Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak podebrat rybu

Základním principem podebírání je správné navedení ryby do podběráku.

Inzerovat zde

Bez podběráku je velmi obtížné vylovit rybu a to především pokud již dosahuje větších rozměrů. Menší rybky je vhodné vysvobodit ihned ve vodě a to tak, že si namočíme ruku, nasměrujeme prutem rybku do ní, prut odložíme na zem či chytneme mezi nohy a druhou rukou rybu odháčkujeme. U větších ryb je ovšem velmi obtížné tento způsob praktikovat, jelikož tak můžete ublížit svému prutu (špičce), ale i rybě když ji nešťastnou náhodou utrhnete a jí zůstane háček v ústech.

Základním principem podebírání je správné navedení ryby do podběráku. Nikdy se nesnažte rybu tahat na sílu a dostat ji do podběráku, když je ještě plná sil a poblíž břehu bojuje. Mnohem vhodnější je ještě chvíli s rybou bojovat, mírně ji unavit, a jakmile bude ryba klidnější pokusit se ji podebrat. Většinou když si ryba tak zvaně lokne vzduchu, potom nastává ten čas, kdy začne být klidnější a bude možné ji podebrat.

Podběrák nejprve položíme do vody, jednou rukou ovládáme prut a druhou podběrák. Rybu pomalým, ale jistým tahem vedeme směrem nad podběrák a v tu samou chvíli pomalu zvedáme podběrák. V tu správnou chvíli jen stačí podběrák zvednout, tak aby z něj ryba nemohla vyplout. Nikdy nechoďte s poběrákem proti rybě když není dostatečně potopen, můžete si ji tak jednoduše urazit. Nejlepší je zkrátka vyčkat na ten správný moment a poté podběrák zvednout vzhůru.

Jakmile je ryba již v podběráku, tak už podběrák nezdvihejte vzhůru, nýbrž pomalým pohybem rybu dostaňte k sobě a podběrák zvedněte v kolmé pozici. Ryba by měla ležet v síti a my bychom neměli podběrák páčit, tak aby se nezlomil. Rybu opatrně položte na podložku nebo nejlépe do vlhké trávy. Nikdy ne na beton, případně na suchou hlínu.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak podebrat rybu

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář