Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak schovat kaprařskou montáž

25. 04. 2016
Kapři jsou čím dál více chytřejší a díky svému skvělému zraku je občas nedokážeme přelstít. Jakým způsobem kamuflovat své montáže se dozvíte v tomto článku.

Je opravdu nutné v dnešní době dělat takové montáže, které budou pro Kapry jen těžko viditelné? Bohužel ano. Pamatuji si doby kdy jsem chytal kapry na silné vlasce a veliké háčky. Většinou jsem dokonce chytal na to co jsem našel, tedy nejčastěji na červy, občas jsem si dělával doma těsto a to jestli kapři uvidí mojí montáž jsem vůbec neřešil, jelikož mi brali za všech okolností. V dnešní době si rybaření oblíbilo mnohem více nadšenců a tlak na většinu naších vod je čím dal větší, proto jsou také kapři čím dál chytřejší a nám rybářům to neustále komplikují. 

Je všeobecně dobře známo, že kapři mají vynikající zrak. Jejich zrak je dokonale přízpůsobený vodní říši a kapři tak dokážou vidět i malé předměty a to i za velmi špatných světelných podmínek. Vzhledem k tomu, že kapři mají tak dobrý zrak nás nutí přemýšlet nad tím jak naší celkovou sestavu na dně maskovat. To platí především na čistých revírech, kde se kapři na svůj zrak spoléhají mnohem více než na ostatní smysly. Jednou jsem na krásně čisté pískovně umístil ke krmnému místu kameru a krásně jsem viděl, že kapr přijel k mé nástraze, zarazil se, otočil a jel pryč. Potom jsem použil stejnou barvu háčku jako mělo dno a už jsem vykouzlil záběr. 

Myslím, že na spoustě naších revírech si nemusíme lámat hlavu s maskováním montáže. Ovšem existuje několik vod, kde je zkrátka potřeba zapracovat na kamufláži montáže, jinak bychom neměli šanci přelstít vůbec žádného kapra. Navíc pokud se něco nového naučíte a budete to zkoušet může vám to právě pomoci v časech kdy jsou ryby opatrné a tolik neberou. 

Nejlepší a snad tou nejsnadnější taktikou je vytvoření tzv. rybího šílenství. Pokud máte správně zakrmený flek a umístěnou montáž v krmném místě nebo vedle něj, najedou vám do krmného místa ryby, které jednak vodu v krmném místě zakalí, ale také se začnou předhánět. Na některých revírech jsem ovšem vypozoroval, že ryby do krmného místa najíždí jen v několika kusech a vůbec nemají potřebu závodit, chovají se klidně a často odhalí mojí sestavu. 

Na velmi čistých revírech jsem byl úspěšný na bahnitém dnu, které mi umožňuje koncovou sestavu spolehlivě schovat. Na druhou stranu je potřeba pamatovat, že po náhozu je potřeba sestavu trochu povytáhnout z bahna. Pokud nenajdete bahnité dno je potřeba se snažit zakrýt koncovou sestavu tak, že splynete s barvou dna revíru. Mít zkušenosti s maskováním své montáže vám může ve výsledku pomoci právě k trofejním kaprům, kteří už jsou zkušení a málokdy se nechají přelstít.

Snad jsem vás inspiroval ke zkoumání dna vašeho oblíbeného revíru a přestavění vaších sestav. Jsem si jistý, že pokud se pokusíte zapřemýšlet nad několika tipami, které jsou popsaný nahoře a uděláte změny ve své sestavě dopracujete se k mnohem lepším rybám. Je to jenom a pouze o tom zkusit prozkoumat dno revíru na kterém lovíte, což nemusí být například v letních měsících s potápěčskými brýlemi takový problém. 

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak schovat kaprařskou montáž

  • TerezkaSloupeček před 7 lety

    Velmi naucne dekuji za clanek.

  • Filipek před 7 lety

    To rybí šílenství je mi známé a funguje to. :D

Vložit nový komentář