Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak správně držet prut při zdolávání

V dalším tipu pro nováčky si povíme, jakým způsobem by se měl držet prut při zdolávání. Každý to jistě dobře známe, alespoň ti zkušenější co už mají v rybaření něco za sebou. Přijít o pěknou rybu vlastní chybou je zkrátka něco, co si člověk jen tak neodpustí. Úspěšné zdolání ryby závisí především na dvou věcech, jednou z nich je práce s brzdou, tedy brzda našeho navijáku by měla být správně nastavena a druhou věcí je držení prutu.

Inzerovat zde

V dalším tipu pro nováčky si povíme, jakým způsobem by se měl držet prut při zdolávání. Každý to jistě dobře známe, alespoň ti zkušenější co už mají v rybaření něco za sebou. Přijít o pěknou rybu vlastní chybou je zkrátka něco, co si člověk jen tak neodpustí. Úspěšné zdolání ryby závisí především na dvou věcech, jednou z nich je práce s brzdou, tedy brzda našeho navijáku by měla být správně nastavena a druhou věcí je držení prutu.

Ti co začínají s rybařením, často dělají chybu, že prut při zdolávání ryby drží ve špatné poloze. Tak nějak obecně lze říct, že prut by se měl držet při tahání ryby směrem nahoru, v případě, že ryba pojede do jedné ze stran, tak ji klást odpor mírným nakloněním prutu do protější strany. Když se budete držet obecného pravidla ze začátku a to mít při zdolávání prut směrem nahoru, tak aby se správně ohýbal, docílíte tím toho, že budete moci co nejlépe tlumit výpady ryby.

Musíme pamatovat na to, aby prut vždy dostatečně pružil, pokud bychom ho měli ve vodorovné poloze přímo proti rybě nebo příliš dole, tak by se veškerý pohyb ryby přenášel rovnou na vlasec, což je špatně. Takhle byste rybu mohli vyříznout a v tom horším případě utrhnout. Časem zjistíte, že si budete moci v určitých případech dát špičku prutu dolů, například když ryba bude pod překážkou a vy ji budete chtít dostat opačným směrem pryč. Zdolávání ryby zkrátka závisí hodně na praxi, ale proč nemít dopředu nastudovanou i nějakou teorii v podobě dnešního tipu…

Tím správným úhlem při zdolávání ryby je 60 až 90 stupňů. Tedy v této poloze byste měli váš prut držet, zároveň by se nikdy neměla špička prutu dostat až za vás. Tato věc se opět může stát například v maximu při pumpování, a když máte dostatek zkušeností. Ze začátku se tomu vyvarujte, jelikož pak o rybu lehce přijdete.  

U konce souboje s rybou, tedy když už ji budete chtít navést do vašeho podběráku, pamatujte na to, že když budete dávat špičku až za vaši hlavu, tak to provádějte velmi opatrně, jinak dojde k jejímu zlomení. Nejlepší možností je vůbec špičku prutu až za hlavu nedávat a naučit se podebírat rybu ve stavu, kdy nedojde k zaklonění prutu až za naše tělo.

Ještě pár slov ke zdolávání ryby do strany

Jak už jsem říkal, ne vždy je nutné držet prut směrem nahoru. Jsou situace, kdy vám ryby pojedou zkrátka do boku a v tom je dobré mít prut ve vodorovné poloze a směřovat prut na opačnou stranu, tedy ryba popluje například doleva a vy budete prutem ve vodorovné poloze směřovat prut do pravé strany. Pokud dodržíte pravidlo, aby vlasec s prutem svíral úhel devadesáti stupňů, nic neuděláte špatně. Zdolávání do strany vám nejlépe vysvětlí zkušenější rybář při samotné praxi a tak je dobré u vody některého z kolegů Petrova cechu poprosit o krátkou instruktáž.

Přeji spoustu krásných, zdolaných ryb.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak správně držet prut při zdolávání

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář