Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak na správný zásek

Počet zdolaných ryb úzce souvisí s vaším zásekem. Proto si v tomhle tipu povíme, jakým způsobem se správně zasekává.

Inzerovat zde

Co to vlastně zásek je?

Je absolutně jedno na co a jak chytáte. Pokud zkrátka přijde záběr, musíte zaseknout. Ne vždy je ovšem zásek jako zásek, může se také jednat o přiseknutí, které je mírně odlišné od pravého záseku. Zásekem se rozumí prudké zvednutí prutu, což by nám mělo zajistit pevné zaseknutí našeho háčku do tlamky ryby. Přiseknutím se rozumí to, že prvotní zásek nebyl úplně dokonalí a po domotání provedete ještě mírné přiseknutí. Přiseknutí se ovšem nepoužívá vždy a tak je potřeba vycítit tu správnou situaci, kdy je vhodné ho provést a kdy ne.

Když lovíme blízko u břehu

Pokud se rozhodneme lovit například na splávek, feeder nebo na těžko kousíček od břehu, tak nám bude stačit jenom krátké cuknutí zápěstím. V případě, že bychom do záseku naopak vložili hodně energie a švihu, tak bychom pravděpodobně větší rybu utrhli a malinkou rybu doslova vystřelili z vody na břeh.

Je to jednoduchá rovnice, pokud chytáme na krátkou vzdálenost tak nám vlasec tolik nepruží, jako je tomu v případě na delší vzdálenosti. Na krátkou vzdálenost se tak veškerá síla záseku přenáší rovnou na náš háček.

Lov na středně dalekých vzdálenostech

Pokud se rozhodneme chytat o něco dále od břehu, tedy nějakých dvacet až padesát metrů od břehu, tak můžeme zasekávat zcela běžným způsobem. Ve své podstatě se jedná o prudké zvednutí prutu, zhruba do polohy devadesáti stupňů. Na tyto vzdálenosti většinou nikdy není problém odhadnout sílu záseku. Jedinou chybou, kterou na takové vzdálenosti můžete udělat je to, že váš vlasec bude nedostatečně dopnutý a síla vašeho záseku se tak nějak ztratí ve volném vlasci. Je tedy dobré po náhozu vlasec pomalu, ale jistě dopnout. V případě, že uvidíte pytel neboli průhyb na vlasci, snažte se co nejdříve domotat a až poté zaseknout. Často se to stává při lovu na splávek, který splavává ke břehu a vám se tam pravidelně tvoří volné pytle vlasce na hladině. Občas zapomenete průběžně domotávat a pak přijde záběr… Potom je dobré rychle domotat a zaseknout, nikoliv zasekávat do volného vlasce.

Lov na větší vzdálenosti než padesát metrů

Pokud lovíme na opravdu velikých vzdálenost padesát, sto a více metrů, potom musíme myslet na to, že na takové vzdálenosti má vlasec opravdu velikou průtažnost. Pokud tedy zasekneme příliš málo, síla záseku se přes zapružení vůbec nepřenese až k háčku a rybě. Proto při lovu na větší vzdálenosti je dobré provést opravdu razantní zásek. Případně rovnou začít se zvednutým prutem namotávat vlasec a potom co ucítíme tah ryby trochu přiseknout.

Zasekávání pořádné jízdy

Často na jízdu čekáme pěkně dlouho, ten slastný zvuk kvílející povolené cívky je k nezaplacení. Potom ovšem můžeme udělat několik chyb a o rybu přijít. V případech, že máme pěknou jízdu a máme povolenou cívku, tak už jen pomalu zvedneme prut a otočíme brzdou na tu pravou hodnotu, kdy můžeme namotávat rybu a kdy zároveň ryba při větším tahu může brát silon z cívky. V případě, že nemáme povolenou cívku a z ničeho nic přijde taková jízda, opět jen zvedneme pomalu prut. Není potřeba zasekávat, jelikož ryba už ve své podstatě seklá je a naším přizvednutím prutu už provádíme jenom doseknutí. Ryba si díky její rychlosti při úniku dosekne háček prakticky sama. V případě, že bychom standardně zasekli tak rybu urveme nebo ji zdravotné poškodíme.

Jak zasekávat padák

Pokud nám číhátko neboli policajt místo prudkého pohybu nahoru prudce padá dolů, jedná se o padavý záběr. Ve skutečnosti se jedná o situaci, že se ryba rozjela k vám. Nyní je nutné zvednout prut, rychle domotat vlasec, dostat se do kontaktu s rybou a lehce přiseknout.

Jak zasekávat pokud máme na cívce pletenku

Pokud máme na cívce pletenku musíme mít na paměti to, že oproti vlasci nemá žádnou průtažnost. Náš zásek se tak rovnou projeví a přenese rovnou na háček. Při lovu na pletenku tedy platí to stejné jako při lovu kousek od břehu. Není potřeba použít velikou sílu, ale spíš zvolit krátký zásek. Pokud chytáme dále od břehu, můžeme použít o něco větší sílu, pokud blízko u břehu musíme úměrně se sílou záseku zvolnit.

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak na správný zásek

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář