Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak si vyrobit krabici na splávky

16. 02. 2017
Řekneme si jakým způsobem vytvořit vlastní, spolehlivou a bezpečnou krabici pro naše splávky.

Spousta rybářů lovících na plavanou si kupuje velmi drahé splávky a až poté přemýšlím jakým způsobem je bezpečně uložit. Většinou tedy poslouží různé plastové obaly například od tenisových míčků, ale takové řešení jak všichni víme, není dokonalé. Splávky se mezi sebou dřou, lehce se omlátí a především nám také dělá veliký problém vytažení požadovaného kusu, jelikož většinou musíme, když už tak vydělat všechny a poté je tam zase pěkně zpět vrátit.

Navíc pokud například disponujeme vlastnoručně vyrobenými splávky, tak k nim máme mnohem bližší vztah než k těm kupovaným. Pokud bychom poničili tyto splávky jen tím, že nejsme ochotní udělat něco pro to, aby byly bezpečně uloženy, asi by nám to hodně vadilo.

Z výše zmiňovaných důvodů jsem se rozhodl, že realizuji tento článek, ve kterém vám popíšu mojí výrobu krabice na splávky.

Bezesporu největší výhodou vlastnoručně vyrobené krabice na splávky je i to, že jí můžeme vyrobit přesně na rozměry splávků, které jsou v naší výbavě.

Materiály k výrobě krabice na splávky

  • Překližka, kterou použijeme na víko i dno krabičky.
  • Lišty dle rozměrů, které budeme potřebovat.
  • Kovové panty a vruty (doporučuji jich pořídit více, jelikož první pokusy jsou většinou neúspěšné). 
  • Něco co nám zajistí zavřenou krabičky (háčky či jiné kování)
  • Potřebovat budeme také tmel, lepidlo, lak, molitany, špendlíky, suché zipy, lepící páskou oboustrannou. 

Nářadí k výrobě krabice na splávky

  • Potřebovat budeme metr, úhelník, tužku, pilku i na řezání kovu, šroubovák, špachtle, smirkový papír, nůž, štětec. 

Postup výroby krabice na splávky

Nejprve nařežeme překližku na dno a víko krabičky, dle požadovaných rozměrů. Nezapomeňte na to, že je potřeba konce lišt nařezat v úhlu 45 stupňů, tak aby na sebe dobře seděli v rozích. Stejným způsobem budeme postupovat na obou stranách. Poté dřevo očistíme smirkovým papírem a začneme s lepením.

Pro lepší představivost je dobré se podívat na obrázky pod článkem, které vám napoví možná více než já v textové podobě. Lepidlo dáme na lištu i překližku a lištu silově natiskneme k překližce. Myslete na to, že hrany lišt musí spolupracovat s hranami překližky. Poté už jen přilepené lišty zajistíme a to konkrétně za pomocí stolařských svěrek. Po těchto úkonech a nutném zaschnutí nám vzniká obrázek číslo dva, který najdeme pod článkem. 

Zbývají nám tedy nyní přilepit zbývající lišty. Zvýšenou pozornost musíme věnovat tomu, aby lišty na sebe v rozích navazovali. Opět lišty nalepíme a to tak, že lepidlem opatříme také plošky lišt v rozích.

Po zaschnutí pomocí smirkového papíru odstraníme přebytečné lepidlo, které vyteklo vlivem tlačení. Případné spáry, které nám mohou vzniknout, můžeme jednoduše zalepit tmelem.

Nyní si připravíme uchycení pantů na krabici. Nejprve si označíme šířku a provedeme v těchto místech zářezy pilkou do hloubky, která bude odpovídat pantům. Pro odstranění zbylých částí dřeva v zářezech použijeme nůž a poté opět očistíme smirkovým papírem. Nyní už máme hotovy dva díly krabice.

Dostáváme se k samotnému závěru a sestavování kdy je nutné dbát na to, aby vše naprosto dokonale sedělo. Přiložíme pant a dáme jej do správné polohy, poté označíme místo, které později vyvrtáme a bude sloužit jako otvor pro vrut. Jakmile přišroubujeme pant, tak přiložíme druhou část krabičky a celý postup zopakujeme.

Následně je potřeba vyzkoušet zdali pouzdro můžeme bezproblémově zavřít a provedeme rovněž kontrolu přiléhavosti. Nyní připevníme kování nebo háčky, kterými celou krabičku zajistíme nepožadovanému otevření.

Zbývá nám vytvořit systém pro to, jakým způsobem budeme splávky ukládat. Nyní si nařežeme molitany do odpovídajících rozměrů a umístíme je do krabičky za pomocí lepidla. Možnost uchycení ovšem není jen do molitanů, ale můžete použít například také suché zipy.

Pokud se pro výrobu odhodláte, bude nejlepší, když se podíváte na obrázky níže, které vám přesně napoví jakým způsobem postupovat. Článek slouží jako doprovodný materiál, kdyby se vám náhodou něco na obrázcích nezdálo.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak si vyrobit krabici na splávky

  • Mlaďas před 7 lety

    Na to bych se vykašlal abych se s tim takhle jeb... Ale pekny návod. Jestli na to budu mit nekdy naladu tak to zkusím.

Vložit nový komentář