Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak šetrně vyndat háček?

30. 08. 2018
Ačkoli se už často v moderní rybařině používají háčky bez protihrotu, ani jejich vyproštění není občas úplně snadné. Někdy se zaseknou tak, že uvolnit je pouhým vystrčením proti směru zaseknutí nepostačí. A co teprve klasický háček nebo dokonce dvojháček či trojháček? Rybu rozhodně nechceme poškodit, jak si v takovém případě tedy nejlépe poradit?

Ačkoli se už často v moderní rybařině používají háčky bez protihrotu, ani jejich vyproštění není občas úplně snadné. Někdy se zaseknou tak, že uvolnit je pouhým vystrčením proti směru zaseknutí nepostačí. A co teprve klasický háček nebo dokonce dvojháček či trojháček? Rybu rozhodně nechceme poškodit, jak si v takovém případě tedy nejlépe poradit?

Prsty jsou vždy po ruce

Někdy postačí k uvolnění háčku jen uvolnit tah nebo lehce odstrčit háček bez protihrotu pomocí prstů, u vody ale často nastanou i situace, kdy je lepším řešením použití nějakého příhodného nástroje nebo pomůcky. Ať už je to háček nebo trojháček, zachycený značně hluboko v zubaté tlamě dravce, háček s červem, zaseknutý až někde v jícnu nebo nešťastně zapíchnutý háček ve skřelích či jejich bezprostřední blízkosti. Rybářský řád nám navíc stejně klade za povinnost mít u sebe vhodný nástroj k řešení takových komplikovaných situací. To je určitě dobře, protože pokud je háček snadno přístupný a trochu to umíme, poradíme si snadno i pomocí prstů, když to ale nejde tak snadno, při použití správného náčiní neublížíme rybě a navíc neriskujeme ani vlastní poranění. Na prstech se totiž zatraceně špatně hojí, kdo už tu zkušenost má, jistě potvrdí.

Peány jsou zavedená tradice

Lékařský peán už dávno není ničím nedostupným, běžně ho koupíme i v prodejně rybářských potřeb (dokonce tam bývá k dostání častěji, než v prodejnách zdravotnického náčiní!) a pro uvolnění zaseknutých háčků je velmi vhodným a šikovným pomocníkem. Univerzální velikost lze jen těžko doporučit, krátký, jemný peán využijeme při lovu na drobné umělé mušky nebo na plavanou, mnohem robustnější model potom bude zapotřebí pro uvolnění trojháčků velkého wobleru ze štičí tlamy. Zda použít peán s rovnými nebo zahnutými čelistmi, to bych neviděl jako zásadní problém, každému může vyhovovat něco jiného, ovšem základní účel - tedy uvolnění pevně zaseknutého háčku - nám právě kvalitní peán pomůže vyřešit téměř vždy. Delší čelisti oceníme především při lovu úhořů (kdy občas hlouběji zaseknutý háček ještě lze uvolnit, většinou to ale stejně bývá na nůžky), stejně tak při lovu štik a candátů na nástražní rybky.

Kleště na vyproštění zaseknutého háčku?

Pokud někomu nestačí nebo nevyhovuje peán, může v souladu s Rybářským řádem použít i kleště. Možná to na první dojem pro leckoho může působit až trochu drsně a snad i hrubiánsky, ale pokud chceme vyprostit důkladně a opravdu "natvrdo" zaseknuté trojháčky ze štičí, sumčí, candátí tlamy nebo se nám dokonce poštěstilo ulovit hlavatku, potom jsou speciální ploché kleště asi tím nejvhodnějším nástrojem, po kterém můžeme v nastalé situaci sáhnout. Mají zpravidla rovné nebo obloukovitě zahnuté čelisti, navíc v dostatečné dálce, takže nemusíme riskovat nebezpečný kontakt se zuby dravce. Přitom pomocí kleští poměrně snadno vyvineme potřebnou sílu k uvolnění i opravdu pevně zaseknutého háčku, což u velkých dravců nebývá výjimkou, Vhodné je použít kleště se zaoblenými hranami, případně na čelisti obyčejných kleští můžeme navléknout bužírku nebo je obalit izolační páskou.

Zajímavým vyprošťovacím nástrojem je takzvaný "Hook Remover", tedy vyprošťovač háčků, který je vyroben také na bázi kleští, ale základní princip u něj vychází z toho, že před samotným uvolněním zachytíme napřed vlasec nebo šňůru koncovým očkem. To se následně po stisknutí páčky na rukojeti vysune z trubičky, která vlastně tvoří tělo nástroje. Potom stačí opatrně sjet po vlasci (nebo šňůře) až k háčku (případně i víceháčku), stiskem páčky háček zachytit a lehkým pohybem nástroje ho lze snadno uvolnit.

V jednoduchosti je skryta i funkčnost

Vyrábět si vyprošťovač háčků doma svépomocí, o tom už asi dnešní rybáři neuvažují, ale i takové pomůcky se používaly a mnohdy byly bezvadně funkční, Například jednoduchý uvolňovač háčků, která měl na konci tyčinky plošku se zářezem, do níž se zachytil vlasec a po sjetí k háčku postačilo lehkým tlakem uvolnit zaseknutý háček. Ten při zachovaném tahu zůstal zachycen za očko na konci vyprošťovače a bylo možné ho vytáhnout, tenhle původní "vercajk" už ale prakticky neuvidíte. Přitom se i dlouhé roky prodával jako levná a funkční pomůcka. Je pravda, že tahle pomůcka byla použitelná jen pro menší jednoduché háčky, tedy hlavně při chytání na plavanou, byla ale velmi skladná a stála pár korun, pokud už si ji rybář nechtěl vyrobit sám. Dnes se tyto vyprošťovače znovu objevily, ovšem v plastovém provedení.

Co je to ten "obústek"?

Název jednoduché pomůcky zní pro nerybáře trochu podivně, mnozí se s ním snad ani nesetkali, i mezi rybáři se najdou tací, kteří netuší dost dobře, oč se jedná. Jednoduchý obústek je nejčastěji zhotoven z pevného plastu a jeho základem je tenká trubička nebo tyčka. Ta má na obou koncích rozšíření s jedním nebo více zářezy, jeden konec je většinou určen na menší háčky, druhý pak slouží pro uvolnění velkých háčků. Postup je jednoduchý - po nasazení obústku na vlasec jím opatrně pozvolna sjedeme až na háček, navlékneme na něj a mírným tlakem vpřed ho uvolníme. Výhodou při tomto způsobu vyprošťování je to, že špička háčku zůstane po celou dobu uvolňování skrytá uvnitř obústku, takže nedojde k případnému nežádoucímu zachycení nebo k poškození ryby hrotem háčku. Rozhodně se jedná o jednu z nejšetrnějších a současně nejlevnějších pomůcek, kterou oceníme při plavané, muškaření i položené. Manipulaci s obústkem stačí jednou předvést a už to zvládne každý.

V Rybářském řádu je jako pomůcka zmíněna i pinzeta

Osobně bych se zrovna u pinzety moc do chvály nehrnul. Poslouží spíš k tomu, abychom učinili předpisům zadost, ale pro skutečné vyprošťování háčku se příliš nehodí v jakékoliv velikosti. S pinzetou uvolňovat háček opravdu není žádná radost, už samotné pevné uchopení háčku se často příliš nedaří a spíš rybu ještě poškodíme, pokud nástroj sklouzne. Takže pinzetu raději opravdu ne.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak šetrně vyndat háček?

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář