobě voní a nějaký dip to může jen pokazit. Při zdolávání platí to samé jako při lovu z hladiny. Záběr od amura bývá cukavý, často i padák. Zasekávat se vyplatí, jakmile amur přilepí čihátko k prutu nebo při plynulém ohýbání špičky feederového prutu.

Slovo na závěr

Pro většinu rybářů je amur bílý náhodně ulovenou rybou, kterou zdolají při chytání jiných druhů ryb. Jeho cílený lov je ve všech směrech unikátní příležitostí, jak se postavit jedné z nejbojovnějších ryb v našich vodách a jak dokonale otestovat svoje rybářské dovednosti a svou svatou trpělivost. A nezapomeňte, amur se nevzdává ani v podběráku, buďte tedy maximálně soustředění i po tom, co rybu úspěšně navedete do podběráku.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak ulovit amura bílého

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář