Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak opravit nebo vyměnit rukojeť u prutu

Poškozená rukojeť u prutu nevypadá hezky, často ztěžuje správné držení nebo uchopení prutu a proto samozřejmě hledáme různé způsoby, jak situaci řešit.

Inzerovat zde

Poškozená rukojeť u prutu nevypadá hezky, často ztěžuje správné držení nebo uchopení prutu a proto samozřejmě hledáme různé způsoby, jak situaci řešit. Jistě, lze se obrátit na odborný servis, který s největší pravděpodobností doporučí a v případě souhlasu zákazníka i provede kompletní výměnu rukojeti, ale copak bychom to nezvládli sami? Záleží na použitém materiálu a rozsahu poškození, v neposlední řadě také na naší zručnosti, trpělivosti a vybavení.

Korková rukojeť

Drobná poškození, která navíc nejsou v místě, kde prut držíme, lze poměrně snadno opravit pomocí jemných korkových pilin, smíchaných s vodostálým lepidlem, které si i po vytvrdnutí zachová určitou pružnost. Epoxid se moc nehodí, raději použijme vhodné disperzní lepidlo. Kritické místo očistíme, zbavíme roztřepených zbytků korku a odmastíme benzínem nebo lihem, následně stěrkou naneseme připravený "tmel" z pilin a jen lezce zarovnáme. Po vytvrdnutí opatrně přebrousíme. Šikovná pomůcka je šablona z kartonu, do které si vystřihneme otvor, odpovídající velikosti opravovaného místa, abychom zbytečně nebrousili i materiál rukojeti okolo. U většího poškození a tam, kde se jedná o hodně namáhané místo (zejména rukojeti muškařských a vláčecích prutů v místě úchopu) raději vyměníme celou rukojeť. Opatrně odstraníme (pomocí ostrého nože) původní rukojeť, když jsme si předtím změřili její délku, průměr a obkreslili tvar. Toužíme-li po jiném tvaru rukojeti, nyní máme možnost přání realizovat. Pokud je korek na rukojeti uvolněný, můžeme ho po zakroucení do stran uvolnit ještě víc a stáhnout směrem dopředu. Každopádně stejně musíme sejmout všechna očka, která se na tomto dílu prutu nacházejí (včetně toho malého závěsného pro háček nebo mušku, samozřejmě). Původní korek už ale nejspíš stejně nepoužijeme, nebojme se tedy ho raději rozřezat (aniž bychom ale jakkoli poškodili blank prutu!). Sejmeme i šroubení pro uchycení navijáku, snažíme se ho nepoškodit, protože ho pravděpodobně použijeme znovu. Očka očistíme a uložíme, budeme je nasazovat až po skončení opravy, šroubení u muškařského prutu nemusíme sundávat (je totiž umístěno na konci rukojeti), pokud dobře drží, vyměníme jen korek rukojeti.

Pro novou korkovou rukojeť si vybereme vhodný materiál - nejlevnější jsou válečky z lisované korkové drti, ovšem nečekejme od nich nějakou super kvalitu a trvanlivost. Kvalitní španělský korek je poměrně drahý, ale zase bude sloužit dlouho a spolehlivě, volba je tedy na nás. Dají se koupit už připravené rukojeti jako polotovar (korkový váleček požadované délky s otvorem uprostřed) nebo i celé vytvarované rukojeti, v takovém případě ale musíme sáhnout do kapsy ještě hlouběji. Použijeme-li korkové "prstýnky" (ze špuntů od vína to vážně nejde, je třeba koupit opravdu materiál, určený pro rukojeť rybářského prutu!), nejprve ve středu vyvrtáme otvor (menší, než je průměr blanku) a navlékáme je na trn tak, že u každého dalšího lehce potřeme styčnou plošku vodostálým lepidlem, po dosažení potřebné délky je stáhneme k sobě a zafixujeme. Ideální je použít tyčku se závitem, kdy na oba konce umístíme velkou podložku a matku, takže stažení bude spolehlivé a stejnoměrné. Po vytvrdnutí (nejméně 24 hodin) upneme tyčku s polotovarem rukojeti do soustruhu nebo upevněné vrtačky, při opracování napřed hrubším a potom jemným brusným papírem docílíme snadno požadovaného tvaru. Nakonec zvětšíme otvor tak, aby odpovídal síle blanku asi 10 centimetrů před místem, kde bude končit přední část rukojeti. Je to kvůli tomu, aby rukojeť na prutu dostatečně pevně "seděla". U dlouhých rukojetí je vhodné pokusit se pomocí různých průměrů vrtáku (speciální kónický mají jen profi-firmy) dosáhnout určité kónicity (blank je na spodní části totiž o něco silnější) pomocí tenkého kulatého pilníku. U dělených rukojetí (prakticky u všech prutů kromě muškařských) nasadíme na epoxidem potřený blank prutu nejprve spodní díl rukojeti, potom nasadíme a nalepíme šroubení (v případě potřeby ho vhodně podložíme) a nakonec nasuneme horní díl rukojeti. Při navlékání působí epoxidové lepidlo, kterým jsme blank lehce potřeli, jako mazivo a jde to překvapivě dobře. U muškařských prutů nasazujeme rukojeť ke šroubení, které jsme na blanku ponechali. Blank u každého prutu musí vést až na konec, nesmí končit někde v půli rukojeti! Korkovou rukojeť navlékáme na prut vždy od tenčího konce! Nad rukojeť umístíme ozdobný kroužek a vyvážeme očka. Není to úplně snadné, ale stojí to za tu práci, prut je jako nový!

Údržba korkových rukojetí

U korkových rukojetí je třeba dbát na vysušení po lovu i po každém namočení či zmoknutí. Nikdy korek nesušíme nad silným tepelným zdrojem, raději buďme trpěliví. Omyjme a otřeme vždy rukojeť i od rybího slizu, jinak zaschne a po uchopení se potem uvolňuje, takže držení prutu není zrovna příjemné ani stabilní. Korek je náchylný k plesnivění a to je poškození, které už jen tak nenapravíme. Povrch v žádném případě nedoporučuji lakovat, k ošetření a impregnaci lze použít trochu měkkého včelařského vosku, který rozleštíme po povrchu měkkým hadříkem.

Zajímavá je březová kůra i ratan

Pokud vyrábíme novou rukojeť, můžeme sáhnout i po dalších zajímavých přírodních materiálech, po březové kůře nebo dokonce po ratanu. Kvalitní březovou kůru nařežeme nebo nastříháme na čtverečky, složíme jich vždy několik na sebe a přibližně uprostřed provrtáme. Když máme dost materiálu na délku rukojeti (připravme si jich raději víc, kůra se při lepení a stažení docela výrazně stlačí), lehce kůru zvlhčíme, kousky postupně potíráme vodostálým lepidlem a navlékáme na trn (jako při výrobě korkové rukojeti, která je popsána o kousek výš), nakonec polotovar rukojeti stáhneme podložkou a matkou, necháme dokonale vytvrdnout (raději několik dnů). Potom ostrým nožem ořežeme opatrně do přibližného tvaru, následně upneme do vrtačky nebo soustruhu a dál pokračujeme ve tvarování nejprve hrubším, potom jemným brusným papírem. Březovou kůru můžeme i kombinovat s korkem, který použijeme na obě koncové části rukojeti. Rukojeť z březové kůry je vhodné natřít například epoxidovým lakem, nejlépe ještě před nalepením na blank.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak opravit nebo vyměnit rukojeť u prutu

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář