Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak stáhnout a udržet ryby na svém místě

20. 09. 2016
Že správné krmení je u plavané velmi důležité a značně zvýší naše šance, to dávno vědí nejen závodníci, ale i běžní rybáři.

Vhodně zvoleným a ve správných dávkách předkládaným krmením můžeme selektivně přilákat a udržet vybraný druh ryb, zaručený návod na úspěch ale pochopitelně neexistuje, rybář musí být vnímavý, zvládat improvizaci a dokázat se přizpůsobit daným podmínkám. Pokud budeme krmení věnovat dostatečnou pozornost už od fáze přípravy až po vhodné "servírování " rybám, rozhodně se nám takto strávený čas vyplatí.

Kalit nebo nekalit, toť zapeklitá otázka...

Mnoho zkušených rybářů propaguje přípravu krmicí směsi takovým způsobem, aby spolu s takzvaným "krmným mrakem" vznikal ve vodě i výrazný okal, který pro ryby bude lákavý a přivábí je. Ovšem tato poměrně jednoduchá a na pohled funkční taktika s sebou přináší občas i pár komplikací. Pokud se totiž v místě lovu vyskytuje větší množství drobných ryb, může právě kal ve spojení s krmením vzbudit jejich zájem natolik intenzívně, že velké ryby (na které pochopitelně většinou přednostně cílíme) hemžení drobotě odradí nebo se prostě přes ty malé k nástraze ani pořádně nedostanou. Jakmile na místě povodíme několik menších ryb, může to být také signál pro ty velké a opatrné, že něco není úplně v pořádku a jsme tam, kam jsme se rozhodně dostat nechtěli. Pokud se nám tedy podaří upoutat pozornost ryb i bez zbytečně nápadného kalení, může to být mnohem přínosnější, záběry třeba nebudou až tak časté, ale naším úlovkem budou ryby značně větších rozměrů. A pokud by to nešlo, přidat vhodnou kalicí složku do již hotového krmení nebývá až takový problém.

U hladiny, na propad nebo ke dnu?

Pokud chceme krmit u hladiny, použijeme lehké krmení, které se bude jen pozvolna uvolňovat a pomalu klesat, případně většina z jeho složení zůstane na hladině, takže ryby stáhneme do horní části vodního sloupce. Nebudeme krmit příliš velkými dávkami a spíš krmné místo průběžně přikrmujeme. Krmení na propad lze praktikovat pomocí plastového krmítka pod splávkem nebo použitím splávku, kombinovaného s krmítkem, v tom případě je velmi dobré použít červy a nechat je postupně z krmítka vylézat, občas je samozřejmě budeme muset doplnit. Ovšem ani při krmení u dna bychom neměli jednorázově naházet do vody větší množství krmiva, ryby se totiž mohou poměrně brzo zasytit a potom jejich aktivita poklesne, i když třeba na krmeném místě zůstanou. Musíme je prostě nalákat a pozvolna přikrmovat, rozhodně však ne velkými dávkami. O použití zkaženého krmení je snad zbytečné mluvit, je to podobný nesmysl jako počínání rybářů, kteří při odchodu od vody zbylé krmení naházejí do vody s tím, "ať se jednou ryby pořádně nažerou". Pokud totiž velké množství krmení není zkonzumováno včas, začne se kazit, ryby ho sice ochutnají, ale protože to bude pro ně nedobré, začnou se tomuto druhu krmení vyhýbat a tím bychom si vrazili dýku do vlastních zad.

V proudu a na stojáku

Ať už použijeme kupované krmné směsi nebo si krmení mícháme sami, vždy bychom finální konzistenci měli přizpůsobit konkrétním podmínkám. Do stojaté vody tedy nemusí být krmení příliš tuhé, spíš kašovité, stejně se rozpouští jen v poměrné úzkém okruhu a pokud si prokrmíme několik míst, lov potom přesunujeme nebo zvolíme to nejlepší, případně vsadíme vše na jedno (nejlépe již vyzkoušené a osvědčené) místo, do kterého krmení soustředíme. Pro chytání na mírně tekoucí vodě, v úplavech a za přírodními překážkami použijeme krmení o něco pevnější konzistence, krmíme pochopitelně o kousek před lovným místem a vynecháme případné krmení před započetím lovu, případně jen při rozbalování náčiní místo lehce prohodíme. V opravdu proudné vodě je krmené poměrně náročné, je třeba krmit v poměrně krátkých intervalech malými dávkami a lovit přesně tam, kde se krmení ve vodě pohybuje. S trochou praxe to ale určitě zvládne každý.

Navoněné krmení nemusí být vždy to pravé

S dipováním a použitím výrazně aromatických látek to rozhodně nesmíme přehánět, nadměrné přimísení výrazných esencí může ryby naopak spíš znervóznit a zneklidnit, s chemií prostě přitažlivost přírodních potravin asi nepřekonáme. Ovšem pokud si lovné místo prokrmujeme delší dobu a potom tady budeme s obdobně nadipovanými nástrahami chytat, to může být cesta k úspěchu.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak stáhnout a udržet ryby na svém místě

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář