Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak si vyrobit vlastní feederové krmítko

21. 02. 2017
Pro rybáře kutily tu máme další článek, který bude tentokrát pojednávat o výrobě vlastních feederových krmítek.

Nejprve usedneme za tento článek, podíváme se, co máme dělat a potom se přestěhujeme do naší rybářské dílny, kde může začít další cesta za vlastními výrobky. I přes to, že používám návazce, hodně rád chytám na jedné přehradě, kde jsou velmi ostré hrany a zkrátka někdy nezabráním tomu, abych za jednu vycházku o pár krmítek přišel. V poslední době se mi bohužel dařilo trhat i na mušovských jezerech, jejichž dno je čím dál více pokryté slávičkami. Zkusil jsem si tedy s domněním, že ušetřím pár kaček udělat vlastní krmítka a popsat nakonec můj osvědčený postup v tomto článku.

Množství typů krmítek na feeder je obrovské. Existují totiž modely krmítek, které jsou uzavřené a určené jen a pouze pro lov s masnými červy, potom také například samootevírací typy krmítek, které slouží k použití kusových návnad v podobě kukuřice a konopí. Dále jsou tu také method krmítka a své vyprávění o typech skončím klasickým válcovitým nebo hranatým modelem krmítka buď z plastu se zátěží, nebo z drátku. O jednotlivých typech bych se tu mohl rozepsat mnohem více, ale potom by se z článku stala kniha a tak raději zůstanu u toho, čemu je tento článek určený a to výrobě vlastních krmítek.

Možná budete mile překvapeni, jelikož postup pro výrobu feederového krmítka není nijak složitou záležitostí. Ve své podstatě ani nebudeme potřebovat žádné speciální nářadí a přípravky.

Materiály pro výrobu krmítek

  • Natáčky do vlasů, které jsou z plechu či plastu 
  • Zátěže, které by měli být nejlépe ve tvaru rakvičky nebo čtverce v hmotnostech dle vlastního uvážení 
  • Minivazače z plastu 
  • Gumové těsnění 
  • A v poslední řadě také sekundové lepidlo 

Nářadí pro výrobu krmítek  

  • Tady je seznam podstatně kratší a dá se shrnout do jedné věty, jelikož potřebovat budeme pouze nůž a nůžky

Jaký je postup výroby krmítek?

  1. Ze všeho nejdříve si připravíme natáčky (tělo krmítek). Ty jsou opatřeny ostny, které vám zajistí efektivnější přidržování vlasu. Už vás, ale jistě napadlo, že pro nás jsou to velmi zbytečné věci, které je potřeba odstranit, jelikož se do nich může snadno zamotat vlasec. Nemusíte mít strach, jelikož je lze snadno odstranit nožem nebo nůžkami. 
  2. Druhým bodem je, že samotnou zátěž ze všeho nejdříve přiložíme k natáčce (tělu krmítka). Zjistíme, jaké otvory (na těle krmítka) následně využijeme k navlečení minivazačů (platových spon). Do otvorů tyto vazače vložíme a jejich konce provlečeme utahovacím očkem. Je nutné pamatovat na to, že je potřeba smyčku nechat ještě volnou a ještě jednou raději zkontrolovat, zdali otvory sedí, tak aby se po utáhnutí neuvolnila zátěž a poté pokud je vše v pořádku už jen zátěž utáhneme. Zbytečné konce odstřihneme, abychom předem zabránili tomu, že by se nám při lovu motala montáž. 
  3. Pro uchycení krmítka do karabinky využijeme připravené gumové těsněný, které nesmí být nijak poškozené, jelikož pak snadno praská. Poté ho vevážeme do těla krmítka, provlečeme zpět a utáhneme. Zakápneme lepidlem, aby se gumově těsnění neuvolnilo, a máme hotovo. Lépe než ze slov to pochopíte z obrázku níže pod článkem. Očko samozřejmě nemusí být přímo z těsnění, ale můžeme použít feederovou gumu nebo nějaký jiný pevnější materiál. Já osobně považuji gumové materiály za efektivnější, jelikož se guma dokáže vypružit a nedochází tak k utržení krmítka. Nic méně každému vyhovuje něco jiného a tak je jen na každém z nás pro co se při výrobě rozhodneme. 

Výsledek včetně celého obrázkového návodu najdete níže pod článkem. Někomu vyhovuje obrázkový návod, jiný k tomu zase potřebuje doprovodný text. V tomto článku máte obojí a tak je jednoduše možné se nechat inspirovat a zkusit si pár vlastních krmítek vyrobit. Postup, který byl popisovaný v tomto článku, patří k těm nejjednodušším a tak s trochou praxe a vynalézavosti potom můžete zkoušet vlastní, jiné postupy, které mohou být efektivnější. Každý už si také jistě spočítal, že náklady na výrobu tohoto krmítka jsou oproti těm kupovaným minimální. Nic méně je potřeba počítat také s časem, který člověk nad výrobou stráví. Když bych to, ale sečetl tak se vlastní výroba v dlouhodobém důsledku určitě vyplatí.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak si vyrobit vlastní feederové krmítko

  • Pavol krizan před 7 lety

    Celkom super aj ja si robim sam feeder krmitka

Vložit nový komentář