Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak ryby vnímají barvy?

14. 05. 2020
Určitě je to zajímavé téma, nad kterým se mnohý rybář občas zamyslí. Je jedno, zda se budeme bavit o umělých nástrahách, přírodních nástrahách, krmných směsích nebo třeba i o oblečení rybáře, pořád je zajímavé to, jak ryby barvy vnímají.

Určitě je to zajímavé téma, nad kterým se mnohý rybář občas zamyslí. Je jedno, zda se budeme bavit o umělých nástrahách, přírodních nástrahách, krmných směsích nebo třeba i o oblečení rybáře, pořád je zajímavé to, jak ryby barvy vnímají. Nakolik se liší vidění a rozlišování různých barev z pohledu člověka a ryby, o tom už bylo hodně napsáno, ještě víc probráno v nejrůznějších více či méně odborných diskusích a přece se nedokážeme pořádně shodnout. Určitě je to ale téma, které se bude řešit ještě dlouho, jaké jsou tedy zkušenosti rybářů a jak se na to dívají odborníci z řad výzkumníků a různých dalších vědátorů? Porovnejme známá fakta a názory...

Když se řekne "vlnová délka"

Světlo je vlastně viditelná část elektromagnetického záření, u něhož se vlnová délka viditelného světla pohybuje mezi úrovní ultrafialového a infračerveného záření. Vynechejme ale odbornou část, kterou se zabývá vědecký obor, nazývaný všeobecně optika a podívejme se, jak je to se světlem a barvami pod hladinou v praxi. Ve vodě totiž dochází ke snížení odrazivosti a pohlcování světla postupně v různých vlnových délkách. To tedy znamená, že s větší hloubkou se barvy postupně jeví méně zřetelné a následně začínají mizet (byť se jedná samozřejmě o vědeckou teorii). Jako první ubývá viditelnost oblíbené červené, ovšem jedná se o hloubku okolo čtyř až pěti metrů, takže se jedná především o nástrahy, vedené v hodně velké hloubce. Pokud je ale voda přikalená nebo je intenzita slunečního světla nižší, je potlačení červených odstínů značně rychlejší. Potom ubývá i viditelnost oranžového a žlutého spektra, teprve později se ztrácí viditelnost zelené a růžové barvy, modré a tmavě fialové barvy si viditelnost a rozlišitelnost zachovávají nejdéle. Rozlišení světlých a tmavých odstínů zůstává, barvy se ale prostě jakoby vytrácejí.

Nástrahy na přívlač

Protože sezóna lovu dravců už je takříkajíc za dveřmi, podívejme se nejprve na vláčecí nástrahy. Je jasné, že čistota vody vnímání barev i odstínů výrazně ovlivní, stejně jak intenzita slunečního svitu. Viditelnost a tím pádem také rozlišování barev či odlesků ovlivňuje i zakalení vody, v přikalené vodě jsou velmi dobře viditelné především tmavé a černé nástrahy, které se často používají i při nočním chytání. Pokud se ve vodě (především na stojatých vodách) v letním období výrazně rozmnoží řasy, bývají účinné především nástrahy, které jsou výrazně dvou nebo vícebarevné a právě kontrast mezi světlými a tmavými barvami může značně zlepšit jejich viditelnost. Jako příklad lze uvést nápadné, červenobílé woblery typu Red Head, woblery s výraznými pruhy a plandavky i rotačky s tečkami nebo pruhy na lesklém podkladu. Na okouny u vláčecích nástrah dobře fungují červené střapečky a doplňky, hlavně ale při vláčení v mělčích vodách nebo u hladiny.

Jak je to s viditelností do dálky? I tady se výrazně projevuje čistota vody, v čisté vodě tedy lze použít menší a méně výrazné nástrahy, zatímco v přikalené vodě jsou vhodné větší nástrahy, které kromě lepší viditelnosti upozorní dravce na sebe i pohybem, protože na rozruch ryby reagují i vnímáním vibrací prostřednictvím postranní čáry.

Umělé mušky

Muškaři dbají na konkrétní zbarvení nástrah možná ještě více než vláčkaři, týká se to především mušek, nabízených pod hladinou, tedy mokrých mušek, nymf a streamerů. Navíc některé materiály po namočení mění výrazně barvu i strukturu, takže je třeba to vyzkoušet. Přírodní materiály většinou ztmavnou, u syntetických to nebývá tak časté a zřetelné. Lesklé a fuorescenční prvky (lamety, drátky, andělské vlasy apod.) mnohdy zvyšují přitažlivost nástrahy, v hodně čisté vodě to s nimi ale nesmíme přehánět, aby nástraha nepůsobila příliš nepřirozeně. U mokrých mušek a především u nymf se v poslední době často využívá peří CDC, které na sebe dokáže vázat mikroskopické bublinky vzduchu, což jejich atraktivitu často výrazně zvyšuje.

Co se týče suchých mušek, pro viditelnost jsou jistě barvy důležité, ale ryby vnímají v první řadě siluetu mušky a tudíž řídce vázané vzory působí méně nápadně, což je při napodobování drobného hmyzu důležité. Naopak napodobeniny chrostíků střechatek a brouků se často váží s výrazným tělíčkem a výrazná silueta není na škodu.

Nástrahy a návnady na položenou

Při lovu na položenou může být lepší viditelnost nástrahy pozitivem v případě, že se ryby naučí nápadně viditelnou potravu vyhledávat - tedy zejména při intenzivním krmení. To se týká například kukuřice, barvených těstovin nebo past a těsta. Ovšem na vodě, kde ryby na nezvykle zbarvenou potravu navyklé nejsou, nemusí být bez předchozího pravidelného prokrmování lov na takové nástrahy příliš efektivní, navíc větší, zkušené ryby se někdy takovým soustům vysloveně vyhýbají. To je tedy třeba mít na zřeteli, někdy je vhodnější použít ne tak nápadné nástrahy, u nichž můžeme třeba zvýšit přitažlivost použitím dipu, který ryby přiláká také spolehlivě. Ovšem na bahnitém dně je někdy dobře viditelná nástraha účinná, protože si jí ryby snadněji všimnou. Platí to ale především pro lov za denního světla. Nástrahy v nepříliš nápadných barvách bývají všeobecně kaprovitými rybami přijímány s větší důvěrou. Pokud tedy chceme lovit na nápadně zbarvené nástrahy, ryby je nejspíš lépe uvidí, ale jestli se je rozhodnou i spolknout, tomu můžeme napomoci hlavně dlouhodobým krmením ve stejné barvě. Týká se to především boilies, pelet a těstovin.

Plavaná a barvy

Při lovu na plavanou se často používají nápadně zbarvená těsta a především obarvené živočišné nástrahy. Můžeme zakoupit bílé červy v nejrůznějších barvách, oblíbení jsou především ostře žlutí, růžoví, karmínově červení a zelení, při lovu drobnějších ryb pod hladinou jejich barvy ryby upoutají a protože plotice, oukleje a další drobnější rybky se pohybují většinou v hejnech, moc nad nástrahou nerozmýšlejí a rychle se na ni vrhnou než je některá čipernější rybka předstihne. Vždy je pochopitelně vhodné použít do krmné směsi jako přísadu červíky ve stejném zabarvení jako jsou ti, které napichujeme na háček.

Co se týče oblečení

Nenápadné barvy a žádné odlesky, to přece vždycky platilo pro oblečení rybáře. Ryby totiž nápadné (především světlé) barvy dokáží registrovat i přes vodní hladinu a nápadně oblečený rybář si tedy může ryby snadno vyplašit. Tohle asi není třeba moc rozebírat, jen na to vždy před cestou k vodě myslete. Bílé tričko nebo čepice mohou být někdy jednou z příčin nezdaru.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak ryby vnímají barvy?

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář