Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak si vyrobit téčko

12. 11. 2015
Článek o výrobě vlastního téčka k uchycení splávku ke vlasci.

Dnešní článek bude takový návod pro všechny, kteří si mají zájem doma vyrobit vlastní téčko. Téčko slouží jako jedna z možností jak wagler (splávek) upevnit na kmenový vlasec. 

Dnes se tato bižuterie dá bez problému zakoupit v jakémkoliv rybářském obchodě. Konkrétně téčka jsou k dostání v různých typech a liší se jen v konstrukci, vyrobeného materiálu a kvalitě. Samozřejme odlišené jsou i ceny jednotlivých typů. Já se ovšem setkal s mnoha výrobky, které nejsou tak kvalitní a hledal jsem řešení, které mě bude naplno vyhovovat. Zaměřil jsem se na výrobu vlastního téčka a nyní bych vám chtěl popsat jeden z mých návodů, jelikož na tom není opravdu nic těžkého.

Nejprve si několik věcí ujasníme. Téčka pro uchycení splávků se používají pro pevné umístění splávku. Lze s ním pohybovat při změně hloubky, ale není to jako při chytání s klasickým klouzavým splávkem. Při chytání s téčkem je tedy nutné lovit v místech kde hloubka nepřesahuje délku prutu. 

Popíšeme si dva návody k výrobě téček. První návod k sestrojení je velmi jednoduchý a lze použít pouze se splávky do pěti gramů. U druhého návodu máme sestavení téčka o něco složitější, ale samotná výroba není zas tak dramaticky těžká. Druhý model je určený i pro těžší splávky okolo 16 gramů.

Nejprve si řekneme co vše potřebujeme pořídit pro úspěšnou výrobu

Návod 1

- Drát s průměrem 1 až 1,2 mm.
- Hadička ze silikonu o průměru 0,7 až 1 mm.

Návod 2

- Tyčinky z uhlíku, které se dají zakoupit například v modelářských potřebách. Můžeme použít i ocelový drát.
- Hadička ze silikonu s průměrem dle tyčinky či drátku.
- Karabinku i s obratlíkem
- Trubičku z plastu (stačí použít i kaprařský hadička proti zamotání)
- Kleště
- Smirkový papír
- Jehla
- Zapalovač

Postup výroby typ 1

Nejprve si kleštěmi vytvarujeme drátek přesně dle obrázku. Prvních pár kousků se vám asi nepovede, ale po troše cviku budete mít dokonalé téčko. V případě, že budete mít drátek větší a po vytvarování se vám bude zdát, že je potřeba drát zkrátit můžete tak udělat. Po realizaci kroků popsaných v předchozích větách už nám stačí jen obrousit konce, tak aby nám nepoškodily vlasec. Poté jen navlékneme silikonové hadičky a máme hotovo. 

Postup výroby typ 2

Ze všeho nejdříve si nachystáme uhlíkové tyčinky a trubičky. Tyčinky poté rozdělíme na délku, která nám bude vyhovovat a očistíme konce. Trubičku na okraji nahřejeme nad plamenem, poté se nám vytvoří hrana, která nám pomůže při použitý téčka a to kvůli sklouzávání po vlasci omotaného kolem trubičky. Poté co nám výrobek vychladne pročistíme trubičku jakýmkoliv předmětem. Trubičku máme připravenou a nám nyní zbývá vložit karabinku s obratlíkem, kterou zasuneme do vhodné vzdálenosti a jehlou, kterou máme již nahřátou si v trubičce vytvoříme otvor, který bude kolmý přesně na osu. Jehlu musíme zvolit v takové velikosti, aby vytvořený otvor odpovídal průměru tyčinky. Pokud nám půjde samotná tyčinka vsunout jen velmi těžko, potom máme záruku, že nebude vypadávat. Ještě můžeme tyčinku zakoupnout lepidlem pro jistotu. Po vložení tyčinky si odřízneme různé otřepy, které nám vznikli postupem výroby. 

Téčko se na kmenový vlasec připevňuje pomocí hadiček ze silikonu. Je vhodné vlasec kolem trubičky obtočit, abychom měli jistotu, že nebude klouzat po vlasci například při nahazování. 

Těnto článek by vás mohl na pár zimních dní zaměstnat a navíc tím i pár stovek ročně ušetříte, jelikož jedno balení téček je dnes i více než třiceti korunová záležitost.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak si vyrobit téčko

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář